het bestaan hoogstens had vermoed, en ver der schouwen, lampnissen, waterputten, gemakken enz. Omdat in de achtervleugel omstreeks 1650 de verdiepinghoogten waren gewijzigd, terwijl alle vondsten juist op de oude ver diepinghoogten aansloten en er van de tijd na 1650 in het interieur weinig van belang was overgebleven, viel al spoedig de beslis sing, dat de achtervleugel althans inwendig teruggebracht diende te worden in de staat van vóór de brand van 1590. Dit is geschied en het resultaat is een aantal zeer indruk wekkende zalen met twee schouwen zoals men die in Nederland nergens meer aantreft en met „plafonds" die hier bijzonder zeld zaam zijn. De zijvleugels en het poortgebouw zijn in het algemeen hersteld met respectering van verbouwingen, die in de 17een 18eeeuw tot stand zijn gebracht. Op de voorburcht is het I6e-eeuwse poortgebouwtje gerestaureerd, evenals het daarop aansluitende - in hoofd zaak 17e-eeuwse - bijgebouw. De aan bouwsels uit de tijd van de Clarissen zijn afgebroken en de kort voor 1900 gedempte gracht is weer helemaal in de oude vorm uitgegraven, waardoor kasteel en voor burcht nu weer elk afzonderlijk door water omringd zijn. Bij dit uitgraven is een enorme hoeveelheid vondsten gedaan, die op het kasteel worden geëxposeerd. De bui tenste toegang wordt gemarkeerd door een hek uit 1769, afkomstig uit Neerbos bij Nijmegen. Dit hek is nagenoeg gelijk aan het hek, dat voor Ammersoyen blijkens oude foto's in de vorige eeuw nog stond, maar onderhand verdwenen was. Geschiedenis De plaatsnaam Ammerzoden is een verbas tering van de oude/e naam Ammersoyen, waarin de uitgang „oyen" zoveel als bui tendijkse weilanden betekent. Ammer is wellicht een riviernaam (vergelijk Amer en Amersfoort doorwaadbare plaats in de Amer of Eem). Ammersoyen is met het Muiderslot in ons land het best bewaarde voorbeeld van het kasteeltype, dat hier kort voor 1300, waarschijnlijk uit Frankrijk is geïntroduceerd: een vierkant ommuurd plein met tegen de achterzijde het voor naamste woongebouw, haaks daarop twee zijvleugels en een verbindend poortgebouw aan de voorzijde en met vier ronde hoekto rens. Het is het ideale kasteeltype van de latere middeleeuwen, dat toch in Nederland zeldzaam is, omdat de meeste kastelen, dikwijls uit één enkele.toren ontstaan, een geleidelijke groei en dientengevolge een on regelmatige aanleg vertonen. Ammersoyen is een zeldzaam voorbeeld van een volgens één plan gebouwd kasteel. Er zijn aanwij zingen, dat het kasteel kort vóór 1384 is 48 gesticht door Amd van Hoemen. Er komen al sedert 1250 heren van Ammersoyen voor, maar waar die hebben gewoond is onzeker. Kort na 1387 kwam het kasteel aan de Gel derse hertog Willem I en vervolgens aan Reinald IV. In 1424 werd het gekocht door het geslacht Van Broekhuysen waarna het in 1496 vererfde op een tak van het bekende geslacht Van Arkel. In 1513 werd het kasteel belegerd door troe pen van landvoogdes Margaretha van Sa- voye in de strijd tussen de Habsburgers en hertog Karei van Gelre. Waarschijnlijk is er toen schade aangericht, maar groter was de schade ten gevolge van een brand in 1590, waarbij de slotheer Joris van Arkel zo zwaar werd gewond, dat hij enige dagen later over leed. de 19e eeuw onder de Belgische baron Ar- thur de Woëlmont, die in bescheiden mate enige romantische veranderingen aan bracht. Na verkoop in 1874 werd Ammer soyen Clarissenklooster. Deze nieuwe be stemming liet het kasteel vrijwel onaange tast. Alleen dempte men kort voor 1900 de grachten en bouwde men tegen de westzijde een grote kapel, later uitgebreid met een rectoraat, die beide in 1974 zijn afgebroken. Tijdens de kloosterperiode was het kasteel voor iedere belangstellende hermetisch ge sloten. Maar in 1945, toen het dorp door beschietingen van de overzijde van de Maas af vrijwel te gronde ging, kreeg de bevol king in het kasteel een veilig onderdak. De meters dikke muren bleken bestand tegen Over deze brand is de legende ontstaanvan een dochter van Joris van Arkel, die verliefd was geraakt op een jongeman, die men als schoonzoon niet acceptabel vond. De op lossing van die dagen was: de dochter in het klooster en de avond tevoren een feest als afscheid van het wereldlijke leven. Tijdens dit feest brak de brand uit, natuurlijk aange stoken door de gemankeerde schoonzoon, die men met de dochter te paard heeft zien vluchten. Nadien heeft niemand ooit meer iets van het paar vernomen. Algeheel her stel van het kasteel had eerst omstreeks 1650 plaats. Nadien is er weinig meer aan het kasteel veranderd. Dat was ook het ge volg van het feit, dat Ammersoyen in 1692, toen de laatste Arkel overleed, in Zuidne derlandse handen vererfde. De nieuwe ei genaren verbleven niet meer permanent op het kasteel, dat daardoor in hoofdzaak aan het beheer van een rentmeester werd over gelaten. Zo ontsnapte het aan de 18e- eeuwse modemiseringsdrang. Een korte opbloei was er in het midden van \,,Kemenade"zijzaal van de ridderzaal modem granaatvuur. Vanzelfsprekend was de schade wel aanzienlijk en de Clarissen trokken na de bevrijding naar elders. Een deel van het kasteel diende tijdelijk als ge meentehuis, de kapel als r.k.-kerk. Later was er enige tijd een wasmachinefabriek in Ammersoyen gevestigd. Gemeentehuis Toen de stichting het kasteel in 1957 aan kocht, geschiedde dit met de gedachte, dat het eenmaal, althans gedeeltelijk, gemeen tehuis van Ammerzoden zou worden. En zo is dat ook gebeurd. Het gemeentehuis is ondergebracht in beide zijvleugels en het poortgebouw, die daartoe door de stichting aan de gemeente worden verhuurd. In de ene vleugel bevindt zich het representatieve gedeelte, zoals raadzaal en trouwkamer, in de andere zetelt de secretarie. Boven de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 16