Nederland restaureert Backer Stichting De Rijp- De Rijpersluis, die al geruime tijd aan restauratie toe was, zal nu onder handen worden genomen. Het herstel past in het kader van het geheel van restauraties aan Kleine en Grote Dam. Er zal met de restau ratie van de sluis een bedrag van 325.000,- gemoeid zijn. Naarden. In deze oude vestingstad is een plan in voorbereiding om het daarvoor in aanmerking komende tot beschermd gebied te verklaren. Van de op de lijst staande pan den verkeren er 35 in slechte toestand. De overige panden dienen een opknapbeurt te krijgen. De rehabilitatie wordt op een be drag van twintig milj. geraamd. Charlois. De Pendrechtse molen zal wor den opgeknapt; kosten 250.000,-. Na de restauratie zal de molen weer voor de wa terhuishouding worden gebruikt. Nijmegen. De Waag zal - in fasen - worden gerestaureerd in het kader van de aanvul lende werkgelegenheid. Voorlopig is 1.285.000,- beschikbaar, maar het totale werk wordt op ruim 3,3 miljoen geraamd. De Waag is in 1612 gebouwd in Hollandse renaissancestijl. Voorschoten. Ofschoon er nog geen beslis sing is gevallen, ziet het er naar uit, dat het Ambachts- en Baljuwhuis dat uit 1636 da teert, zal worden gerestaureerd. De Rijks dienst voor de Monumentenzorg is bezig plannen uit te werken. Al sinds 1967 be staan er plannen voorde restauratie van het Ambachtshuis, dat indertijd in opdracht van dè ambachtsheren van Voorschoten werd gebouwd. Het aangrenzende huis werd om streeks 1640 voor de baljuw gebouwd. Deventer. Met de restauratie van Klooster Noord, omvattende de panden Klooster 6, 8 en 12 en de Noordenbergstraat 40-46 is een aanvang gemaakt. Er is een bedrag van 5 miljoen mee gemoeid. De panden zullen gaan dienen voor de definitieve huisvesting van de Atheneumbibliotheek. Hierdoor komt Klooster-Zuid vrij voor het thans slecht gehuisveste gemeentelijk archief. De restauratie van Klooster-Noord geschiedt in het kader van de aanvullende werkgelegen- 46 heid. Maastricht. Begonnen is met de verdere restauratie van het Dinghuis. Aan de beurt is nu de zijgevel aan de zijde van de Kleine Staat. Deze zal worden gerestaureerd zoals de gevel langs de Jodenstraat, waaro.m. het houten vakwerk met de bakstenen vulling werd vernieuwd. Midwolda. Een uit 1802 daterende keuter- boerderij, behorende tot de Ennemaborg - zetel van de stichting Het Gronings Land schap - wordt gerestaureerd en zal dan gaan dienen als woonhuis voor een employé van deze stichting. Ook voor een tweede boer derijtje hier is een restauratieplan in voorbe reiding. De Ennamaborg zelf zal eveneens een opknapbeurt krijgen. De uit 1802 daterende keuterboerderij, be horende tot de E'nnemaborg, té Midwolda. Delfshaven. In twee goed gerestaureerde pakhuizen is het museum „De Dubbele Palmboom" ondergebracht. Dit museum biedt o.m. plaats aan een verzameling verfbereidings- en schildersmaterialen, af komstig uit een verffabriek, die in 1894 Ofschoon meer betrekking hebbende op de geschiedenis van Amsterdam dan op ons meer specifieke terrein van monumenten, maken we graag melding van een eenvoudig boekje, dat ter gelegenheid van de opening van het Amsterdams Historisch Museum in het voormalige Burger Weeshuis, is uitge geven. Het is een uitgave van de Backer Stichting,opgericht in 1910 en ten doel heb bende „de beschikking te verkrijgen over en het bijeenhouden van de verzamelingen van schilderijen, familieportretten, archiefstuk ken, antiquiteiten en verdere preciosa, be horende tot de nalatenschap van wijlen de heer Jhr. Mr. Comelis Henrick Backer". Het gehele bezit, uitgezonderd de archief stukken, is in bruikleen bij de gemeentemu sea van Amsterdam en bevindt zich groten deels in het museum Willet-Holthuysen. Het familie-archief is afgestaan aan het door J. G. Sissingh werd gesticht en tot 1972 in bedrijf bleef. In dat jaar werd de fabriek door de gemeente Rotterdam ontei gend en gesloopt om plaats te maken voor een zwembad. Groningen. De Stichting Oude Groninger Kerken heeft de geldmiddelen verkregen voor de restauratie van de op de monumen tenlijst staande uit de 13e eeuw stammende hervormde kerk in Middelbert. In 1741 werd dit kerkgebouw verfraaid. Assen. De Abdijkerk zal worden opge knapt. Over deze restauratie is nogal ver schil van mening geweest. Het Provinciaal Bestuur wilde de kerk restaureren naar de situatie van 1662, maar de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg is uitgegaan van de situatie in 1852. Na de opknapbeurt wordt de kerk een onderdeel van het Provin- '1 ciaal Museum van Drenthe. Vorden. Het kasteel Vorden is in restaura tie en wordt verbouwd tot gemeentehuis. Kosten ongeveer twee miljoen gld. Het kas teel is van oorsprong middeleeuws. Het tegenwoordige uiterlijk is ontstaan door herbouw in de tweede helft van de 16e eeuw en vergroting omstreeks het midden van de 17e eeuw. In het laatste deel van de vorige eeuw werd het kasteel hersteld en inwendig verbouwd. Veere. De stellingmolen „De Koe" op de wallen van Veere is in restauratie; geen overbodige zaak, want de molen verkeerde in ernstig verval, v. d. W. gemeente-archief van Amsterdam. Het geslacht Backer heeft van de 16e eeuw tot in het begin van de 20e eeuw van genera tie tot generatie een rol gespeeld in het Am sterdamse stadsbestuur of in instellingen, die voor de stad of voor het land van belang waren. In het boekje zijn in chronologische volgorde de afbeeldingen van een twaalftal Backers met hun echtgenoten opgenomen, alsmede van een aantal voorwerpen, die il lustratief zijn voor de personen of voor de tijd waarin zij leefden. Van mr. Comelis Backer (1693-1775) wordt o.m. vermeld, dat hij de stichter was van de buitenplaats Backershagen te Was senaar. Jhr. Henrick Backer, gehuwd met jkvw. Wilhelmina Comelia Dedel, betrok in 1816 het familiehuis Keizersgracht 567. 's Zomers bewoonden zij het landgoed Spanderswoud in 's-Graveland. Het bestuur van de Backer Stichting had gaarne aan het boekje een ruimere opzet gegeven, maar wegens onvoldoende geld middelen was dit niet mogelijk. Maar wie in het regentengeslacht Backer geïnteresseerd is, kan het bestellen door overschrijving van 15,- op postgirorekening 227102 t.n.v. mr. G. van den Wall Bake, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 14