Heemschut in actie kan door de gemeenteraad worden vastge steld volgens voorschriften en het model, opgesteld door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (blauwe reeks nr. 36). De raad moet dan besluiten tot het instellen van een monumentencommissie die dan een lijst opstelt van te beschermen objecten. Het is verheugend te constateren dat in steeds toenemende mate gemeenten hiertoe over gaan (zoals o.a. Tilburg, Epe, Appinge- dam, Elsloo, Aalsmeer, Abcoude, Eindho ven, Hilversum, Texel, Blaricum). Helaas zijn er ook nog gemeenten die zich hiervan distantiëren. Het zou overweging verdienen dat de gemeentelijke monumentenverorde ning haar basis zal vinden in de wet. Een opname op de lijst, opgesteld via de en voorkomt visuele verstoring door nieuwe vormen of latere dure rehabilitatiekosten. Om die reden oefent ook het ministerie druk uit op de gemeenten. (Amsterdam heeft b.v. een betrekkelijk goed functionerend aan- schrijvingsbeleid dat in het algemeen door eigenaren wordt nageleefd.) Het zal nodig zijn dat de gemeenten een goed toezicht houden op de staat van onderhoud van het in hun gemeenten aanwezige monumenten bestand. Ten aanzien van monumenten in gemeentelijk bezit bestaat de verplichting tot reservering van gelden voor het onder houd. Boerderij tegen de dijk: Inpassing in het landschap. gemeentelijke monumenten verordening, moet uitsluitend gezien worden als een be paalde veiligstelling van het pand. Restau ratiesubsidies zijn er niet direct aan verbon den, maar vaak zijn deze voorlopig be schermende maatregelen de aanzet tot latere opname in het Rijksregister van beschermde monumenten. Wanneer een stad of dorp ge heel of gedeeltelijk in aanmerking komt voor bescherming door inschrijving in het Register, doch deze bescherming niet geëf fectueerd kan worden door vorengenoemde personeelsstop bij de Rijksdienst, is het mo gelijk dat de gemeente reeds beschermende maatregelen neemt door voor dat gebied een bestemmingsplan op te stellen waarin deze beschermende gedachten in voorschriften worden vastgelegd. 2. Aanschrijving tot onderhoud (wo ningwet art. 24, 25) en Onderhoud van monumenten in gemeente-bezit. Verhoogde aandacht voor deze artikelen van de woningwet is nodig. Een goed on derhoud maakt vervangende bouw onnodig 3. Wijzigingen art. 304 t/m 306 van de Model Bouwverordening i.v.m. slo pen. Sloopvergunning. Voor zover art. 56 van de Woningwet niet van toepassing is, verbieden te slopen zon der of in afwijking van een schriftelijke ver gunning van B en W. B en W kunnen na het inwinnen van adviezen van bouwtoezicht en de Welstandscommissie een sloopvergun ning weigeren als te verwachten is, dat door het slopen het stads-, dorps- of landschaps beeld ernstig zal worden geschaad. Hiertoe zouden art. 304 t/m 306 van de Model Bouwverordening gewijzigd moeten wor den. Verschillende gemeenten hebben dit al gedaan. 4. Functioneren Welstandstoezicht. In het welstandsoordeel ligt een ruime wet tige mogelijkheid om de vorm van de be bouwing aanvaardbaar in de omgeving op te nemen. De normen die gehanteerd worden bij een bouwplan in een nieuwbouwwijk zullen echter anders moeten zijn dan in het buitengebied en in de oude kernen. Het ad vies van de Welstandscommissie zal zwaar moeten wegen hetgeen betekent dat B en W niet dan in uitzonderingsgevallen en wel overwogen van dit advies mogen afwijken. Te dien einde zal het misschien nodig zijn de Welstandscommissie te versterken met ge specialiseerde deskundigen op het gebied van monumenten- en landschapsbescher ming zodat deze belangen op de juiste wijze in het advies kunnen worden ingebouwd. Het welstandsadvies zal gebaseerd moeten zijn op de beleidsvisie die haar basis vindt in structuur- en bestemmingsplannen. Wij be treuren het dat er nog steeds gemeenten zijn die geheel of gedeeltelijk van het wel standsadvies afwijken. Eén van de proble men, die zich hierbij nog voordoen, is het ontbreken van een goede, controle op de toepassing van basis-bouwmaterialen. In de bouwvergunning zou als voorwaarde opge nomen moeten worden een bemonstering van deze materialen zoals gevelstenen, dakmaterialen enz. Ook zal vanuit de ge meente een goede controle uitgeoefend moeten worden of het bouwplan volgens de gegevens, vastgelegd in de bouwvergun ning, wordt uitgevoerd. 5. Bestemmingsplannen. Volgens de wet op de Ruimtelijke Ordening (RO) zijn de gemeenten verplicht voor de Ook het straat meubilair is erg belangrijk, zoals deze lantaarnpaal. 92

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 23