Nederland restaureert Heemschutdag 1976 Aan de Leden In het aprilnummer hebben wij nadere informaties toegezegd over onze plannen voor de Heemschutdag 1976. Uit nagenoeg alle provincies zullen bussen vertrekken richting Utrecht waarbij a) het vertrekpunt zo gunstig mogelijk zal worden vastgesteld t.o.v. de diverse woon plaatsen der deelnemers. b) de routes zodanig worden bepaald dat men kan genieten van de schoonheid van ons land, terwijl gewezen zal worden op voorkomende z.g. Heemschut-aspecten. c) overwogen zal worden ook voor de bewoners van de stad Utrecht en omgeving een route vast te stellen die als vertrek- en eindpunt uiteraard Utrecht zal hebben. Kortom: al naar gelang de aanmeldingen zullen de routes worden vastgesteld. Onderweg zal een kopje koffie worden gedronken en zullen enkele bezichtigingen plaatsvinden De meeste bussen zullen vóór de lunch in Utrecht arriveren waar in de Tuinzaal van het Centraal Museum een broodmaaltijd wordt verstrekt. Dit Museum evenals het Aartsbis schoppelijk Museum zijn gratis toegankelijk voor de Heemschutleden, terwijl men zich bij mooi weer in de tuinen kan verpozen. In de bussen die langer onderweg blijven zullen lunchpakketten worden uitgereikt. Van 14.00-16.00 uur zal men vrij zijn een keuze te maken uit de mogelijkheden van bezichtigingen die worden georganiseerd in het centrum van Utrecht. Om 16.30 uur komen alle deelnemers samen in de aartsbisschoppelijke St. Cathe rinakerk aan de Lange Nieuwstraat waar onze voorzitter, hopelijk ook de bur gemeester van Utrecht, tevens voorzitter van de Nationale Contactcommissie Monu mentenbescherming, en de voorzitter van de Commissie A.O.W. (Actie Onze Waarde ring) het woord_ zullen voeren. Na afloop van deze bijeenkomst begeeft het hele gezelschap zich naar een nader te bepalen plaats vooreen aperitief en een feestelijk ,,candlelight"-diner. De bussen zullen uiterlijk 21.00 uur weer vertrekken naar het punt van herkomst. Met een dergelijk programma is het onmogelijk nu reeds vast te stellen hoeveel de kosten zullen bedragen. Een zo nauwkeurig mogelijke taxatie brengt ons op een bedrag van ca. 45,-p.p. (bus, koffie, lunch, aperitief, diner inbegrepen). Hierbij gaan wij ervan uit dat iedereen, van ver weg of dichtbij, dezelfde bijdrage betaalt. Na de Heemschutdag wordt het juiste bedrag vastgesteld en zonodig met een ieder afgerekend. Uw inschrijving is pas definitief wanneer ook uw storting ad 45,- door ons is - ontvangen. Deze storting kan uitsluitend geschieden op postgiro nr. 124326 onder vermelding Heemschutdag 1976.1.v.m. de vaststellingderroutesgaarne aanmelden vóór 1 julia.s. Renswoude. In de „Nieuwe Buurt" is de restauratie van Dorpsstraat 20-24 vrijwel voltooid. Nu zijn aan de beurt 28-32. De kosten hiervan worden op ruim 400.000,- geraamd, 'waarvan de departementen van CRM en VRO, alsmede de provincie Utrecht een deel voor hun rekening nemen. Heiloo. De financiering voorde restauratie van het hervormde „Witte kerkje"is rond. Het kerkje, dat uit de 12e eeuw dateert, is in tufsteen opgetrokken. Het heeft een smal rondgesloten koor, waartegen later een to ren van bak steen en tufsteen is opgetrokken In de 15e eeuw werd het koor gebouwd. Bij het beleg van Alkmaar - in 1573 - werd het kerkje ernstig beschadigd. Bij de daarop gevolgde restauratie werden in de Noord muur de vormen van romaanse vensters aangetroffen. Bredevoort. Het z.g. Kupershuusken, een 90 oude boerderij, zal worden gerestaureerd. Bredevoort is een oud (omwald) garni zoensstadje, dat op verscheidene monumen ten kan bogen. Voor de restauratie heeft zich vooral de Vereniging Bredevoortsbe- lang ingezet. Deventer. De eigenaar van het pand Achter de Muren 16 (Vispoort) gaat dit in zeer slechte staat verkerende pand restaureren. Hij krijgt er de financiële medewerking van de overheid voor. De naastliggende panden moeten overigens ook hoog nodig worden gerestaureerd, maar daarvoor zijn nog geen plannen. Uit de koekstad komt nog een restauratiebe- richt. Dit betreft het 17e-eeuwse poortje met smeedijzeren hek, dat toegang geeft tot de kerk van de Doopsgezinde gemeente aan de Spijkerboorsteeg. De financiële regeling voor dit herstel is rond. Scherpenzeel. Het vorige jaar kocht de ge meente Scherpenzeel het gelijknamige landgoed o.m. met de bedoeling het huis en het koetshuis in te richten tot administratief centrum. Met de restauratie van het koets huis zal worden begonnen. De plannen zijn opgedragen aan het Amsterdamse architec tenbureau Y. Kok. Borne. De Klopjeswoningen aan de Kop pelbrink het Doeschothuis aan de Abraham ten Catestraat en het voormalige notarishuis aan de Marktstraat worden gerestaureerd. Dat zal zo'n half miljoen gaan kosten. De gemeenteraad had voor deze restauratie al enige tijd geleden 40.000,- beschikbaar gesteld, maar diende daar, op grond van de subsidieregeling, nog bijna 130.000 - aan toe te voegen. De Klopjeswoningen dateren uit de 17e eeuw. Hierin woonden halfreligieuze katho lieke vrouwen. Zij deden liefdadig werk, en volgens de overlevering, waarschuwden ze met klopsignalen de gelovigen, wanneer er ergens in het geheim een mis werd gelezen. Deze bijzonderheid ontlenen we aan Uit in eigen land. Nog een bericht uit Borne. Het z.g. Spanjaard-huis - beschermd - kan worden gerestaureerd, dank zij toegezegde subsi dies. Er zal met de restauratie ruim een half miljoen gemoeid zijn. Het is de bedoeling het grote pand in twee woningen te splitsen en deze na restauratie te verkopen. In de gemeenteraad heeft burgemeester Hehen- kamp meegedeeld, dat hij er niet aan twij felt, dat zich voor deze panden gegadigden zullen voordoen. Schagen. De gemeenteraad heeft financiële medewerking toegezegd voorde restauratie van de molen in Oudesluisen voorde molen bij de Stolpen. Blokker. De op de monumentenlijst voor komende Ned. Herv. kerk in Westerblokker zal worden gerestaureerd. Omtrent de even eens nodige restauratie van de toren is ech ter nog geen beslissing genomen. Arnhem. Er is een aanvang gemaakt met de restauratie van de Koepelkerk van de Vrij gemaakte gereformeerden. Het gebouw da teert uit het begin van de vorige eeuw. Weert. Terwijl de restauratie van de St. Martinuskerk vordert, koestert de stichting St. Martinus-monument de hoop ook subsi die te krijgen voor de restauratie van de enige tijd geleden ontdekte schilderingen in de gewelven van de kerk. Deze als zeer waardevol gekenmerkte schilderingen, met o.m. bloemmotieven, dateren uit de 16e eeuw. Men denkt voor deze restauratie zo'n kwart miljoen nodig te hebben. De St. Martinus-kerk dateert uit de I5e en I6e eeuw, en iseen laat-gotische hallenkerk. De toren kwam in de tweede helft van de 16e eeuw tot stand, maar de bekroning dateert uit de jaren 1958-1960. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 21