Verscheidenheid in het stedelijk milieu lL Onder deze titel werd in november 1975 door de Vereniging Milieu Defensie op ruime schaal een artikel verspreid, dat werd geschreven door Erik van der Hoe ven, medewerker van de Vereniging Mi lieu Defensie, en Henk Bakker, redacteur van het tijdschrift voor ontwerp en om geving ,,Plan". Bedoeling was een aanzet te geven tot discussie en documentatie voor een studiedag, welke de Vereniging Milieu Defensie organiseerde en te Lei den plaatsvond. de documentatie bijdragen op te nemen, welke elkaar grotendeels overlappen. He laas was het gevolg wel, dat inzendingen van behoorlijk gehalte af moesten vallen; een probleem dat zich hoofdzakelijk voor deed bij de meer algemene beschouwingen. In totaal werden 21 inzendingen ontvangen. Over het geheel genomen had de jury ho gere verwachtingen gehad voor wat betreft het aantal en het gehalte van de inzendin gen. Uit de inzendingen werden er 7 gese lecteerd, terwijl er door de redactie van De lezers werd verzocht naar aanleiding van het „aanzet-artikel" te reageren en hun bij dragen te zenden aan de Vereniging Milieu Defensie (VMD). Daartoe kon men het aanzet-artikel zowel als geheel beschouwen als ingaan op details en deze verder uitwer ken. Het artikel is eveneens gepubliceerd in het tijdschriftplan, nummer 3, maart 1976. Ter beoordeling van de ingezonden bijdra gen was een jury samengesteld, welke ten behoeve van de studie-documentatie uit de inzendingen een keuze zou maken. De jury bestond uit prof. dr. J. G. Lambooij, hoog leraar economische geografie aan de Uni versiteit van Amsterdam, Ben Eerhart, do cent aan de Academie van Bouwkunst te Amsterdam en redacteur van het tijdschrift ,,wonen/TABK", Steven Schepel, student bouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, terwijl de beide auteurs van het aanzet-artikel aan de jury waren toege voegd. Bij de beoordeling werd niet alleen gelet op de kwaliteit van iedere inzending afzonder lijk, maar ook op hun onderlinge samen hang. De jury vond het niet raadzaam om in 84 ««ÏÏÏÏjft «"«WWW ulfff mun Visuele verscheidenheid dwingt tot kijken en geeft de straat verscheiden functies. „Plan" nog 3 aan werden toegevoegd, ter completering van de documentatie. Dat niet alleen een visuele verscheidenheid bij de bestudering in ogenschouw genomen diende te worden, bleek duidelijk uit de samenstelling der ingezonden bijdragen. Door verkeerstechnische, sociale en eco nomisch getinte bijdragen was alleen al het studiepakket één en al verscheidenheid. De ontvolking, het verkeer, de wijze van be bouwen en de schaalvergroting in de steden kwamen onder andere aan de orde in de inleiding van Den Draak: „Veelvormigheid en grenzen van de verscheidenheid in het stedelijk milieu." Enkele inleiders gingen in op de taak van de overheid; werd door de ene auteur getwij feld aan de mogelijkheden van een overheid om een beleid te voeren in de richting van een verscheiden stedelijk milieu (Van der Hoeven en Bakker) een ander ging juist in op haar duidelijke taken bij het tegengaan van een verschraling in de stadscentra (Kalk). Tot op ministerieel niveau wordt de nood zaak van een verscheiden stedelijk milieu onderstreept. Het beleid achter deze „broodnodige variatie" vloeit echter uit de pennen van het „neutrale" ambtelijke appa raat, dat tot voor kort nog de kaalslag pre dikte. Men mag vrezen dat dit apparaat in zijn logheid de schaalvergroting even traag tot stilstand brengt, als hij haar op gang heeft gebracht (Van der Hoeven en Bakker). Verdeling middelen „Verscheidenheid is een maatschappelijk probleem, dat politiek zou moeten worden aangepakt" is een stelling waarmee Kalk zijn „Pleidooi voor grotere dichtheid en minder ongelijkheid in het stedelijk milieu" besluit. Concreet komt Kalk met de vol gende voorstellen: Verscheidenheid groeit in de loop der tij den; ook nieuwbouw kan daar uitstekend op aansluiten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 14