Heemschut vindt dat de allure van Alkmaar zoals die tot uitdrukking komt in de RHBS moet prevaleren. Plan Wageningen Heemschuts zorgen om het pand Bowles- park IA te Wageningen zijn nog steeds niet van de baan. In deze villa is het politiebu reau gehuisvest en die politie heeft meer ruimte nodig. Even heeft het erop geleken dat die ruimte gevonden zou kunnen worden in een nieuw te bouwen stadskantoor, maar dat plan telt niet meer. Blijft over dat Bow- lespark 1A alsnog tegen de vlakte moet om plaats te maken voor een nieuw en groter politiebureau. Heemschut is en blijft het hiermee volledig oneens, omdat het hier gaat om een monumentaal en klassiek huis dat helemaal past in de entourage van het park. De waardering hiervoor sprak uit het feit dat het op de monumentenlijst stond, maar op verzoek van de gemeente is het van deze lijst afgevoerd. Wat Heemschut ook al niet goed begrijpt is dit: de eigenaar van het Cunera-pand aan de Markt kreeg „nee" te horen toen hij dit pand van de monumenten lijst wilde hebben, met als argument van de gemeente dat Wageningen toch al zo weinig monumenten heeft. Dat klinkt aardig, maar wat blijft ervan heel als diezelfde gemeente het monument Bowlespark IA tegen de grond gooit? Plannen Woerden Is het aan de ene kant zo dat het beleid van de gemeente Woerden toch wel positief ge richt is op het behoud van karakteristieke elementen, aan de andere kant laat dezelfde gemeente ook wel eens steken vallen. Zo is daar het ontwerp-bestemmingsplan „Bre- diuspark" dat op bepaalde punten negatief is en waartegen Heemschut, mét de Stichts-Hollandse Historische Vereniging, bezwaar heeft ingediend. Als het plan zou doorgaan wordt de (beschermde) stads gracht aan weerszijden van de Snellerbrug voor een stuk gedempt. Bovendien worden de toegang (met de beschermde hekpijlers) tot en het zuidelijk deel van de tuin van het landgoed Bredius eveneens bestemd voor het verkeer, waardoor de gegeven samen hang wordt aangetast. Heemschut is daar tegen. De bond vindt het ook nodig dat bij eventuele nieuwbouw zodanige bepalingen worden opgenomen, dat het karakter van de boerderij Batenstein (monument) onge schonden blijft. In dit kader past dat de karakteristieke arbeiderswoning bij deze boerderij óók behouden wordt (de gemeente wil het oude huis slopen). Behalve het plan „Brediuspark" is er de kwestie van de boerderij Geestdorp 25 te Woerden, die op verzoek van de eigenaar en Heemschut op de monumentenlijst is geplaatst. De ge meente is hier echter tegen, omdat de boer derij in de toekomst een eventuele verkeers- verbetering ter plaatse in de weg zou kunnen staan. Heemschut heeft de minister van CRM laten weten dat hij dit geen steekhou dend argument vindt omdat er wel andere mogelijkheden zijn om het verkeerspro bleem op te lossen. Snellerbrug in Woerden Bouwplan Leiden Enige tijd geleden heeft Heemschut bezwa ren ingediend tegen het bouwplan van Lei den voor het gebied tussen de Oosterkerk straat en de Nieuwe Rijn waar nieuwe hui zen moeten komen. De vraag van Heem schut: Hoe komt het er in dat geval uit te zien met de achterbebouwing van de panden aan de Oranjegracht? De gemeente laat nu weten dat vaststaat dat alleen de (slechte) achterbebouwing van Oranjegracht 85 en 87 gaat verdwijnen. Zij vraagt zich sowieso af of het wel raadzaam is de achterzijde van de bebouwing langs de Oranjegracht voor de rest te handhaven. Gemeentelijk argument: het plan voor het nieuwbouwblok gaat uit van een hoge bebouwingsdichtheid (180 tot 225 huizen per hectare) en verweg de meeste van die huizen moeten langs de grachten worden geplaatst. Dat brengt mee dat de binnenterreinen van groot belang zijn voor een goed woonklimaat en in dit ver band vindt de gemeente het aanvaardbaar dat de achterbebouwing langs de Oranje gracht eventueel een veer laat - temeer, omdat het dan toch nog wel goed wonen blijft aan de Oranjegracht. Of de achterbè- bouwing inderdaad wordt verwijderd, hangt onder meer af van de vraag of zij wel of niet op de monumentenlijst wordt gezet. Flatgebouw te Velsen „Aangezien voor het betreffende gebied geen stedebouwkundige regeling van kracht is en evenmin een bestemmingsplan in voorbereiding is verklaard, behoeft de door u bestreden bouw van een flatgebouw op de plaats van de afgebroken villa 'Longwood' slechts aan de gemeentelijke bouwverorde ning te worden getoetst", aldus deelt de minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening mee, mede naar aanleiding van Heemschuts protest tegen de bouw van het flatgebouw. In deze zaak hebben B. en W. het advies van de welstandscommissie gevolgd. Daarbij is inderdaad de gemeente lijke bouwverordening getoetst, en het bouwplan klopte. Dat neemt niet weg, aldus de minister, dat het betreurenswaardig is dat voor het betrokken gebied nog geen be stemmingsplan van kracht of in voorberei ding is zodat ter plaatse een bebouwing tot stand kan komen zónder dat daaraan een planologische afweging van belangen vooraf heeft kunnen gaan". En verder De actie van Heemschut (met anderen) om de beeldbepalende Gouwekerk te Gouda van sloop te redden heeft in dit stadium geleid tot groot succes, nu de raad heeft besloten de kerk te kopen. Heemschut heeft Almelo gevraagd het in slechte staat verkerende Rectorshuis van de Oude Latijnse School aan de Korte Prinsengracht te kopen en te restaureren. De raad van Schermer is verzocht alles in het werk te stellen om de toren van de hervormde kerk te Oterleek voor verder verval te behoeden. B. en W. van Texel delen, naar aanlei ding van Heemschuts bezwaren, mee dat hun voorlopig standpunt is dat de door braak bij 't_Buurtje te Oudeschild wordt geschrapt, de breedte van het Bolwerk 4 m wordt en voor Oudeschild een ver- keersonderzoek wordt ingesteld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 27