Op de lijst Ridder in Groningen Prijsvraag Het silhouet van Scheveningen heeft de laatste jaren een sterke verandering onder gaan. Veel vertrouwds is helaas verloren gegaan en het is nu al bekend, dat er nog meer langs de Scheveningse kustlijn gaat verdwijnen. Ofschoon er weinig kans be stond, dat ook de vuurtoren dit lot zou on dergaan, is het toch een geruststellende ge dachte, dat deze in 1875 gebouwde vuurto ren op de beschermingslijst is geplaatst. De oorspronkelijke koepel werd in 1921 vervangen door een glazen koepel. De ko peren bekleding van de koepel dateert van 1958. Bij de vuurtoren behoren twee (dienst)woningen, die eveneens op de mo numentenlijst zijn geplaatst. In Berkel Enschot is de bekende Trappis tenabdij tot beschermd monument ver klaard. De abdij werd tussen 1891 en 1894 door A. G. de Beer in neogotische stijl ge bouwd. Ook de bijbehorende brouwerij is nu beschermd. In de kapittelzaal bevinden zich twaalf houten apostelbeelden, beho rende bij de van elders afkomstige kruiswegstatie-omlijstingen, die thans als omlijsting van portretten van pausen, bis schoppen en abten in de gastenzaal dienst doen. Voorts is nog een groot aantal andere bouwwerken op de lijst gekomen: 18e- en 19e-eeuwse boerderijen in Wijk en Aalburg, Berghem, Ellecom, Spankeren, Ammerzo- den (,,De Vriendschap") en Santpoort („Middenduin"). In Rheden kwam het I9e-eeuwse landhuis „Rhederhof" op de lijst. Ook verschillende woningen, met name in Aarle-Rixtel, Drie bergen, Rijsenburg, Wijk bij Duurstede, Hilvarenbeek, Amsterdam, Zwolle en De Steeg zijn aan de lijst toegevoegd. In laatst genoemd stadje is bovendien de achtervleu gel van het voormalige St. Ewouds- en St. Elisabethsgasthuis, dat van vóór 1400 dateert, nu beschermd. De lijst werd verder uitgebreid met de 19e- eeuwse korenmolen in Erica, de uit 191 1 daterende neogotische kapel van Dinxperlo, een schaapskooi in Bennekom, de herv. kerk en pastorie (tussen 1846 en 1848 in Dieren gebouwd door J. Brink Evers), een zaalkerk in Deventer (1891de I9e-eeuwse St. Johannesschool met klooster in Borne, de herv. kerk van Dedemsvaart (1834) en een deel van de voormalige textielfabriek van Van den Bergh Krabbendam in Tilburg. Deze fabriek was oorspronkelijk gebouwd in 1842 als Lancierskazeme, maar werd in 1859 textielfabriek. Onder definitieve be- 96 De I9e-eeuwse korenmolen in Erica scherming kwam voorts nog het voormalige café „De Pluimenberg" in Dodewaard. Een nogal opvallende beslissing op het stuk van monumentenbescherming geldt het weer op de lijst plaatsen van een pand op het Harenspad in Heerenveen. In 1971 werd dit gebouw van de lijst afgevoerd; niet alleen omdat de authenticiteit door ingrijpende wijzigingen was aangetast, maar vooral ook omdat de toenmalige eigenaresse aantoon bare schade werd berokkend. Inmiddels heeft de gemeente Heerenveen het pand ge kocht en tevens verzocht het weer op de lijst te plaatsen. Het desbetreffende pand is een gepleisterd rechthoekig gebouw met ver dieping en hoog oplopend schilddak met hoekschoorstenen en twee dakkapellen met frontons. Sommige details van het gebouw doen denken aan de eerste helft van de 19e eeuw, maar de vorm van het geheel wijst op een veel hogere ouderdom. Ijzertijd In Snippeling (gem. Deventer) is een terrein op de definitieve lijst van beschermde ar cheologische monumenten geplaatst. In dit terrein bevinden zich sporen van bewoning in de Ijzertijd. De oudste vondsten in het gebied van Deventer dateren uit de midden-steentijd (rond 8000 tot 3000 v. Chr.). De nieuwe steentijd is vooral verte genwoordigd door enige losse vondsten van stenen bijlen. Het zwaartepunt ligt evenwel in de IJzertijdbewoning rond Colmschate en Rande. Van meer recentere tijden zijn de overblijfselen van enige adellijke huizen en kloosters in het zuiden en westen van het Deventers grondgebied. v. d. W. De Groningse architect P. L. de Vrieze is door Hare Majesteit de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer De Vrieze ziet kans om naast zijn drukke werkzaamheden ook nog op te treden als Technisch Adviseur van de Bond Heemschut voor de provincie Groningen. Wij wensen de heer De Vrieze van harte geluk met deze onderscheiding. Vanuit Heemschut-oogpunt is het bijzonder interessant, omdat de onderscheiding ver leend is vanuit de sector Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De Ned. Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis en de uitgeverij Fibula-Van Dishoeck hebben ook voor 1976 een prijsvraag uitgeschreven voor een werkstuk over een onderwerp uit de Nederlandse geschiedenis. De omvang mag zestig a tachtig getypte pagina's zijn. Aan de prijsvraag kunnen deelnemen personen jonger dan 35 jaar. Inzending vóór 15 september 1976, in viervoud, naar de secretaris van de jury H. Dijkstra, postbus 17, Bussum. Voor bijzonderheden over deze prijsvraag kan men zich wenden tot het bureau van de N.J.B.G., postbus 378, Utrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 27