Heemschut in actie verklaard hun voorstel tot sloop voorlopig aan te houden. Eind juni zal het college de zaak dan weer aan de raad voorleggen. Wil de actie tot redding van de toren slagen, dan zal tussen de 15 en 25 duizend gulden op tafel moeten komen. De Bond Heemschut heeft al toegezegd de actie daadwerkelijk te zullen steunen, ondermeer met het ver strekken van een bescheiden lening tegen een even bescheiden rentevergoeding. Maar ook u, als lid van Heemschut, mag natuur lijk van harte meedoen: steun de gemeen schap van Dieren, die vecht voor haar toren, en stort een bijdrage op rekening 53.86.10.522 van de ABN te Dieren t.g.v. Comité K 12 of op postgiro 999277. Plan Zandvoort „Met waardering hebben wij kennis geno men van het tot uw raad gerichte voorstel van B en W om de Noordbuurt, in afwijking van een goedgekeurd bestemmingsplan, te rehabiliteren. Wij achten het behoud van deze voor Zandvoort zo karakteristieke buurt van bijzonder belang." Dit staat in een brief van Heemschut aan de raad van Zandvoort. Al in een eerder stadium heeft de Bond bemoeienis met de Noordbuurt ge had en hij blijft het op prijs stellen als de rehabilitatie zodanig wordt uitgevoerd dat zo weinig mogelijk woningen sneuvelen en het historische stratenplan behouden blijft. Van groot belang is ook dat het opknappen leidt tot zodanige huren, dat de aan de buurt verknochte bewoners financieel in staat zijn er te blijven waardoor het leefmilieu zo weinig mogelijk wordt geschaad. Rooien in Roermond Per telegram heeft Heemschut zowel bij B en W van Roermond als bij GS van Limburg geprotesteerd tegen het feit dat de gemeente Roermond is begonnen met het rooien van oude heggen in het Roerdal - en dit, terwijl een bestemmingsplan voor dit gebied nog niet eens ter visie lag. Roermond wil daar woningbouw plegen. Of dat wel zo goed is, moet in een later stadium worden uitge maakt. Wél zegde de gemeente toe dat, als er gebouwd gaat worden, het groenbestand intact zou blijven. Aan die toezegging twij felt Heemschut nu wel enigermate, én ge zien het feit dat de gemeente alvast met het rooien van de heggen is begonnen én gelet op de omstandigheid dat al eerder grondop- hogingen in het Roerdal zijn uitgevoerd. Wat komt er echter van inspraak terecht, als de gemeente te werk gaat zonder eerst haar plannen bekend te hebben gemaakt? Roer mond heeft het rooien inmiddels gestaakt. Het ontwerp bestemmingsplan ligt nu boven dien ter visie. Vesting Naarden Heemschut heeft bezwaren ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan „Zuid-West 1976" van de gemeente Naarden. Die be zwaren richten zich tegen de geplande bouw van zes woningen op het terrein van de voormalige stadskwekerij en in de directe omgeving daarvan. Heemschut in zijn brief aan de raad van Naarden: „Wij zijn van mening dat deze nieuwe bestemming het karakter en aanzien van de vestingmet haar volledig bewaarde grachtengordel die voor een groot deel nog niet door bebouwing is omsloten, zal schaden. Ten overvloede wel licht willen wij u in overweging geven niet dan met de grootst mogelijke voorzichtig heid te werk te gaan ten aanzien van dit zo waardevolle, grootschalige monument dat de vesting Naarden is." Tuinen aan de Vestinggracht te Naarden. Aula te 's-Graveland „Na het bouwplan bestudeerd te hebben moeten wij concluderen dat het rustige en nog geheel gave kerkhof door de bouw van dit 19 m brede, 5 m hoge en 9 m diepe bouwsel volkomen ontluisterd dreigt te worden.Dit is het oordeel van Heemschut over het plan van de gemeente 's-Graveland voor de bouw van een aula op de begraaf plaats aan de Berensteinseweg. De Bond vindt dat dit ambitieuze bouwwerk in geen enkele verhouding staat tot de relatief kleine begraafplaats en een nodeloze verminking is van een mooi kerkhofje. De argumenten van Heemschut gingen er bij de raad van 's-Graveland niet in, helaas. De raad aan vaardde het voorstel van B en W. Boerderij Dalfsen Op provinciaal niveau zijn plannen in de maak voor verbetering van de tertiaire weg tussen Dalfsen en Zwolle, waarbij nabij Dalfsen een wegverlegging zou moeten worden uitgevoerd. Heemschut is hier di rect ingesprongen, met zowel een brief aan B en W van Dalfsen als aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Want waar gaat het om: als die wegverlegging er zou ko men, moet de bijzonder aardige, be schermde boerderij aan de Poppenallée 2 verdwijnen. Dat zou een grote inbreuk in het landschappelijk zeer fraaie gebied beteke nen. Heemschut heeft daarom B en W en de Rijksdienst gevraagd om, als het zover komt, geen medewerking te verlenen aan het verstrekken van een sloopvergunning. Silo Midden-Beemster B en W van Midden-Beemster willen, met toepassing van artikel 19 WRO, de bouw mogelijk maken van een 20 m hoge toren silo voor ruwvoer aan de Rijperweg. Heem schut is daar niet bepaald gelukkig mee. In een brief aan B en W stelt de Bond: „Voor de economische bedrijfsvoering - volgens de huidige inzichten - zijn voor agrarische bedrijven vanaf een bepaalde grootte voe dersilo's onvermijdelijk. Het is dan ook te verwachten dat het aantal torensilo's zich zal uitbreiden. Feit is echter wel dat deze ontwikkeling haar stempel zal drukken op het (vlakke) landschap. Om deze ontwikke ling aanvaardbaar te begrenzen zal het no dig zijn om normen te stellen." Daarbij zal moeten worden uitgegaan van de mogelijk heid de torensilo's in het landschap op te vangen, en daarbij is de boomgrens van de vooreen gebied typerende bomen bepalend. In het algemeen is die hoogte 16 a 17 m. Blijft de silo daaronder, dan is het althans in de zomer mogelijk de installatie in het groen te laten „schuilen". Schilder de silo zelf ook groen. Is erfbeplanting er niet of onvoldoende, dan kan de eigenaar subsidie krijgen om aan te planten. Heemschut wijst B en W van Midden-Beemster er bovendien op dat er voorbeelden zijn van grote bedrijven die hun silo's tot 16 a 17 m hebben beperkt. Weg in Groningen Als het dan toch moet, sluit Uithuizen en Uithuizermeeden dan via een nieuwe ver binding op de Eemshavenweg aan en niet via de bestaande wegen - aldus Heemschut in een brief aan de Provinciale Staten van Groningen. De Eemshavenweg moet de nieuwe weg worden tussen de stad Gronin gen en deEemshaven. Zouden Uithuizen en Uithuizermeeden daarop worden aangeslo ten via de bestaande wegen, dan zou recon structie daarvan onvermijdelijk zijn. Het woonklimaat van de eraan gelegen dorpen zou dan ernstig worden aangetast. Een ge heel nieuwe verbinding heeft ook haar be zwaren maar die zijn, vindt Heemschut, toch minder nadelig dan de ingrepen in de dorpen. 95

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 26