Heemschut De kogel 'Jaargang 53 no. 3 - 1976 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Redacteur: G. Woudsma Vormgeving en lay-out: Henk Heynis Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nieuwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 In dit nummer: Spinozahuis in Den Haag pag. 44 Een machtig werk pag. 47 Auco Wigboldus pag. 51 Heemschut in actie pag. 56 Foto omslag Bedoening om beuk in Amsterdam. Zie pag. 43. SISO 700.3 - UDC 351 .853 Wie zich bezighoudt met het behoud van en de zorg voor monumenten krijgt nogal eens de vraag te horen of het nu werkelijk de moeite waard is zich voor een bepaald oud pand in te zetten. Soms is zo'n pand in ernstig vervallen staat. In het beste geval gaat het om een pand, dat sterk is verwaar loosd of dat in de loop van de tijd zoveel veranderingen heeft ondergaan, dat het ori gineel nauwelijks meer te herkennen valt. De vraag is begrijpelijk en vooral de eige naar zal dikwijls weinig bereid blijken z'n vervallen bezit tot beschermd monument te laten verklaren. Men kan dat zo'n eigenaar vaak niet kwalijk nemen, in het bijzonder niet als hij onbekend is met de cultuur historische betekenis van zijn pand, dat op zichzelf kan staan, maar ook deel kan uit maken van een stukje stedebouwkundig ge heel. En wanneer we van „stedebouwkun dig" spreken, dan dient daarbij natuurlijk ook aan het dorpsgezicht te worden ge dacht. Het is de taak van de Monumentenraad en van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg na te gaan of een „vervallen" pand toch voor plaatsing op de ontwerplijst van beschermde monumenten in aanmerking moet worden gebracht. De Bond Heem schut zal in vele gevallen het eerst alarm slaan, dank zij zijn net van correspondenten, de provinciale commissies en zijn techni sche adviseurs. Bovendien is het verheu gend, dat er in toenemende mate gemeente bestuurders worden gevonden met begrip voor het behoud van ons cultureel erfgoed. Het zijn echter dikwijls juist die gemeente bestuurders, die zich voor grote moeilijkhe den geplaatst zien. Zij worden geconfron teerd met vraagstukken als stads- en dorps vernieuwing en met verkeersproblemen. Een keus maken is lang niet altijd gemakke lijk. Zij moeten allerlei belangen tegen el kaar afwegen. Een advies van de Bond Heemschut kan daarbij vaak van nut zijn. De grootste moeilijkheden doen zich voor met niet-geregistreerde, niet op de monu mentenlijst voorkomende panden. Intussen hebben verscheidene gemeenten reeds een eigen monumentenlijst als aanvulling op de rijkslijst ingesteld. De gemeentebesturen kunnen overigens ook op andere wijze be schermende maatregelen nemen, zoals via een aanpassing van de bouwverordening en bestemmingsplannen, waardoor zeker indi rect bescherming kan worden bereikt. De Bond Heemschut heeft hierover juist een overzicht van maatregelen samengesteld, dat aan een aantal daarvoor in aanmerking komende gemeenten zal worden toegezon den. Is er geen enkele rechtsmogelijkheid tot be scherming, dan kan sloop niet worden ge weigerd, al zal de Bond Heemschut in der gelijke gevallen nog wel een poging tot be houd doen. Valt er aan sloop niet te ontko men, dan is dat een trieste zaak. Dan komt de bulldozer of de loden kogel op het toneel en in de kortste tellen rijden containers af en aan om het puin te ruimen. Wie regelmatig in ons tijdschrift de rubriek Heemschut in actie leest, is met dit verschijnsel bekend. Het is o.i. echter goed er ook op deze plaats nog eens de aandacht op te vestigen, be doeld als waarschuwing aan allen die het wel menen met monumentenzorg. Zij kun nen het verlies van een monument(je) nog wel eens voorkomen indien zij onze bond tijdig in kennis stellen van dreigend gevaar. Maar zoals we hiervoor opmerkten, helaas kan sloop niet steeds worden voorkomen. In de laatste tijd signaleerden we gevallen in Goudriaan, in Wijchen; we vroegen aan dacht voor het sluisje in Assen, voor een boerderij, voor een Schiedams hofje. En nu dreigt er weer gevaar voor een onmis kenbaar monument, dat gelukkig wèl be schermd is: het z.g. paviljoen Von Wied aan de zeekant van Scheveningen. Het is eigen dom van de sociëteit „De Witte", die, blij kens berichten in de pers, met exploitatie moeilijkheden te kampen zou hebben. Het paviljoen, dat dit jaar 150 jaar bestaat, is indertijd in opdracht van koning Willem I voor z'n echtgenote gebouwd. Het dankt echter z'n naam aan prinses Marie (dochter van prins Frederik) die gehuwd was met de vorst Von Wied. In 1911 kwam het in parti- 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 9