Op de lijst De stadsmolen van Hulst culiere handen. De kans dat het paviljoen, dat mede het silhouet van Scheveningen bepaalt, zal worden gesloopt is echter klein, maar wel kan de omgeving geweld worden aangedaan mocht „De Witte" het afstoten. En die om geving is nu juist mede bepalend voor de waarde van het paviljoen. Mocht het tot verkoop komen, dan is het zaak aan het paviljoen een goede, liefst, culturele be stemming te geven. Een ander Haags probleem gaat straks het tegenwoordige ministerie van Buitenlandse zaken vormen. Dit prachtige, majestueuze gebouw uit de eerste helft van de 18e eeuw diende de afgevaardigden van Amsterdam tot logement, zoals het ministerie van De fensie, eveneens aan het Plein, huisvesting verleende aan de afgevaardigden van Rot terdam. Waar we ons nu zorgen over maken is, dat B.Z. gaat verhuizen naar een modem kan toorpand aan de Bezuidenhoutseweg. En wat gaat er dan met het voormalige loge ment van Amsterdam aan het Plein gebeu ren? Natuurlijk zal het niet worden afgebro ken, maar welke bestemming zal het over vier, vijfjaar krijgen? Een dergelijk monu ment moet een waardige bestemming krij gen. Ook dat is monumentenzorg en dus ook onze zorg. v. d. W. Zestien panden in De Rijp uit de 17e tot en met de 19e eeuw, zijn op de definitieve lijst van beschermde monumenten geplaatst. Een deel van deze panden is uit hout opge trokken. In Tilburg zijn op de definitieve lijst geko men 25 19e-eeuwse wevershuizen, een woonhuis met leerlooierij uit 1737, vijf wo ningen, vóór dit jaar gebouwd, zeven boer; derijen uit de 18e en de 19e eeuw, alsmede een hek uit 1896. Op de aanvullende lijst zijn gekomen boer derijen in Holthone, Beek, Dalfsen, Gende- ren, Steenderen, Apeldoorn, Babberich en Andelst. Definitief beschermd zijn verder een acht kantige 19e-eeuwse korenmolen in Ane, het landhuis „Pietersberg" in Beek (19e eeuw), een veilinggebouw in Broek op Langedijk (1922), twee 19e-eeuwse landar beidershuisjes in Putten, panden in Ferwerd en Dronrijp, een uit 1635 daterend poortge bouw te Driebergen-Rijsenburg en vier grenspalen te Axel. Op de aanvullende ontwerplijst kwamen 17e- en 19e-eeuwse boerderijen in Erichem, Nieuwpoort en St. Anthonius. Voorts zijn in Groningen, Krommenie, Nig- tevecht, Middelburg, Zierikzee en Woens- drecht monumenten op de lijst gebracht. In Wijhe werd de korenmolen uit 1703 be- 42 schermd, in Tienhoven de uit 1835 date- Huis Hernhutters, ,,'s-Heerendijh" rende molen „De Trouwe Wachter" en in Üsselstein kwam de eerste nederzetting van de hernhutters, ,,'s-Heerendijk" (1735) op de lijst. Archeologische monumenten Ook de lijst van archeologische monumen ten is uitgebreid. Binnen de gemeente Tub- bergen: in Albergen een terrein waarin overblijfselen van een versterkte toren (13e eeuw) en een urnenveld uit de late bronstijd; in Fleringen een terrein met drie grafheuvels uit het neolithicum; in Haarle twee grafheu vels en een terrein waarin grafheuvels en urnen uit de bronstijd of late ijzertijd; in Vasse vijftien grafheuvels, in Mander twaalf grafheuvels en een urnenveld en in Hezingen eveneens twaalf grafheuvels. In Nijmegen is een terrein op de lijst archeo logische monumenten gekomen, waarin ar cheologen resten van bewoning uit de eerste eeuw n. Chr. wisten te vinden. Dat ge beurde ook met een grafveld uit diezelfde tijd en met een terrein waarin rond de eerste en tweede eeuw n. Chr. Romeinse legioe nen waren gelegerd. Op de definitieve lijst van beschermde ar cheologische monumenten kwamen ten slotte een terrein waarin overblijfselen van bewoning in de Romeinse tijd (Goederee de), een kasteelberg uit de 13e, resp. 14e eeuw (Ouddorp) en een terp (middeleeu wen) in Warmenhuizen. Na al een jaar geleden 30.000,- beschik baar te hebben gesteld voor het onderbren gen van een museum in de stadsmolen van Hulst (Z.-Vl.), is men nu van dit plan terug gekomen. Men wil de molen „maalvaar- dig" houden en dat zou niet kunnen als er een museum in werd gevestigd. Nu zullen de indertijd beschikbaar gestelde gelden worden gebruikt om de molen te restaure ren. Om dit doel te bereiken is evenwel meer geld nodig en dat wil het gemeentebe stuur nu beschikbaar stellen. Bovendien heeft een particulier het initiatief genomen tot de verkoop van tegels met een afbeelding van de molen. De opbrengst zou aan de molenrestauratie ten goede komen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 10