De beuk in monumentale beuk? Als het aan de buurman van dr. G. A. Carol - nota bene de gerenom meerde kunstveiling Paul Brandt - ligt, dan moet een 200-jarige ge kopte" linde worden gerooid en moe ten twee 300-jarige bomen (een beuk en een kastanje) drastisch worden ingesnoeid. Zo luidt het vonnis in kort geding, dat onbegrijpelijkerwijs tegemoet komt aan de klacht van Brandt dat de bomen te veel licht wegnemen en lastige bladerafval veroorzaken. Tegen dit vonnis is dr. Carol in beroep ge gaan. Voor de prachtige rode beuk zou het afkappen van dat gedeelte van de kroon.én de takken dat over de erfscheiding hangt nl. fataal zijn. Om de stam tegen zonlicht té beschermen groeien beuketakken naar „be neden en als deze bescherming wegvalt is de kans dat zo'n beuk sterft, volgens des kundigen, bijzonder groot. Bovendien kan de beuk omvallen door het maar aan één kant snoeien. In feite betekent de eis dus het verlies van de linde én de beuk en daarmee een onaan vaardbare aantasting van de ajlure en de sfeer van de achtertuin van het prachtige huis Keizersgracht 736. De tuin vormt door zijn aanleg een onlosmakelijk geheel met dit stijlvol bewoonde monument. De beuk en de kastanje, de symmetrisch tegen de beide erfscheidingen staande geknotte linden (waarvan er dus één wordt bedreigd), de beelden en de struikpartijen zijn alle belang rijke onderdelen van deze eenheid. Maar vóór de bomen weer hun bladerpracht zul len tonen - dr. Carol moet vóór 11 april het vonnis hebben uitgevoerd - moeten de geëiste vernielingen in de tuin plaatsvinden. Onderhoud Een onbegrijpelijk vonnis, omdat de tuin deel uitmaakt van één van Amsterdams keurblokken. Dit zijn de huizenblokken langs de beroemde Heren- en Keizers gracht, waarop 17de-eeuwse willekeuren Voorschriften, die de maximaal toegestane bebouwingsdiepte en de afmetingen van de tuinhuizen aangeven, die verbieden de ach tererven te bebouwen, enz. Eigenlijk dus wat wij nu bestemmingsplannen noemen. Deze keuren werden verwerkt in een ruim tien jaar geleden op grond van de woning wet vastgestelde verordening voor de oude stad. Daarin staat, dat de achtererven van de keurblokken moeten worden aangelegd en onderhouden als tuin. Dat onderhoud heeft in de tuin van de heer Carol eeuwen lang zorgvuldig plaatsgevonden en daaraan danken we de monumentale bomen, die nu in hun voortbestaan worden bedreigd. Dit, Beuk en linde in de tuin van dr. Carol: Stadsschoon, dat waard is om voor te vechten. rusten met strenge gebruiksvoorschriften, in tegenstelling tot de „tuin" van de eiser. Deze is geheel „aangelegd" met grauwe stoeptegels en er staat - ongetwijfeld ille gaal - een grote loods. Allerminst een bij drage aan het karakter van het keurblok. Bijval Vele andere bewoners van dit blok en van de binnenstad hebben bijval betuigd aan het verzet van dr. Carol tegen het vonnis. Ook Heemschut verleende steun, want er vinden voortdurend aantastingen van de binnenter reinen in Amsterdam plaats, die met de bo men langs de grachten het enige binnen- stadsgroen vormen. Ondanks bovenge noemde verordening voor de oude stad, zijn in de laatste jaren veel oude tuinen veran derd in parkeerplaatsen, onderkelderd en volgebouwd voor de in de grachtenhuizen gevestigde bedrijven. Als nu ook nog de mogelijkheid bestaat om in de tuin van je buurman de bomen uit te roeien, wat is dan de toekomst van deze binnenterreinen? Algemeen belang Vooral is het vonnis onbegrijpelijk - en dat maakt deze Amsterdamse burenruzie tot een zaak waar we allemaal mee te maken heb ben - vanwege zijn strijdigheid met het al gemeen belang. De eisen van het milieu, dat in Nederland zwaar onder druk staat, staan imers lijnrecht tegenover die van de kwade biiur". De gemeente Amsterdam heeft dr. Carol dan ook verboden de bomen te kappen overwegende dat déze drie homen niet alleen voor deze tuin doch voor de gehele omgeving een hij zonder belangrijk element vormen; dat genoemde bomen van de openbare weg af, te weten het Amstelveld, eveneens zicht baar zijn en derhalve een bijdrage leveren aan het stadsschoon; dat deze bomen in gezonde staat verkeren en in de loop der jaren zijn uitgegroeid tot fraaie exemplaren; vooral de meer dan 300 jaar oude beuk is van een uitzonderlijke schoonheid; een dergelijk monumentale boom bevindt zich nergens elders meer in Amsterdam; Onrechtvaardig recht? Dr. Carol mag dus zelf de bomen in zijn eigen tuin niet kappen, op grond van het kapverbod dat het algemeen belang dient. Kan de buurman dit dan wel gerechtvaar digd eisen? Juridisch zullen de eigendoms verhoudingen en de rechten die daaruit voortvloeien wel gecompliceerd liggen, maarten aanzien van een dergelijke strijdig heid moet toch een rechtvaardige beslissing genomen kunnen worden. Precendent Als de geëiste vernielingen doorgang zou den vinden, zou een schandalig precedent geschapen worden ten nadele van de in ons land schaars wordende oude bomen. We verwachten dan ook, dat dr. Carol alsnog in het gelijk zal worden gesteld, waarmee dan ook het algemeen belang gediend zal zijn. En dat deze zomer de twee miljoen rode beukebladeren weer de bewoners van het blok en andere Amsterdammers zullen ple zieren en van zuurstof voorzien. Al die bla deren zullen in het najaar in meer tuinen terechtkomen dan alleen in die van de buurman, maar ze zullen wel „voor lief" worden genomen. Jenny Bierenbroodspot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 11