Restaureren of conserveren „In het algemeen geldt het als een achter haalde visie, om een eeuwenoud gebouw naar de oorsprong terug te restaureren als er in de loop van de tijd veel aan is veranderd dan wel uitgebreid." Dit zegt prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll, hoogleraar restauratie aan de Technische Hogeschool te Delft, wiens mening we vroegen over de argumenten, die pleiten vóór de plannen van de Rijksgebouwen dienst met Het Loo, zoals die zijn uitge werkt door ir. J. B. baron van Asbeck, die daarbij heeft voortgebouwd op het werk van architect C. W. Royaards, die aanvankelijk met de opdracht van de restauratie van Het Loo was belast, maar wiens werk niet kon worden voltooid door zijn onverwacht over lijden. Volgens ir. Van Asbeck zou een landschaps tuin geen massaal publiek kunnen opvan gen; dit in tegenstelling tot een formele tuin. Prof. Temminck Groll: „Dat is een onbe wezen stelling. Er wordt wel verwezen naar Versailles, maar het park van Versailles is van volkomen ander formaat dan dat van Het Loo. Met het terugbrengen van de tuin tot de oorspronkelijke opzet, krijgt men een aftreksel van die formele tuin terug. Het aantrekkelijke van de formele tuin was de gedetailleerdheid. De vergelijking tussen Het Loo en Versailles gaat ook niet op wan neer men de figuren van koning-stadhouder Willem III en Lodewijk XIV in aanmerking neemt. Die hadden een volkomen verschil lende visie. Willem III manifesteerde zich niet als de machtige vorst; Willem III ken merkte zich veeleer door een eigen esthe tisch inzicht. Het Loo is niet het Versailles van het noorden, zoals wel wordt betoogd. Ten opzichte van de tuin liet Willem III zich kennen als een man met een zeer menselijke benadering. In principe ben ik tegen iets terugbrengen in de oude opzet, tenzij de latere fasen vol strekt onbelangrijk zijn, en dat is hier niet het geval. Het wijdse landschapspark bij voorbeeld hoort tot het beste op dit gebied in ons land. Van de oude tuin was de aankle ding essentieel. Die (oude) rijkdom krijg je nooit terug; hoogstens een sober aftreksel Is het juist, zo vroegen we prof. Temminck Groll vervolgens, dat het terugrestaurereri van de tuin naar de 17e eeuw veel kostbaar der zal worden dan het conserveren van de tuin in de huidige toestand? Prof. Temminck Groll: „Zondermeer. En ook zal het onderhoud van de formele tuin 104 De aanbouw die volgens het plan-Van As- beck moet verdwijnen tf veel duurder zijn dan dat van de tegenwoor dige tuin". Is het met het oog op de waterhuishouding in het onderhavige gebied eigenlijk wel mo gelijk de situatie van de 17e eeuw terug te brengen? Prof. T.Gr.: „Dat moet nog worden onder zocht". Op dit stuk van zaken blijkt vooral lector W. C. J. Boer een mening te hebben. Hiervoor verwijzen we naar diens brief aan de minis ter van CRM, die men eveneens in dit blad aantreft. Bomen niet rooien Er worden bezwaren geopperd tegen het rooien van enige boomgroepen. We vroe gen beide docenten, hoe zij daarover den ken. Lector Boer: ,Ik heb daar om meer dan één reden bezwaar tegen. Niet alleen om cul tuurhistorische redenen, ook om morele en ecologische redenen. En dat laatste aspect moet nog worden onderzocht. Die boomgroepen, die later binnen de om muring van de geometrische tuin zijn ge plaatst en a.h.w. uit de bosrand gegroeid, zijn kenmerkend voor de landschapstijl en daarom in hun verschijning van grote cul tuurhistorische betekenis. Vandaag de dag is er ook een cultuurbesef groeiend, waar door prachtige oude bomen niet zo maar omgehakt kunnen worden zonder goede af weging van wat er voor in de plaats komt. Amelisweerd moge nu bewaard zijn door het niet zo maar prijs te geven aan de ver- keersontwikkeling. Ook bepaalde recrea- tievormen, die massa's mensen op de been brengen en parkeervoorzieningen vragen, kunnen een bedreiging vormen voor een evenwichtig gegroeid milieu. Ik denk hierbij aan sportparken en pretparken. En wordt een herstelde Baroktuin van Het Loo ook niet zo'n triviale kijktuin, een nieuwe bezienswaardigheid en trekpleister na alle Floriades? Die laatste zijn er (gelukkig) tij delijk, maar aan die Baroktuin zitten we voorlopig vast en als we er op uitgekeken zijn, is er een eeuw nodig om er weer een landschapspark voor in de plaats te krijgen. De desbetreffende boomgroepen zijn ca. anderhalve eeuw oud en zijn prachtig ge groeid. Ze kunnen nog eeuwen mee als er niet te veel aan het waterregiem wordt ge knoeid. Die boomgroepen kapt men niet zo maar om, om er iets gestyleerds voor terug te brengen. Je krijgt het echte effect van de 17e eeuw toch niet meer terug, hoogstens een flauw smaakmakend sfeertje als niet exact de belangwekkende sfeerbepalende details van loofgangen, fonteinen en beel den in hun oorspronkelijke vormen kunnen worden teruggebracht. Dan is er nog het fysiologisch-ecologische aspect, dat m.i. onvoldoende onderzocht is en waar ik in mijn brief aan de minister op heb gewezen." De heer Boer vervolgt:,Het hele plan komt bij mij over als een paskwil, een op de spits gedreven zaak. Je kunt het gevoel niet on derdrukken dat hier sprake is van een elitair hobbyisme".

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 12