Spinozahuis in Den Haag De Vereniging Het Spinozahuis heeft het 17e-eeuwse huis aan de Haagse Pavil joensgracht overgedragen aan de Stich ting Monumentenfonds Den Haag en omgeving. Voorwaarde voor de over dracht was, dat het Monumentenfonds het benedengedeelte weer als museum zou inrichten en dat het pand in zijn geheel zou worden gerestaureerd. Een en ander zal een restauratie ten gevolge hebben. Het Spinozahuis is een van de vele objecten in de Haagse „binnenstad", waaraan in de komende tijd aandacht zal worden besteed. Zo heeft de Stichting Monumentenfonds met Stadsherstel i.o. bijzondere belangstel ling voor het vierkant Nobelstraat-Oude 1 Molstraat-Juffrouw Idastraat-Prinsestraat. Een bij vele Hagenaren overigens vrijwel onbekend hofje, gelegen achter het Noord einde, ongeveer tegenover de Oranjestraat zal mogelijk eveneens worden hersteld. Van deze en andere plannen zullen we stellig nog melding maken. In het februarinummer konden we medede len, dat de Haagse gemeenteraad de doel stellingennota heeft aanvaard. Daarmee is een belangrijke stap gezet, maar in het kader van het streven tot behoud van waardevolle architectonische en stedebouwkundige de len van Den Haag, is de nota niet af. Het Spinozahuis aan de Paviljoensgracht bij voorbeeld ligt niet binnen de kaart van het te beschermen gebied. Gelukkig staat in de 2 inleiding tot de nota, dat de ontwikkelde visie wel kan dienen voor een aanmerkelijk groter gebied. Met deze opmerking is het gebied, waarin zich het Spinozahuis bevindt echter nog geenszins veilig gesteld. Ook de Dunne Bierkade valt buiten de kaart, even als de Doubletstraat. Zou de laatste worden afgebroken, dan komt het Heilige Geest hofje (Paviljoensgracht) in alle eenzaam heid te staan. Het hofje wordt dan een geïso leerd monument, een gevaar, dat meer mo numenten bedreigt, in Den Haag, maar ook elders. De lijnen, die de doelstellingennota op de kaart trekt, zijn te eng. De restauratie van het Spinozahuis zal ge schieden onder toezicht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het is de bedoeling het bouwsel in de tuin af te breken. Dat bouwsel dateert uit een latere tijd dan het Spinozahuis zelf, dat namelijk uit de 17e eeuw stamt. De bedoeling van de afbraak is, dat de achtergevel van het Spi- 1Het Spinozahuis aan de Haagse Pavil joensgracht, dat wordt gerestaureerd. 2. Achterzijde van het Spinozahuis. Het aanbouwsel rechts op de foto wordt ge sloopt om de achtergevel vrij te maken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 12