Rensumaborg wordt gerestaureerd Jaarboek Oud-Utrecht 1975 Ook deze jaargang bevat weer een interes sante collectie bijdragen, waarvan we in het bijzonder noemen de tekst van de inaugurele rede, die prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll hield bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in het architectonisch ontwerpen (restauratie) aan de T.H. te Delft op 4 april 1973. Waarom we speciaal deze bijdrage vermelden? Net als dissertaties komen inaugurele redevoeringen meestal maar nauwelijks onder de aandacht van een groot publiek. Dat de samenstellers van dit jaarboek nu de rede van prof. Temminck Groll hebben opgenomen, achten we een Van de vele restauraties, die te onzer ken nis worden gebracht, maken we in dit tijd schrift in de rubriek Nederland restaureert regelmatig melding. Een enkele maal is er een uitschieter bij, die afzonderlijke aan dacht buiten onze rubriek, verdient. Zo'n bijzonder geval is de Rensumaborg in Uit- huizermeeden. Deze borg is namelijk aan gekocht door de wegenbouwers Offringa, afkomstig uit Uithuizermeeden. Ze kochten het van de familie Van Swinderen en willen er een openbare bestemming aan geven. De naam van deze borg komt niet voor op de lijsten van edele heerden in de rechtstoel Uithuizen-Uithuizermeeden. Als heerd wordt Rensema het eerst vermeld in 1623 als woonplaats van een zekere Willem Foc- kes,waarschijnlijk een meier. In 1662 is het een adellijke woonstee. Van dat jaar is een aantekening bekend betreffende gebrand schilderde ruitjes. De onderschriften geven de namen aan van Jonker Petrus ab Aggama Wytmarrensis op Rensema, erfzoon op de Campen en van vrouwe Maria Sibiana van Aggama geboren Wytsma erfdochter op Alma tot Bedum, zijn huisvrouw. Na de dood van Petrus van Aggama in 1685 kwam Rensema aan zijn dochter Tecla Maria, ge huwd met Lolle van Ockinga. In 1695 ver kocht Tecla Maria, - inmiddels weduwe geworden - Rensema aan Mello Alberda van Menkema. Er is dan sprake van de borg daad van betekenis omdat we het van belang vinden, dat monumentenbeschermers op deze gemakkelijke wijze er kennis van kun nen nemen. (Uitg. Vereniging Oud- Utrecht) Amsterdam in wintertooi Onder de vele boeken, die de laatste tijd over Amsterdam zijn verschenen is dit boek van Ton Koot wel heel bijzonder. Bijna zouden we ons kunnen afvragen: hoe is hij op het onderwerp gekomen? Amsterdam is in zijn bijna oneindig vele aspecten door talrijke auteurs beschreven. Koot heeft er een nieuw(?) aspect aan toegevoegd dbor Rensema, met annexe schuur met ruim veertig grazen binnendijks en vijf heemste den ten zuiden van de oude dijk, met kelder en gestoelte in de kerk, met singels, grach ten, geboomten, heerlijkheden en gerech tigdheden. De prijs was 18.500 gld. We zullen de verdere geschiedenis hier niet op de voet volgen, maar wel dient vermeld te worden, dat in de 19e eeuw de bórg Ren- suma werd genoemd. In 1829 overleed de toenmalige eigenaar Onno Tamminga van Alberda. Rensuma werd toen verkocht aan Oncko van Swinderen, wiens familie de borg dus tot voor kort in bezit heeft gehad. Er is laatstelijk een landbouwhuishoud- school in gevestigd geweest. De tegen- o.a. uit het Rijksmuseum, het Stedelijk Mu seum en de Gem. Archiefdienst vele repro- dukties van schilderijen' en gravures bijeen te brengen op de hoofdstad in wintertooi betrekking hebbende. Het is bijna overbo dig dat Koot in de inleiding schrijft, dat hij zijn hart aan Amsterdam heeft verpand. Het is duidelijk, dat hij daarvan in dit kostelijke boekwerkje weer blijk geeft. De vreugde, die hij aan de samenstelling beleefd heeft, deelt hij op zijn hartstochtelijke manier aan de lezer mede. Verscheidene illustraties zijn in kleur. (Uitg. Het Wereldvenster, Raam; 27,50) Voor- en achterzijde van de Rensumaborg woordige eigenaars, de wegenbouwers Of fringa, zelf uit Uithuizermeeden afkomstig, hebben nu opdracht gegeven de buitenkant van Rensuma op te knappen. Een aanvrage voor totale restauratie is echter al in zee. De gebr. Offringa hebben het gebouw ter be schikking gesteld als representatief gebouw voor de eerlang samen te voegen gemeenten Uithuizen en Uithuizermeeden. De restauratie geschiedt door het architec tenbureau P. L. de Vrieze te Groningen. u

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 23