Een machtig werk dat zeventien jaar vergde Kasteel Ammersoyen gerestaureerd Er zijn in de restauratiegeschiedenis van ons land objecten, die vele jaren hebben gevergd of nog vragen. Een recent voorbeeld: het kasteel Ammer soyen in Ammerzoden (Bommelerwaard). Aan de restauratie is alles bij elkaar zo'n zeventien jaar gewerkt; een machtig monument is daarmee in ere hersteld. Onlangs heeft Z.K.H. Prins Claus de officiële openingsplechtigheid verricht. Dat deze omvangrijke restauratie tot stand is gekomen is vooral te danken aan de Stich ting Vrienden der Geldersche Kasteelen, die Ammersoyen in 1957 in eigendom ver wierf met financiële steun van de provincie Gelderland. Toen was het dak voorlopig hersteld en waren de grootste gaten gedicht. Was het exterieur alleszins de moeite waard om behouden te blijven, het interieur stelde bij de aankoop niet veel voor. Er restten slechts witte wanden en overal werden la tere toevoegingen aangetroffen, die het oude muurwerk aan het oog onttrokken. Ar chitect H. Korswagen uit Driebergen, die met de leiding van de restauratie werd be last, kreeg dan ook een omvangrijke taak, waarvan hij zich, door zijn onverwacht overlijden in 1969, niet ten volle heeft kun nen kwijten. Maar architect D. Wijma uit Velp heeft diens werk in de geest van de heer Korswagen voortgezet en voltooid. Twee architecten dus, die in dezelfde geest aan de restauratie hebben gewerkt en dit met een resultaat, dat grote lof verdient, lof die ook het aannemersbedrijf Woudenberg uit Ameide toekomt voor de liefdevolle wijze, waarop dit het omvangrijke werk heeft uit gevoerd, puttende uit een grote en deskun dige restauratie-ervaring. De restauratie Eind 1959 werd begonnen met het verwijde ren van alle latere toevoegingen en het af- bikken van de wanden. Toen bleek, wat vroeger wel eens in twijfel was getrokken, dat de achtervleugel, het voornaamste woongebouw, nog van onder tot boven middeleeuws muurwerk vertoonde en dat ook de onderbouw van de zijvleugels en de poort nog geheel uit de oorspronkelijke bouwtijd stamde. Het muurwerk bleek een verrassend grote hoeveelheid authentieke gegevens te bevatten. Zo kwamen er vijf muurtrappen te voorschijn, waarvan men Het kasteel Ammersoyen gezien vanuit de lucht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 15