tijdens de bouw zeer juist bleek te zijn. Bij het ontwerp voor de restauratie is er in prin cipe van uitgegaan dat alle perioden uit de historie tot hun recht moesten komen. Nieuwe toevoegingen zijn in enkele geval len in historiserende vorm gemaakt doch wel als zodanig herkenbaar gebleven. Ge bracht respectievelijk vernieuwd. De eike houten spiltrap is geheel vernieuwd naar voorbeeld van het gedeelte dat op de eerste verdieping nog aanwezig was. De spiltrap op de begane grond is naar ontwerp van de architect weer aangebracht. De in de 19e eeuw aangebrachte indeling in een aantal zien de toekomstige bestemming bleek de twee verdiepingen tellende achtervleugel te groot. Geheel overeenkomstig de vondsten is besloten de in latere tijd vernieuwde ver dieping te verwijderen en het aldus ver laagde gebouw van een nieuwe kap te voor zien. Silhouet Hierdoor heeft het hoofdgebouw een duide lijker silhouet gekregen terwijl toch een ou dere situatie zichtbaar is gebleven. De ver laging van de achtergevel heeft als belang rijke bijkomstigheid dat de tuinen en de ka mers een betere licht- en zontoetreding kre gen. Door middel van een sprong in de gevels van de achtervleugel heeft de archi tect, de heer C. van Aalst van de Dienst Gemeentewerken, de sprong in vloerhoogte ten gevolge van de gehandhaafde kelders van het oudere achterhuis herkenbaar ge maakt. De achtergevel van de achtervleugel is gehandhaafd en voorzien van een nieuwe topgevel overeenkomstig gevonden detail lering. De ramen zijn overeenkomstig de gevonden 18e-eeuwse ramen in de achter- bouw uitgevoerd. Aan het voorhuis is relatief weinig veran derd, hetgeen een van de uitgangspunten van de restauratie is geweest. De balklagen zijn grotendeels gehandhaafd, sommige balkkoppen zijn hersteld met een kunst harsmortel. De sleutelstukken zijn gehand haafd. De moerbalk van het oudere huis, die in de achtermuur van het voorhuis zat, is t.g.v. ernstige zwamaantasting verwijderd. De kap heeft zijn oude spanten behouden. Het dakbeschot en de sporen zijn aange- kleine kamertjes deed sterk afbreuk aan het karakter en het gebruik van het gebouwen is daarom gewijzigd. De voorgevel is in zijn geheel intact gebleven. Zelfs konden de ra men en de voordeur na een opknapbeurt gehandhaafd blijven. Alleen de kroonlijst is hersteld en de gevel is van een nieuwe verflaag voorzien. De achtergevel moest in verband met de verlaging van de achter vleugel gedeeltelijk ontworpen worden. De sprong in de gevel laat de plaats van het oudere huis zien. Het kleine venster voorde spiltrap is toegevoegd. Schoonmaak Helaas is de achtergevel schoongemaakt door middel van staalstralen. Te vaak nog worden „vuile" muren bij restauraties schoon gemaakt. Losgezien van het feit dat hierdoor de beschermende laag van de steen wordt verwijderd, kan het schoonmaken een (te) grote metamorfose van het gebouw ver oorzaken. Het geheel wordt er te „mooi" en te „hard" door zeker als er ook nog opnieuw gevoegd wordt. De beslissing tot opnieuw voegen wordt helaas nog al te vaak te snel genomen, misschien om duidelijk te laten zien „hier is gerestaureerd" in plaats van uit zuiver technische overwegingen. Bij het uithakken of slijpen van de oude voegen brokkelen ook de kanten van de bakstenen af zodat de nieuwe voeg te dik wordt en afbreuk doet aan de tekstuur van het oude metselwerk. Ook de achterzijde van „de Twaalf Apostelen" heeft enigszins dit beeld gekregen. Hoe het ook zij, het gerestau reerde gebouw kan na het aanbrengen van het nodige sanitair zijn oude functie weer gaan vervullen. Immers in 1807 werd het huis betrokken door twaalf mannen van het Kuystensgast huis (waardoor het huis in de volksmond de naam Twaalf Apostelen gekregen heeft); het gerestaureerde gebouw zal woonruimte gaan bieden aan 13 fraters. Tegelijk met de restauratie van het hoofdge bouw zijn de naastliggende panden opge knapt. Direct rechts van het hoofdgebouw stond het koetshuis met koetsiers- of tui nierswoning voor de achter het huis gelegen uitgestrekte tuinderij. Een tweetal over- bouwde poorten gaven toegang tot deze tuinderij. Bij de restauratie zijn zowel het koetshuis als het poortgebouw verbouwd tot twee riante woningen. De gevel met de drie markante poorten, waarvan de rechter twee eerst in het eerste kwart van deze eeuw zijn aangebracht, moest hiervoor worden gere construeerd. De oudere poort is hierbij ge handhaafd. Bij de indeling van de woningen is de oude structuur zo veel mogelijk ge handhaafd. Ook zijn, waar mogelijk, de nog goede bouwmaterialen gebruikt. Het 19e- eeuwse zeer diepe woonhuis rechts naast het poortgebouw is uit gebruiksoverwegingen in de diepte gehalveerd en door een aantal moderne toevoegingen tot een goede wo ning verbouwd. Tegen de thans nog sterk in het zicht springende zijgevel komt te zijner tijd nieuwe bebouwing. Tot slot werd aan de linkerzijde van het hoofdgebouw een kleine woning herbouwd en vanwege het gebruik vergroot. Helaas moest hiervoor de voorgevel verhoogd worden en de achtergevel naar achteren worden verplaatst zodat er van de originele toestand slechts de voorgevel over is. De restauratie van „de Twaalf Apostelen" is de eerste aanzet tot herstel van het gehele bouwblok St. Jorisstraat-Keizerstraat. Voor een aantal nog in slechte staat verke rende huizen zijn reeds plannen in uitvoe ring; andere, zoals het opvullen van braak liggende percelen, zullen volgen. Dooreen ruilverkaveling op kleine schaal kan hier een goed woonblok ontstaan en is het ver valproces van dit stadsdeel een halt toege roepen. A. van Drunen 1. De Twaalf Apostelen voorde restaura tie 2. De Twaalf Apostelen na de restauratie 3. Twaalf Apostelen en naast liggende gebouwen in het begin van de vijftiger jaren 87

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 17