Boek besprekingen Onder redactie van J. E. van der Wielen Een kerk en een handvol huizen We zijn geneigd dit een uniek boek te noe men en dat in meer dan één opzicht. Het is een uitgave van de stichting ,Het Dorp Vel- sen" en de titel is ontleend aan een artikel van Comeille F. Janssen, in 1960 in dit tijdschrift verschenen. Waarom is dit nu zo'n uniek boek? Wel, in de eerste plaats omdat een aantal inwoners van deze toch niet zó grote gemeente zo grote genegen heid voor hun woonplaats tonen. In de tweede plaats, omdat zo velen er bijdragen aan hebben gegeven. Vervolgens, omdat zelden over de geschiedenis van een „dorp" zo veelzijdig in één boek wordt geschreven. Voorts is aan de typografische verzorging bijzonder veel aandacht besteed. Het is bovendien rijk geïllustreerd. Kortom het is een boek voor Velsenaren om van te smullen - de ouderen zullen er ook nog veel van hun jeugd in terug vinden - maar de (vele) auteurs hebben er een stuk cultuurge schiedenis van gemaakt, dat, naar we ho pen, ook vele anderen zal aantrekken. Het merckwaerdigste meyn bekent Van deze bundel, een keus uit in' De Volks krant verschenen prenten met praatjes, eer der in dit tijdschrift besproken, is een nieuwe druk verschenen en bovendien een nieuwe bundel. De tekenaar en schrijver Jan Bouman is bijzonder onderhoudend en weet op vele merkwaardigheden van Amsterdam en andere plaatsen in ons land de aandacht te vestigen. Ergens geeft hij het portret van een vierling, waarvan hij vertelt: „De geboorte van een vierling is een fenomeen (Bouman wist nog niet van de onlangs geboren vijf- ling) dat om zijn zeldzaamheid altijd sterk de aandacht trekt. Ook Groenlo heeft een vierling gekend en al waren deze kinderen reeds na negen dagen overleden, men vond de gebeurtenis merkwaardig genoeg om de vierling op een schilderij te vereeuwigen. In de herv. kerk van Groenlo hangt tegen een der pijlers een paneel, waarop de vier in 1648 geboren kinderen ingebakerd staan af gebeeld." Van dit soort „merkwaardighe den" staat de nieuwe bundel vol. (Uitg. Heuff, Nieuwkoop; 19,50) Historische landhuizen. A. I. J. M. Schellart is een vruchtbaar au teur. Het vorige jaar publiceerde hij zijn boek „Kastelen" en nu kregen we een zeer fraai werk over historische landhuizen (170). In het voorwoord van dr. F. H. M. Grapperhaus schrijft deze terecht, dat „de omvang van deze huizen voorde bewoning een steeds groter probleem vormt. Onder houd dreigt naast de zich verder opstape lende lasten een ruïneuze factor te worden. Daarom is het van belang, dat deze monu menten' de bescherming krijgen, die ze al leszins verdienen". Van elk landhuis bevat het boek een korte historische omschrijving. Ger Dekkers, die zich al zo vaak een be kwaam en artistiek fotograaf heeft getoond, maakte ook voor dit boek de foto's. (Uitg. Ankh-Hermes b.v., Deventer) De bouwwijze van de Scheveningse vuur toren Dit is een sober geschrift, uitgekomen ter gelegenheid van het feit, dat de Scheve ningse vuurtoren honderd jaar bestaat. Auteur is de heer Hvan Suchtelendie over een onderwerp schrijft, waaraan men ge woonlijk voorbijgaat. Voor onze kust heb ben 12 gietijzeren vuurtorens gestaan; de oudste was die van Renesse, maar die werd in 1915 opgeblazen. Deze vuurtoren da teerde uit 1856. Daarna volgde in 1862 die van Ouddorp (in 1911 afgebroken). Na die van Breskens was de Scheveningse vierde in de rij. Van de twaalf zijn er tenslotte nog acht in gebruik. Het geschrift is uitgegeven door de Technische dienst van 's Rijks kust- verlichting. Muiden en zijn middeleeuwse kerk Onlangs is de restauratie van het exterieur en het orgel van de Ned. Herv. Kerk in Muiden (vroeger de HH Nicolaas en Catha- rinakerk) gereed gekomen. Deze uitgave is ter gelegenheid van dit feit tot stand geko men. Intussen is de toren hard aan restaura tie toe. Oude kerken zijn niet alleen uit ar chitectonisch oogpunt interessant. Als ze oud zijn zoals de kerk in Muiden zelfs heel oud, zijn ze ook boeiend omdat ze een stuk plaatselijke geschiedenis te vertellen heb ben. Dat heeft mr. W. G. M. Cerutti in woord en beeld met veel liefde en kennis van zaken in dit boekje gedaan. In Muiden is het boekje voor 6,90 verkrijgbaar. Men kan het ook bestellen bij de uitgever: Edition Oresto, De Pauw 22, Muiden door overma king van 8,50 op postgiro 3452571. Ned. monumenten in beeld Van deze serie heeft E. Elzenga nu de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Zeeland beschreven. Evenals de andere deeltjes be vat het niet alleen een korte beschrijving van de vele monumenten in stad en dorp, maar daarbij veelal uitstekende foto's, voorname lijk afkomstig uit de collectie van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. Een her nieuwde aanbeveling is bijna overbodig. (Uitg. Bosch en Keuning NV, Baam; 15,-). Hollandse studiën Deel 8 van deze uitgave van de Historische Vereniging Holland behandelt achtereen volgens het klooster Galilea Minor bij Mon- nickendam (door J. C. Besteman en H. Hei- dinga), de 16e-eeuwse landmeter Jasper Adrieaensz. en zijn cartografisch werk (door S. Groenveld en A. H. Hussen jr.), Johan van Duvenvoirde en Woude, heer van Warmond, admiraal van Holland (door A. G. van der Steur) en Kanttekeningen bij een 17e-eeuws manuscript over Jacoba van Beieren (door S. Groenveld). Voor fijn proevers van geschiedenis. Een wandeling langs de buitenplaatsen van Heemstede De titel van dit boekje is feitelijk nog langer. Want de wandeling(en) wordt (worden) gemaakt in de voorzomer van 1847. De auteur C. Peper is min of meer te werk gegaan als b.v. Nicolaas Beets en schenkt daarbij veel aandacht aan de natuur en de geschiedenis van de buitenplaatsen die hij „bezocht". Een aantrekkelijke behandeling van een stuk plaatselijke historie. Het is een uitgave van de Vereniging Oud-Heem- stede-Bennebroek. A raison van 7,50 verkrijgbaar op de gemeentehuizen van beide plaatsen of per giro te bestellen voor 9,50 t.n.v. Penningmeester V. O. H. B„ Bennebroek; giro nr. 273506. Noord-Friesland buitendijks De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft er goed aan gedaan het rapport, dat onlangs over dit gebied is ver schenen, in druk uit te geven. Milieube scherming is een lang verwaarloosde aange legenheid geweest. Gelukkig staat dit on derwerp nu volop in de belangstelling, zij 't dat de milieubeschermers vaak wel een harde en hardnekkige strijd hebben te strij den. Hoe waardevol in menig opzicht het waddengebied is, blijkt overduidelijk in dit met zorg uitgegeven boekje, waarin de au teurs o.m. het ontstaan van het desbetref fende landschap beschrijven, alsmede de plantengroei, de bodemfauna, de vogels, de waterstaatkundige aspecten, de landbouw en de werkgelegenheid. Een veelzijdig werk met naar het ons voorkomt grote objectieve deskundigheid geschreven. Te bestellen door storting van 15,- op gironr. 17.26.195 van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, Harlingen, on der vermelding: rapport Noord-Friesland Buitendijks.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 22