Heemschut in actie 58 Beuken te Zeist Langs de Waterigeweg te Zeist, in de om geving van Het Slot, staan dubbele rijen zeer fraaie, oude beuken die erg bepalend zijn voor het totaalbeeld ter plaatse. De laat ste jaren echter gaat het de bomen steeds slechter, en dat was voor Heemschut aan leiding B. en W. te vragen om maatregelen te treffen. Het college komt daar in een brief op terug en meldt dat achttien beuken langs de Waterigeweg nog een redelijke gezond heid genieten, maar die staan dan ook in de tweederij. B. en W.: „De overige exempla ren hebben een zeer slechte kroon of stam- voet. De oorzaak van de sterk verminderde vitaliteit van deze bomen moet worden ge zocht in milieu-omstandigheden zoals de toepassing van asfalt in de loop der jaren langs de boomgroepen en het parkeren van auto's in de bermen." Het komt erop neer dat het verval al zó ver is, dat met verzor ging niets meer valt te verhelpen. Ergo: binnen een beperkt aantal jaren zullen de verziekte bomen gerooid (moeten) worden. Beuken in Zeist Uitbreiding Amsterdam Amsterdam heeft het ontwerp-bestem- mingsplan „Gaasperdam" gelanceerd, en al direct is de discussie hierover in volle hevigheid losgebarsten. Ook Heem schut heeft tegen het plan, dat de zuidooste lijke afronding van de stad moet regelen, bezwaren ingediend. „Dooreen goede uit werking en vormgeving van de thans aan gegeven globale bestemmingen zal een waardevol en aantrekkelijk woongebied kunnen ontstaan. Hieraan leveren - naast de mogelijkheden van de Gaasperplas e.o. - De Gaasp in Amsterdam verschillende karakteristieke landschappe lijke waarden als de kronkelende riviertjes de Gaasp en het Geinin samenhang met het waardevolle agrarische landschap, en de ruig begroeide Hollandse Kade een grote bijdrage. Het plan getuigt van respect voor deze waarden, zoals het handhaven van een agrarische strook langs het Gein, het intact laten van de Hollandse Kade en de geprojec teerde laagbouw in de „schil" van het plan, waardoor een zo geleidelijk mogelijke vi suele overgang naar het omringende gebied kan worden bereikt. Bezwaar maken wij echter tegen de onzes inziens plaatselijk te sterk versmalde strook agrarisch gebied langs het Gein. Om zoveel mogelijk de sa menhang en daarmee de landschappelijke waarde van het gebied te bewaren, zou het aangrenzende stuk openbaar groen ver kleind kunnen worden en de agrarische strook verbreed. Deze laatste wordt immers door de aanleg van fietspaden toegankelijk gemaakt en krijgt tevens een recreatieve functie. In dit verband vragen wij ons ook af of het geheel bestemmen tot recreatiegebied van het plangedeelte langs de Gaasp niet een nodeloze verarming van de bestaande waar den zou betekenen. Ook langs deze rivier zou een agrarische strook gehandhaafd kunnen worden," aldus Heemschut, die ook wijst op de zeer nadelige werking van de twee het plangebied doorsnijdende pri maire wegen, zowel op de leefbaarheid als op de belevingswaarde en de vormgeving van de bebouwing. Daar zelfs in de toelich ting wordt vermeld, dat ten aanzien van de primaire wegen in en nabij de Zuidoost-lob een studie gaande is, waarna pas tot de defi nitieve inrichting zal worden besloten acht Heemschut het reserveren van grote plan gedeelten voor deze wegen te prematuur. Zowel het doortrekken van RW 6 voorbij de kruising met RW 2 als de Gooise Expresse- weg als primaire weg staat volledig ter dis cussie en de kans dat deze wegen gereali seerd worden is bijzonder klein. Gezien het grote effect dat deze wegen op het plan zullen hebben, maakt Heemschut bezwaar tegen het opnemen van RW 6 in het plan en tegen het reserveren van de bijzonder brede strook voor de Gooiseweg. Gasthuis te Zorgvlied Met anderen heeft Heemschut zich ervoor ingezet het Sint Anthony Gasthuis te Zorg vlied, in de gemeente Diever, te behouden en gerestaureerd te krijgen. Dit gebouw is daarom zo belangrijk, omdat het van 1823 tot 1860 de eerste Drentse landbouwschool huisvestte - de oudste nog bestaande land bouwschool in Nederland. Na die tijd is het gasthuis geworden, met vandaag de dag nog slechts twee bewoners. Met gemeente en regenten van het gasthuis is Heemschut van mening dat het pand, dat in slechte staat verkeert, bewaard moet blijven - gezien het stuk historie dat er achter zit. Vandaar de vraag om medewerking aan de Rijksdienst van de Monumentenzorg om het gasthuis „op de lijst" te krijgen, opdat er subsidie mogelijkheden voor restauratie komen ook. RHBS in Alkmaar RHBS te Alkmaar „Ons historisch erfgoed kan men maar eenmaal slopen en al menigmaal is bewezen dat een besluit tot sloping reeds korte tijd later ten zeerste werd betreurd", aldus Heemschut in een brief aan de raad van Alkmaar die moet beslissen over het lot van het gebouw van de Rijks HBS aan de Paar denmarkt. Heemschut vindt dat dit gebouw moet blijven en stelt: „Het pand vormt een goede afsluiting van de oude stadsbebou- wing en is bovendien in goed evenwicht met de grootschalige Paardenmarkt." De ge meente wil er echter af om aldus meer par keerruimte te kunnen scheppen, maar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 26