Huis te Gouda Heemschut heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gevraagd eraan mee te werken dat dit huis, Raam 123 te Gouda, op de monumentenlijst komt. Het gaat hier om een 17-eeuwse grachtenwoning (de gracht is in 1962 gedempt) die ook van binnen nog oorspronkelijke elementen bezit. Vandaar het advies van Heemschut om ook het interieur bij de bescherming te betrekken. Heemschut zullen best deskundig zijn, maar ze dromen teveel. Dat mag, maar ze moeten ons geen nachtmerries bezorgen." Het standpunt van de raad was echter duidelijk: óók praten met Heemschut. Daken in Friesland Al lange tijd voert Heemschut slag tegen het bedekken van boerderijen met golfplaten - een vorm van dakbedekking die zowel op de boerderijen als hun omgeving een zeer nega tief en vervlakkend effect heeft. Inmiddels zijn er al diverse gemeenten in den lande (maar nog niet veel) die een potje hebben gevormd om de boeren te kunnen steunen bij het herstel en de instandhouding van het originele dak, zowel van riet als pannen. Ook de Friese gemeente Hemelumer Olde- ferd heeft zicïdeze zaak aangetrokken. Na de laatste zware stormen, die op de boerde rijen veel pannen deden sneuvelen, kwam bij de gemeente een aantal aanvragen binnen om, gelet op de kosten, de daken dan maar af te dekken met golfplaten. „Dat zou zonde zijn," redeneerden B. en W., daarbij het landschapsschoon op het oog hebbende maar zich tegelijk realiserende dat er tegen over een afwijzing dan ook wel iets moest staan. De raad dacht er net zo over, en aldus viel het besluit om voorlopig voor één jaar 25.000,- uit te trekken. Voor herstel van het pannendak kan een boer (als althans G.S. het besluit goedkeuren) uit dit potje 10% van de herstelkosten krijgen, met een maximum van 1.000,-. Hemelumer Ol- deferd heeft hiermee een prijzenswaardig voorbeeld gegeven. En wat gaan CRM en Landbouw nu doen? Alexanderstraat 1 in Den Haag Pand Den Haag „De Alexanderstraat met het Plein 1813 vormt nog altijd een van de weinig aange taste gedeelten van een randgebied van de Haagse binnenstad. Het is bij uitstek een voorbeeld van het midden-19e-eeuwse bouwen, en het zou dan ook erg jammer zijn als het verder zou worden aangetast." Dit geluid liet Heemschut destijds horen, naar aanleiding van het plan om het pand Alexanderstraat 1 te slopen. De sloop van dit monument is niet doorgegaan. Integen deel, het is gerestaureerd. Dat heeft veel voeten in de aarde gehad, ook al omdat hangende de procedure van wel of niet slo pen het pand in de verwaarlozing raakte. In dit geval is het een makelaar die het herstel, na het pand gekocht te hebben, op zijn naam bracht en het pand nu te huur aanbiedt. 57

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 25