Stuart, destijds de voornaamste vertrekken van de vorstelijke appartementen, zullen met meubels uit de 17e eeuw worden herin gericht. Dat zal eveneens gebeuren met een aantal andere vertrekken, waaf het door de nog bestaande decoratie voor de hand ligt de 17e eeuw aan te houdenHet gaat hierbij om de grote zaal, de best bewaard gebleven ruimte van het paleis; de kapel, die op een uitbreiding van het balkon en nieuwe ramen na, niet is veranderd; de bibliotheek, waar van een prent van Marot bekend is, waarop o.a. het nog bestaande stucplafond met spiegels te zien is; de galerij en voorts de trappehuizen, waarvan de meeste zijn voor zien van rijk snijwerk. Willem IV, Willem V, koning Willem I en koning Willem II krijgen elk „hun" vertrek aan de oostzijde van het gebouw. De herin nering aan Koning Willem III zal levend worden gehouden in verscheidene ruimten en wel op de eerste verdieping aan de west zijde. Zij vormen de oorspronkelijke ko- ningsvertrekken. De slaapkamer en het ka binet zullen weer worden gemeubileerd als K. in de tijd van deze laatste koning. D.e salon van het corps de logis wordt heringericht als ten tijde van Koning Willem III en zijn eer ste vrouw, Koningin Sophie, de salon in het 2. Gedeelte van een op hout geschilderd plafond dat bij de jongste onderzoekingen is blootgekomen. 3. Het trappehuis, ontwerp Daniël Marot: prent van de bouwmeester. 4. De vestibule, de betimmeringen en schil derijen dateren uit het begin van deze eeuw. 5. De eetzaal met schilderijen van W. A. Fabri, die in 1913 zijn aangebracht De foto's bij dit artikel zijn van Arnold Meine Jansen, en zijn ontleend aan Het Loo, uitgave Ministerie VRO en Rijksge bouwendienst. westelijk binnenpaviljoen als in de periode van Koning Willem III en Koningin Emma. Van prins Hendrik, de echtgenoot van Ko ningin Wilhelmina, worden de slaapkamer en de werkkamer, beide op de begane grond, hersteld. De vertrekken, gewijd aan Koningin Wilhelmina, zullen komen in de kamers, direct onder haar eigenlijke appar tement. Deze vertonen in grootte en inde ling, directe overeenkomst met de oor spronkelijke kamers. De werkkamer van Koningin Wilhelmina, atelier en salon, zul len weer als zodanig worden ingericht. Wie van deze plannen kennis neemt, zal begrijpen, dat Het Loo straks als museum, een gelijksoortig karakter krijgt als bijv. Versailles. Het moet niet alleen voor de architect, maar ook voor hen, die zich met de inrichting van de vertrekken gaan bezig houden, een aantrekkelijke zaak zijn. Straks zal de historie van enige eeuwen Oranjehuis in Het Loo gaan herleven. Het ligt voor de hand, dat Nederland over enkele jaren over een museum zal beschikken, dat een enorme aantrekkingskracht op ons volk èn op buitenlandse toeristen zal uitoefenen. Ook in dit opzicht ligt een vergelijking met Versailles voor de hand. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 12