poort, tussen de beide vleugels in, bevindt zich de kamer van de burgemeester. De middeleeuwse achtervleugel is, evenals trouwens het representatieve deel van het gemeentehuis, van 1 juni tot 1 september dagelijks en in andere maanden alleen op de zondagen ter bezichtiging opengesteld. De kelder is ingericht als taveerne voor de be zoekers. De zalen op de hoofdverdieping zijn aangekleed met passende antieke meu belen, schilderijen, een gobelin enz. De meeste van deze voorwerpen zijn in de loop van de tijd aan de stichting voor dit doel geschonken. Museum Buiten de zomermaanden kunnen deze schijn kwam. Op de zolder van het kasteel ligt zo nog 100 strekkende meter te wachten om verder uitgezocht, en indien mogelijk aan elkaar gelijmd te worden. In elf vitrines zijn dé' meest opvallende vondsten opge steld. Daarbij zijn enige stukken van grote zeldzaamheid, zoals een bronzen schenk kan van omstreeks 1400, die volgens des kundigen de enige in ons land is waarvan men de vindplaats kent; verder een 16e- eeuwse kaarsenbak, waarvan er maar vijf in Nederland bekend zijn en die van Ammer- soyen de grootste is; fragmenten van in het Duitse Siegburg vervaardigde drinkbekers met het jaartal 1581 en het wapen van de Van Arkels die op het kasteel woonden; een prachtige gave vierkante wijnfles uit de 17e ruimten gehuurd worden voor het houden van vergaderingen, recepties, diners e.d. De stichting heeft al verschillende aanvra gen hiertoe ontvangen. De zalen op de bo venverdieping zijn ingericht als museum, dat in zijn soort uniek is in ons land en in zijn omvang waarschijnlijk zelfs enig in de hele wereld. Het museum is nl. uitsluitend ge wijd aan de enorme collectie vondsten, die bij het weer uitgraven van de gracht te voor schijn is gekomen. Blijkbaar is de gracht in het verleden nooit goed schoongemaakt, zodat door zeer zorgvuldig graven en sorte ren van de uitgekomen grond praktisch alles wat tussen ruwweg 1380 en 1900, dat is dus ruim vijf eeuwen, in de gracht is gegooid of gevallen, kon worden geborgen. Sommige fraaie stukken zijn nog helemaal gaaf, maar de meeste voorwerpen zijn na tuurlijk beschadigd. Intussen konden veel voorwerpen worden gerestaureerd en hier aan wordt nog steeds verder gewerkt. Een tafel met allerhand scherven laat zien, hoe een en ander uit de grachtbodem te voor- Fragmenten van in het Duitse Siegburg ver vaardigde drinkbekers met het jaartal I58i en het wapen van de Van Arkels, en een gave vierkante wijnfles uit de 17e eeuw met het wapen van de Van Arkels in glas ge stempeld. eeuw met het wapen van de Van Arkels in het glas gestempeld; twee zilveren zakne- cessaires uit de 16e eeuw; vogelpotten (nestkastjes van aardewerk) uit de 17e eeuw; een koperen stijgbeugel van om streeks 1500; een dito bijzonder fraai ruiter- spoor uit de 16e eeuw. Vrienden der Geldersche Kasteelen De „Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen" is vlak voorde oorlog in 1940 opgericht op initiatief van de toenmalige Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra. De stichting is in 1940 begonnen met het kasteel „Her- nen" in het Land van Maas en Waal, dat haar werd geschonken. Na de oorlog kwam daar uit voormalig Duits bezit bij „de Can- nenburch" te Vaassen, dat haar met het 24 ha grote park voor het symbolische be drag van 1,- door de staat werd overge dragen. Daarna volgde een hele reeks nieuwe aanwinsten, waaronder nogal wat kastelen met oorlogsschade. De belangrijk ste zijn: „de Wijenburg" te Echteld, „de Voorst" bij Eefde, „Wisch" bij Terborg, „Ammersoyen", „Huis Aerdt" bij Lobith, „Nederhemert", „Doorwerth" en nog on langs „Waardenburg". Slechts in het geval Ammersoyen is een normale koopprijs be taald. Gaat het om kastelen met landgoederen, dan worden deze veelal gekocht door de „Stich ting Het Geldersch Landschap'die met de „Stichting Vrienden der Geldersche Kas teelen" ten nauwste verbonden is en die dan het beheer over die kastelen aan haarzuster- stichting overlaat. Op deze wijze kwamen o.a. ,,'t Velde" bij Wamsveld, „Landfort" bij Gendringen en „de Kieftskamp" bij Vorden onder haar beheer. Haar totale bezit is nu tot twintig objecten gegroeid, en daarmee is de stichting, die in 1940 in ons land enig in haar soort was, uitgegroeid tot de grootste particuliere kastelenbezitster op het vasteland van Noordwest-Europa. Later heeft zij tot voorbeeld gediend voor de op richting van soortgelijke stichtingen in Overijssel, Limburg en Utrecht. In het vinden van bestemmingen is de stich ting steeds goed geslaagd. Sommige kas telen zijn nog particulier bewoond („Her- nen", „Wisch", „Waardenburg", „Kieftskamp" en „Landfort"), maar de meeste lenen zich hier niet meer voor. Zo heeft „Huis Aerdt" een bestemming als polderdistrictshuis gekregen. „Door werth" herbergt het Nederlands Jachtmu- seum en het Airbomemuseum, terwijl in „de Wijenburg" een kunsthandel is geves tigd. „De Voorst" en ,,'t Velde" zijn vergader- en opleidingscentra. Alleen „de Cannenburch" en het oudste deel van Am mersoyen heeft de stichting in eigen beheer gehouden, beide met een bestemming als museum. De Cannenburch is nu wegens restauratie voor enige jaren gesloten. 49

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 17