Heemschut in actie Er ging veel van de karakteristiek van deze boerderij verloren, maar wat anders? en W op advies van de Welstandscommissie beplanting kan eisen bij het verstrekken van een bouwvergunning. Ter bescherming van bestaand groen (houtopstanden) in de be bouwde kom verdient het aanbeveling op grond van art. 168 van dé gemeentewet een gemeentelijke verordening vast te stellen voor de toepassing van de Boswet in de bebouwde kom. Hiervoor is het noodzake lijk een kapverordening op te stellen. Ten slotte kan de gemeente een actief beleid voeren tot opwekking van de aanleg van erfbeplantingen die door het Ministerie van Landbouw kunnen worden gesubsidieerd. Het verdient aanbeveling bij grondverkoop een beplantingsplan te eisen. 9. Caravans op boerenerven. Bij alle zorg die wij voorstaan om het tradi tionele landschap, met zijn hoge culturele en menselijke waarde te laten voortbestaan, behoort de vanzelfsprekendheid dat de mens hiervan deel moet blijven uitmaken. Behalve de bewoners zullen ook anderen tijdelijk in dit landschap willen verblijven. Doordat de infrastructurele voorzieningen bij wat grotere campings het landschap sterk kunnen ontsieren alsmede ook door de „vertechnisering" van het kamperen op zichzelf (caravans, auto's e.d.) zijn strakke regels onontbeerlijk. Kampeerplaatsen die nen uitsluitend in een bestemmingsplan te worden geregeld, want het z.g. „kamperen bij de boer" vereist zoveel zorg en controle om het verschijnsel in het landschap aan vaardbaar op te nemen, dat het beter is dat de raad volgens art. 19 van de Kampeerwet geen gebieden voor dit doel aanwijst. In de Kampeerwet staat dat wanneer geen aanwij zing heeft plaatsgevonden, kamperen niet mag worden toegestaan. „fiiir",» Voorterrein Polaklaan 9 te Amsterdam. Polaklaan Amsterdam „Ook wij achten het onaanvaardbaar dat het voorterrein van het bekende, door H. B. Berlage voor de Algemene Nederlandse Diamantbewerkers Bond ontworpen ge bouw wordt gedegradeerd tot parkeerplaats. Deze vroege schepping 1899) van een grote bouwmeester is een beschermd mo nument en vormt met het voorterrein een duidelijke eenheid, die van de straat werd gescheiden door onderling verbonden hard stenen palen, waarvan er nu nog één over 10. Algemeen. Wij zouden in verband met vorenstaande punten nog willen wijzen op de mogelijkhe den die er liggen om in bepaalde rehabilita tieplannen voor dergelijke zaken extra voorzieningen op te nemen die in de finan ciering worden meegenomen. (Belangstellende instanties kunnen bij de afdeling Voorlichting van Heemschut meer exemplaren van deze nota aanvragen.) is." Met dit pleidooi steunt Heemschut het protest van het wijkcentrum „Leefbaarheid Plantagebuurt" tegen het feit dat men het terrein voor het gebouw Henri Polaklaan 9 te Amsterdam wil inrichten tot parkeer plaats. In een brief aan B en W schrijft Heemschut: „Wij vinden het juist de plicht van de tegenwoordige gebruiker om de oor spronkelijke toestand te herstellen." Parke ren bij het gebouw betekent niet alleen dat op deze creatie van Berlage een aanslag wordt gepleegd, maar ook op de leefbaar heid van de woonstraat die de Polaklaan is. Toren te Dieren Er is nog altijd een kans dat de toren van de Mariakerk te Dieren bewaard blijft. De sloop van de kerk staat wel vast, maar actie voor de toren kan ertoe leiden dat die be houden blijft voor het stadsbeeld van Die ren. Een speciaal comité is inmiddels druk bezig met een geldinzameling en heeft de eerste duizendjes al binnen. In afwachting van het resultaat van de inzameling hebben B en W van de gemeente Rheden zich bereid 94

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 25