Boekbesprekingen Prentjes van J. C. Luyken H. D. Pfann te Amsterdam zond ons een uiterst curieus boekje toe; curieus om twee redenen. In de eerste plaats is het eigenlijk geen boekje, maar een catalogus. In de tweede plaats is het formaat van deze uit gave ca. 8 bij 5 cm! Het bevat alle, naar Nederlandse uitgaven nagegraveerde beroepen-prentjes van J. en C. Luyken. Pfann besloot tot deze uitgave nadat hij bij het sorteren van oude beroepen-prentjes van beide Luykens op een titelpagina uit 1695 stuitte. In het standaardwerk van P. van Eeghen en J. Ph. v. d. Keilen over de Luy kens komt deze titelpagina niet voor. De kleindochter van P. van Eeghen, mej. dr. I. H. van Eeghen schreef een instructieve in leiding tot het boekje, dat één gld. kost. De Alblasserwaard Een bijzonder stuk Nederland schrijft - o.i. terecht - mr. M. Vrolijk, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, in het Ten geleide bij dit bijzonder fraai uitge voerde boek. We kunnen over dit „bijzon dere" een beetje oordelen, omdat we in de mobilisatie-winter 1939-1940 heel wat ki lometers in de Alblasserwaard hebben afge legd en toen zeer onder de indruk zijn ge komen van dit stuk puur Hollandse land schap met menig oud stadje, waar gelukkig nog vele monumenten bewaard zijn geble ven. Het boekje is grotendeels geschreven door en onder redactie van Jan Stout tot stand gekomen. Stout is er geboren en hij schrijft er poëtisch en met grote warmte over. De verschillende aspecten van de Al blasserwaard komen min of meer uitvoerig aan de orde. Twee leden van de Tweede Kamer, de heren Aantjes en Schakel kre gen, evenals verschillende andere bewoners van de Alblasserwaard de aandacht. De heer Schakel schreef bovendien een eigen hoofd stuk over het kerkelijk godsdienstig leven. Het fors uitgegeven boek is rijkelijk met merendeels voortreffelijke foto's geïllus treerd. (Uitg. J. N. Voorhoeve, Den Haag) Aan de dijk gezet De milieugroep N.O. Veluwe, bezorgd over de plannen tot dijkverzwaring langs de Gelderse IJssel, heeft een boekje doen pu bliceren om aan die bezorgdheid uiting te geven. De noodzaak tot beveiliging door dijken, trekt de milieugroep niet in twijfel, wèl de voorgenomen wijze waarop. Daarbij worden, volgens de milieugroep de land schappelijke, sociale, natuurwetenschappe lijke en recreatieve aspecten, naar te vrezen valt, ernstig tekort gedaan. Met korte, bon dige tekst en veel foto's tracht men duidelijk te maken, waarom het in deze gaat. Een bekoorlijk boekje over een bedreigd be koorlijk landschap. Het is niet in de boek handel verkrijgbaar, maar te bestellen door overmaking van 10,- plus 2,25 porto kosten op de Rabobank te Heerde, postgi- ronr. 864083, t.n.v. Milieugroep N.O. Ve luwe, reknr. 3265.34571. Het is technisch goed gedrukt door drukkerij Hooiberg B.V., Epe. Molenspiegel Molens mogen zich gelukkig nog steeds in een grote belangstelling verheugen. Er is over deze typische stoffering van het Neder landse landschap veel geschreven. Tal van boeken zijn er over verschenen en voorts is er in krant en tijdschrift onnoemelijk veel over geschreven. Uit deze publicaties heeft A. Bicker Caarten een intressante bundel samengesteld om aan te tonen wat de schoonheid van de malende windmolens be tekent en hoe levendig en boeiend die maal- bedrijven zijn. Aan het einde van elke bij drage is een korte biografie van de auteur opgenomen. Het is niet allemaal actueel wat in deze bundel is te vinden. De samensteller ging bij de keuze soms vele tientallen jaren terug, zoals uit de namen van sommige au teurs blijkt: Multatuli, Henri Polak, H. W. J. M. Keuls, Felix Timmermans en dr. Jac. P. Thijsse. Iedere molen zingt zijn eigen lied schreef dr. Thijsse. Daarvan getuigt dit boek, dat rijk is geïllustreerd. (Uitg. Europese Bibliotheek, Zaltbommel; ƒ45,-) Kleine monumentenatlas Dit boek is een inventarisatie van het Neder landse monumentenbestand. Om het te ka rakteriseren kunnen we het best een deel van het Woord vooraf van drs. G. P. van de Ven, van het Geografisch Instituut te Nij megen, hier overnemen. Hij schrijft: Voorop stond het streven om het „milieu" van het monument en daarmee de onderlinge sa menhang van de monumenten te schetsen. Dit komt niet alleen tot uitdrukking in het begeleidende tekstgedeelte, maar ook in het feit dat de monumenten zijn ingetekend op plattegronden, die de situatie van het derde kwart van de 19e eeuw weergeven. De samensteller is drs. Arthur Steegh, die niet minder dan 666 nederzettingen in kaart bracht en deze ook kort, maar gedetailleerd beschreef. De stof is wetenschappelijk be handeld, maar belangstellenden in de mate rie behoeven zich hierdoor niet te laten af schrikken, want het is een zeer leesbaar geheel geworden. Voor de totstandkoming van deze atlas heeft drs. Steegh omvang rijke research moeten plegen, voor welke inspanning hem een woord van lof niet mag worden onthouden. (Uitg. De Walburg Pers, Zutphen; 27,50) Alkmaar Monumentenstad De dagbladen in de Kaasstad hebben in het Monumentenjaar ruim aandacht geschon ken aan het rijke monumentenbezit (354 officieel geregistreerde) in Alkmaar. Nu zijn kranten veelal eendagsvliegen en dat is soms wel eens jammer, omdat ze, zoals in het onderhavige geval, stof bevatten, die het bewaren waard is. Dat hebben het gemeen tebestuur en de schrijver L. F. M. Landzaat ingezien en daarom werd besloten deze do cumentatie te bundelen tot een boek, dat 51 Alkmaarse monumenten behandelt. De meeste hoofdstukken zijn van de hand van de samensteller, maar er komen ook vier bijdragen in voor van P. Verhoeven. Prof. dr. ir. E. H. P. Cordfunke schreef een ar cheologisch hoofdstuk. Een kort oriënte rend hoofdstuk over bouwkunst completeert het werk, dat bijzonder fraai geïllustreerd is met foto's van J. Elsinga. Het formaat is dusdanig, dat het op een wandeling door deze historische stad meegenomen kan worden. Men heeft dan een boeiende gids. (Uitg. drukkerij Ter Burg B.V., Alkmaar; 18,25) onder redactie van J. E. van der Wielen ,,De Leeuwenburg", uit Alkmaar Mo numentenstad' 97

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 28