Nederland restaureert Woudrichem restaureert verder In Woudrichem is begonnen met de restau ratie van de woningen Hoogstraat 2, Kerk straat 5-7 en Kerkstraat 9. De restauratie wordt uitgevoerd in opdracht van het ge meentebestuur, met uitzondering van het pand Kerkstraat 9, dat eigendom is van de heer J. Baks. De panden die nu onderhanden worden ge nomen, zijn reeds vele jaren bepaald geen sieraad voor Woudrichem. De woning Hoogstraat is al lang onbewoond; in 1974 kocht de gemeente het pand aan. Kerkstraat 9 is de laatste jaren in gebruik als opslag ruimte voor wasmachines e.d. Alie vier panden komen voor op de monu mentenlijst van de gemeente. Zij dateren uit de 17e eeuw. In de loop der jaren zijn wel wat veranderingen aangebracht, waardoor ze er niet mooier op zijn geworden. Zo zul len de buitengevels oorspronkelijk wel niet gepleisterd zijn geweest. Verder zijn ook de trapgevels verdwenen. Het is niet de bedoeling van de restauratie de panden in de oude staat terug te brengen. Bij de restauratie zal worden behouden wat nu is aangetroffen; alleen de storende elemen ten zullen worden verwijderd. De Rijks dienst voor de Monumentenzorg heeft zich met de plannen van architect J. van den Kerkstraat 5, 7 en 9 t Boogert te Schoonhoven verenigd. Uitwerking van de plannen was overigens niet eenvoudig. De indeling van de wonin gen is namelijk verre van practisch. De heer Van den Boogert is het echter gelukt van de vier panden drie woningen te maken, die aan de tegenwoordige eisen voldoen. De woningen 5 en 7 aan de Kerkstraat worden tot één woning samengevoegd. De twee an dere panden blijven zelfstandig. De afwer king van het interieur zal op dezelfde wijze gebeuren als bij een woningwetwoning. Het is voor de eerste keer, dat de gemeente en een particulier op deze wijze in een restauratie-object samenwerken. Voor de restauratie is financiële medewerking ver kregen van de ministeries van CRM en Volkshuisvesting en R.O. en van het pro vinciaal bestuur. Het werk wordt uitgevoerd door aanne mingsbedrijf Streefkerk B.V. te Ameide. Men hoopt er nog dit jaar mee gereed te komen. v. d. W. Hoogstraat 2, 4 en 6 Hulst. Wel of niet de pleisterlaag verwijde ren? Dat is de vraag, waarover in deze ge meente wordt getwist waar het gaat om de restauratie van het zgn. pand ,,De Gier". De oudheidkundige kring „De Vier am bachten" heeft zich uitgesproken tegen het vernieuwen van de pleisterlaag van de 15e- eeuwse bakstenen gevel. Men wil de oude gevel terug. Maar de architect, met de res tauratie belast, ir. P. J. 't Hooft uit 's-Heer Arendskerke, heeft verklaard: „Restaure ren is altijd een kwestie van kiezen. De zaak is ernstig onderzocht en overwogen, waarna in overleg met Monumentenzorg besloten is tot de thans gevolgde wijze van restaure ren". Er zouden onvoldoende indicaties zijn hoe de gevel er oorspronkelijk heeft uitgezien. Bovendien zijn in de loop der jaren de kozijnmaten veranderd. „We had den natuurlijk de pleisterlaag er wel hele maal af kunnen halen, maar dan was er een niet geringe kans geweest dat je dan hele maal niets meer had gehad, wanneer zou blijken, dat de natuurstenen gevel niet aan de verwachtingen voldeed". „De Gier" aan de Steenstraat is vermoede lijk in de 15e eeuw gebouwd en heeft tot 1645 dienst gedaan als residentie van de gouverneurs van Hulst, die het huurden van de abt van de abdij Ter Duynen. Later is het door particulieren bewoond. Middelburg. In de Zeeuwse hoofdstad is men nog volop actief op het stuk van restau reren. De Middelburgse Mij. tot Stadsher stel laat vijf woonhuizen op de hoek Spanjaardstraat-Spuistraat restaureren. Op enkele voorgevels na zijn de monumentale, maar zeer verkrotte panden tot de grond toe afgebroken om steen voor steen weer te worden opgebouwd. Voorts laat het pen sioenfonds van Gelder Papier in de Spui straat nog vier oude panden restaureren. Utrecht. Binnen het beschermd stadsge zicht zullen de panden Oudegracht 350 t/m 354 en 360 worden verbouwd en gerestau reerd; een miljoenenproject. Nieuwolda. Er zal een begin worden ge maakt met de restauratie van de Ned. Her vormde Kerk, die in het begin van de 18e eeuw werd gebouwd. Het kerkgebouw is vooral ook bekend om zijn preekstoel en het grote Weth in orgel. v. d. W. 14 M 109

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 17