Heemschut Twee citaten Jaargang 53 no. 5 - 1976 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Redacteur: G. Woudsma Vormgeving en lay-out: Henk Heijnis Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nieuwe Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 Uit de inhoud: Van paleis tot museum H pag. 81 Verscheidenheid in het stedelijk milieu pag. 84 Minister contra Raad van State pag. 88 H. in A. pag.91 Foto omslag: De Voorstraat te Voorschoten: in het hart van de randstad vormen deze lindebomen al honderden jaren een groene tunnel. SISO 700.3 - UDC 351 .853 „De aanzienlijke groei van het toerisme brengt ook problemen mee: het toerisme is een van de bloeiendste, doch ook een van de meest complexe en op lange termijn meest kwetsbare bedrijfstakken van de Gemeen schap. Dit hangt samen met het feit, dat men de economische gevolgen wel goed kent, doch niet de ecologische, sociale en andere gevolgen, die tot nog toe nauwelijks aan dacht kregen. Zo weet men dat de voor naamste toeristische aantrekkingspunten zich in ecologisch kwetsbare gebieden be vinden: kustgebieden, bergstreken, eilan den, meren, wouden. In deze gebieden nu brengt elke ecologische achteruitgang de voorwaarden zelf voor het toerisme van morgen in gevaar. Denkt men daar genoeg aan? Tenslotte is het wel zeker, dat de grote verscheidenheid van monumenten in de Europese Gemeenschap een geweldige troef vormt voor de ontwikkeling van het toerisme. Deze uit het verleden geërfde rijkdom krijgt echter soms lelijke deuken: moderne en uniforme gebouwen voor toe ristisch gebruik doen vaak de schoonheid van de streek teniet. Elk land heeft zijn eigen cultuur en eigen tradities die voor economische expansie niet zo maar over boord mogen worden gegooid. Zo belem mert een te grote concentratie van toeristen de toekomstige ontwikkeling van het toe risme: vervuiling van lucht en water, audi tieve en visuele vervuiling. Ook op dit ge bied moet de overheid de nodige maatrege len nemen om te voorkomen dat het toe risme in Europa aan zichzelf ten onder gaat." Dit is een lang citaat afkomstig van het bureau van de leden van het Internationaal verbond voor het toerisme in de EEG, die de vorige maand aan de problematiek van het groeiende toerisme in een werkvergadering aandacht hebben besteed. Met name wat wordt opgemerkt omtrent de gevaren die monumenten gaan bedreigen door het mas sale toeristenbezoek, is de moeite waard om over na te denken. Toen we tijdens de jongste paasdagen enige uren in Amsterdam waren, is ons de schrik om het hart gesla gen. De binnenstad leek een te sterk opge stopte worst. De massaliteit van het ver keer, veroorzaakt door bussen en auto's van toeristen, verdrong compleet het zicht op het rijke monumentenbezit. De rust van de grachten werd volkomen verstoord, een ty pisch voorbeeld van visuele vervuiling om nog maar niet te spreken van vervuiling van lucht en water. Van de rijkdommen der mu sea kon nauwelijks worden genoten door de drommen bezoekers. Elders was het niet beter. Een rustige beschouwing van ons cul turele erfgoed werd door dit massale toe risme onmogelijk gemaakt. Nu versta men ons niet verkeerd. Natuurlijk is het verheu gend datzovelen naaronslandkomen, maar het plezier wordt door de massaliteit wel enigermate vergald. Zelfs het geveltoerisme komt er nauwelijks meer aan te pas. Het is goed, dat men op Europees niveau aandacht schenkt aan dit verschijnsel. In deze is trouwens reeds geruime tijd een goed contact tussen het eerder genoemde Internationaal Verbond voor het toerisme (Alliance Internationale de Tourisme de overkoepelende organisatie van de Euro pese A.N.W.B.'s), de Europese Federatie van particuliere organisaties voor de mo numentenbescherming „Europa Nostra" (waarvan de Bond Heemschut deel uit maakt) en de E.T.C. (European Travel Commission, het samenwerkingsverband van de nationale bureaus voor toerisme). Deze organisaties hielden al enige keren congressen, waarin het gesignaleerde pro bleem aan de orde is geweest en waarin resoluties zijn aangenomen, die ter kennis zijn gebracht van de Raad van Europa ter verdere afhandeling. Het zal echter niet ge makkelijk zijn voor dit vraagstuk een oplos sing te vinden. Aardige taak „Ik vind het belangrijk, dat het kleine mo nument, 't kleine woonhuis, wordt hersteld en voor de kleine man betaalbaar wordt. Men kan zich niet veroorloven grote mo numenten in puin te laten vallen maar de opbouw van kleine monumenten in de Jor- daan, in de Nieuwmarktbuurt, daar moet je veel meer achteraan zitten". Aan het woord is mr. Comelis Goekoop, de nieuwe wet houder in het Amsterdamse gemeentebe stuur, o.m. belast met de monumentenzorg. Mr. Goekoop zou gaarne in de monumenta le, dure grachtenpanden de top en het mid denmanagement willen zien wonen om hun betrokkenheid bij de stad te vergroten, zo lazen we in het hier geciteerde interview in Het Parool. Zijn woorden geven vertrouwen in de zorg, die mr. Goekoop aan het Am sterdamse monumentenbezit wil schenken. Hij blijkt een man met oog op de noodzaak de oude binnenstad levend te houden. Ook dat is een probleem, dat om oplossing vraagt. v. d. W. 79

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 9