Voorlichting aan eigenaars monumenten chem, Leeuwarden en Nieuwe Schans. De Raad van State bracht het gevraagde nadere advies uit, waarin o.m. wordt op gemerkt, dat aan het pand door het nage noeg geheel verdwijnen van de voor een hoofdwachtgebouw typerende arcadenbo- gen een zeer essentieel uiterlijk kenmerk is ontnomen. De Raad van State bleek het verder niet eens met de minister, dat het ongedaan maken van de uitwendige toevoegingen gemakkelijk te verwezenlij ken zal zijn. Bij een eventueel uit- en in wendig herstel zal in ieder geval de voor dit gebouw belangrijke authenticiteit ver loren zijn gegaan. Historie niet doorslaggevend Terzijde wordt opgemerkt, dat eerder plaatsgehad hebbende verbouwingen zon der toestemming zijn tot stand gebracht. De Raad van State achtte overigens het geen de minister ten aanzien van de his torische betekenis van het pand had op gemerkt, niet van doorslaggevende bete kenis. Het feit, dat de Rijksoverheid het pand omstreeks tien jaar geleden heeft verkocht aan een particulier, versterkte de Raad van State in zijn mening. De minister bleek het opnieuw niet eens met de argumentatie van het hoge colle- hoofdwacht is in het kader van bezui nigingsmaatregelen verkocht. Dit ge schiedde in een periode in welke de uit voering van de Monumentenwet nog in de kinderschoenen stond, aldus de be windsman. Ofschoon oorspronkelijk van vroegere da tum, is het pand Buitenhof 19 thans een 18e-eeuws pand, waarvan de gevel is af gesloten door een in het midden even op gebogen lijst en voorzien van een mid- denrisaliet en lisenen op de hoeken. De op de begane grond aanwezige arcade, een veel voorkomende verschijningsvorm bij hoofdwachten, is in de midden-risaliet rondbogig en springt ten opzichte van de risaliet vooruit; links en rechts is zij korf- bogig met geprofileerde hardstenen berg stenen. Het middenvenster heeft een houten omlijsting en geeft toegang tot een op drie consoles rustend balkon met smeedijzeren hek. In de vensters een re gelmatige roedenverdeling met 15 ruiten. Boven de gevel rijst een schilddak op. Mitsdien een goede vertegenwoordiger van het type gevel van het genus hoofd wacht, aldus de minister. De argumentatie van de bewindsman vermocht de Raad van State echter niet te overtuigen, maar de minister hield voet De Hoofdwacht, Buitenhof 19 te 's-Gra- venhage ge, er o.m. op wijzende, dat het Buiten hof nog steeds een voorbeeld is van een stadsgezicht in de zin van art. 1, sub e van de Monumentenwet. Het feit, dat de Rijksoverheid het pand indertijd verkocht aan een particulier, noemde de minister geen doorslaggevend argument. Het Rijk is geen verzamelaar van monumenten. De de heer Hilders werd afgewezen. bij stuk en zo kwam ondanks de bezwa ren van de Raad van State het Koninklijk Besluit tot stand,, waarbij het beroep van We kunnen minister Van Doorn erkente lijk zijn voor zijn strijd om behoud van een o.i. inderdaad historisch monument als de Haagse Hoofdwacht. Wat moet er nu gebeuren? Het beste lijkt ons de voor gevel van het gebouwtje zoveel mogelijk in de oorspronkelijke vorm terug te bren gen en het inwendige bijv. tot winkel te verbouwen, een mogelijkheid, waartegen de minister zich in beginsel niet zal ver zetten. v. d. W. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft een uitermate nuttig boekje in het licht gegeven, in het bijzonder bestemd voor ei genaren van beschermde monumenten. Zij krijgen het boekje toegezonden, evenals alle lagere publiekrechtelijke lichamen, die op enigerlei wijze met monumentenzorg in de ruimste zin van het woord te maken hebben. Het boekje telt maar 47 bladzijden, waarvan verscheidene nog met foto's zijn voorzien, maar in deze beperkte omvang is niettemin een schat van informatie verwerkt. Het boekje begint met iets over monumenten zorg te vertellen om vervolgens in het kort uiteen te zetten wat de bemoeiingen van het Rijk met de monumentenzorg inhoudt. Daarna wordt iets meegedeeld over be schermde stads- of dorpsgezichten. Uit voerig wordt ingegaan op de diverse subsidie-mogelijkheden bij restauratie. Een volgend hoofdstuk is gewijd aan de totstandkoming van de monumentenlijsten, waarbij er op wordt gewezen, dat het niet alleen om objecten van vóór 1850 kan gaan, maar eveneens om de late 19e en de 20e- eeuwse architectuur, inclusief industriële bouwwerken. De mening, dat er aan een monument niets mag worden veranderd, neemt het boekje weg onder toevoeging van informatie hoe te handelen als er iets moet worden gewijzigd. Het vierde hoofdstukje houdt zich bezig met subsidie en belasting aftrek Zoals gezegd een uiterst nuttige publicatie voorde 40.000 eigenaren van monumenten, die er goed aan doen het boekje te bewaren om het in voorkomende gevallen te raadple gen. v.d.W. 89

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 20