gen. En als dan het Welstandstoezicht ook nog ten langen leste maar ja heeft gezegd, moet men maar blij zijn dat een supervisor als architect J. J. Sterenberg er nog van gemaakt heeft wat het tenslotte is gewor den. Nieuw leven Het is best gezellig winkelen in die over dekte straatjes volgens de mode van deze tijd, al moet, economisch gedacht, rekening worden gehouden met een te veel op het gebied van kleding en textiel, maar dat moet de tijd leren evenals deze op den duur ant woord zal moeten geven op de vraag of ons klimaat een milde invloed zal hebben op deze nu weinig feestelijke grauwe massa aan de buitenkant. Al dan niet mede van wege toch een beetje kwaad geweten heeft het gemeentebestuur zich gezet tot herstel en wederopbouw van alles in deze buurt dat nog niet weggebulldozerd was. Zoals het oude Pestengasthuis. In een eerder stadium was de oude stadsmuur langs de Thorbec- kegracht al aangepakt. Daarvan zijn of wor den hele stukken tot nieuw leven gebracht, compleet met overdekte weergang. Twee torentjes worden in de komende jaren ook in de oorspronkelijke staat opgepoetst en twee 18de-eeuwse pakhuizen die de oude muur „ingepakt" hadden zijn sinds enige jaren een stijl- en sfeervol onderkomen voor Het Oversticht genootschap, dat voor de gehele provincie het adviserende werk op het ge bied van welstandstoezicht, monumenten zorg en landschap gebundeld heeft. Maar dat behoefde hier eigenlijk niet verteld te worden. Kom, we gaan nog even verder op stap, na ons nog even geërgerd te hebben aan de 112 verlichte satépen bij het ophaalbruggetje ernaast. Evenwijdig aan het nieuwe winkelcentrum bevindt zich de Diezerpromenade - van ouds als de Diezerstraat de voornaamste winkelstraat. Kijk hier vooral omhoog: bo ven moderne winkelpuien bevinden zich nog tal van mooie, interessante gevels. In zuidelijke richting zijn we al gauw op de Grote Markt met in het midden de Adam van Rodin. Toen die hier zou worden ge plaatst - het derde originele afgietselna vijf is het definitief afgelopen krachtens testa mentaire beschikking - schreef een vóór in de Diezerstraat apotheekhoudende Zwolle naar aan de gemeenteraad, deze ontklede man met de rug naar die winkelstraat te plaatsen vanwege de gemoedsrust van zijn minderjarige assistentes Het was de tijd van vóór de naaktstranden! Een beroemd orgel Nu vraagt de Grote of Sint Michaëlskerk onze volle aandacht, een gotische hallen kerk, gebouwd op de plaats van een geleide lijke vergrote en verbouwde, veel oudere kerk, waartegen na een bouwtijd van veertig jaren ook een toren verrezen was, op welks spits in 1443 de haan geplaatst kon worden. Niemand zal toen verwacht hebben dat er driemaal de bliksem in zou slaan: in 1548, waarbij ook twee gewelven van de kerk in stortten, in 1606 toen de gehele toren geheel uitbrandde en in 1669. De delen die toen nog overeind bleven, werden door een storm in 1682 omgeblazen met als enig slachtoffer een hondje - zie gevelsteen in de tassenwinkel op het hoekje. Sedertdien is de kerk torenloos gebleven. Op de plaats van de toren werd in de jaren 1686/'88 de acht hoekige uitbouw met een spits dakje opge- links: Het oudste gebouw van Zwolle; eens het Pestengasthuis rechts: Het Pestengasthuis trokken waarin zich, bereikbaar door een monumentale trap onder het orgel, de con sistoriekamer uit 1690 bevindt. Deze Sint Michaëlskerk is allereerst indrukwekkend door haar afmetingen en zeker na de beel denstorm in 1580 en de restauratie in de jaren 1882/'96 (dr. P. J. H. Cuypers en L. C. Hezemans) sober zelfs nuchter te noe men. Behalve het vermaarde, tot in Amerika be kende Schnitgerorgel uit 1720, het grootste barokorgel in ons land sinds het Rotter damse in de meidagen van 1940 verwoest is, valt de preekstoel, een ingewikkeld werk van houtsnijkunst, het meest op. Adam Straes uit Weilburg (Nassau) werkte er vijf jaren aan (1617-1622) en ontving er rond 2500 gulden voor. Werd het orgel in 1882 al te ingrijpend, naar de romantische smaak van die dagengeres taureerd, in de jaren 1952/'55 is het in al zijn oude barokluister en met een halve toon hogere stemming, hersteld. Kijkt u verder goed rond, er is nog meer te zien en te bewonderen in deze kerk die ook nodig aan een structurele restauratie toe is: de noorder muur ten westen van het hoofdportaal ver toont b. v. een bult tot 32 cm uit het lood. Er is een plan in vergevorderde voorbereiding, maar men houdt er rekening mee dat we wel tien jaren verder zullen zijn, als die grote klus klaar is. Voorlopig dreigen naast het koor stenen naar beneden te komen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 20