Heemschut in actie Landschap en bebouwing „Onze bond is van mening dat het voor ons algemeen welzijn van groot belang is dat het bestaande landschap zoveel moge lijk vrij blijft van die, veelal schaalver- grotende, technische en economische ontwikkelingen waardoor het door de mens gevormde cultuurlandschap met de daarop aangepaste bebouwing' zoveel mogelijk.kan blijven voortbestaan." Dit schrijft Heemschut in de inleiding op een door de bond samengesteld overzicht Van belangrijke maatregelen die gemeente besturen zelfstandig kunnen en zouden moeten nemen ter bescherming van dat landschap met z'n historische bebou wing, dorpskernen, buurten en wat dies meer zij. Het overzicht is in eerste instan tie toegezonden aan het College van Overleg van het Intergemeentelijk Over legorgaan Midden-Holland, maar kan ook van belang zijn voor andere gemeen ten. Het wordt daarom in z'n geheel in deze rubriek opgenomen. Uit de aanhef van het stuk nog dit: Het veranderingsproces in met name de agrari sche sector brengt in veel gevallen onont koombare ontwikkelingen mee in de wijze van produktie en de daarbij behorende be drijfsvoering die zich weerspiegelt in de daarop geënte en aangepaste bedrijfsbe- bouwing. Heemschut: „Dit zich wijzigende produktieproces zal in zijn nieuwe opzet zoveel mogelijk moeten worden opgevan gen. Het zal vooral ook in zijn vormgeving ingebed moeten worden in het karakteris tieke en waardevolle cultuurpatroon. Het ruimtelijk beleid dient daarom erop ge richt te zijn dat de meer natuurlijke vormen, waaronder wij ook de oude ambachtelijk tot stand gekomen bebouwing rekenen, het ac cent in het landschap kunnen blijven behou den. In het buitengebied zouden alleen ge bouwen mogelijk moeten zijn ten dienste van de arbeid in dit landschap en in een vorm en met materiaalgebruik verwant aan de bestaande historische bebouwing. Na tuurlijke materialen voegen zich naar de na tuur, in tegenstelling tot de van de natuur af ontwikkelde materialen zoals kunststeen, kunstmatig gekleurde baksteen, kunststof fen, aluminium e.d. De bouwhoogten zou den de z.g. boomgrens niet mogen over schrijden, terwijl de toegestane ondoorbro- ken gebouwlengte ook de aandacht vraagt. Ook achten wij het noodzakelijk het tradi tionele landschap met daarin karakteristieke gebouwen, bruggen, landwegen, kaden, houtopstanden enz. goed te onderhouden en dit landschap te behoeden door het vermij den van onnodig kwetsende nieuwbouw, waarbij ook de landschappelijke indeling hierop afgestemd dient te worden. Steeds zal in gedachten genomen moeten worden dat de natuur de hoogste schoonheid is en dat al onze vervormingen zoveel mogelijk moeten worden opgevangen en niet mogen gaan overheersen." 1. Bescherming op basis van monumen ten wet alsmede van gemeentelijke mo numentenverordening. De inschrijving in het Register van be schermde monumenten op basis van het be paalde in de monumentenwet heeft destijds bij de opstelling van de lijsten niet uitput tend plaatsgevonden. Er zijn in ons land nog steeds vele gebouwen en daarbij vooral ook van landelijke architectuur, die op basis van in de wet gestelde normen voor opname in het Register van beschermde monumenten in aanmerking komen. De gemeente alsook natuurlijk de eigenaar van een pand kan een verzoek richten aan de minister, via de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist, tot opname op de ontwerplijst van beschermde monumenten. De procedure voor de bescherming volgens de wet van stads- en dorpsgezichten is betrekkelijk langdurig. Bovendien is er een achterstand ontstaan in de werkzaamhedenzoals opme ting e.d. die aan een inschrijving vooraf gaan, door de personeelsstop die nog steeds van kracht is bij de Rijksdienst. Het is hier door noodzakelijk geworden dat de Rijks dienst zich sterk concentreert op be schermde stadsgezichten en verdere be scherming van dorpsgezichten tot een latere datum moet uitstellen, hetgeen juist voor het landelijk gebied grote gevaren mee brengt. Naast bescherming van monumenten inge volge ministerieel besluit kan de gemeente tot behoud van haar eigen identiteit, de plaatselijke historische waarden zelf ook beschermen door vaststelling van een gemeentelijke monumenten verordening. Hiermede kan in principe alle bebouwing ouder dan 50 jaar, die van algemeen belang is wegens haar schoonheid, betekenis voor de wetenschap of haar volkskundige waar de, wordën beschermd tegen afbraak en verminking. Zo'n monumentenverordening Het slot Loevestein, fraai ingepast in een natuurlijk'landschap. 91

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 22