Heemschut 65+ Jaargang 53 no. 1 - 1976 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Redacteur: G. Woudsma Vormgeving en lay - out: Henk Heynis Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip drukkers- en uitgeversbedrijf Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 SISO 700.3 - UDC 351.853 In dit nummer: Van armenhuis tot bibliotheek 4 Verkeer en recreatie 6 onafscheidelijk De Haagse Boterwaag 8 Heemschut in actie 16 Foto omslag: De Amsterdamse Poort in Haarlem Foto: Sabel en Daniëls Het cijferbeeld hierboven zal in een tijd schrift als het onze, dat zich bezighoudt met de vraagstukken van het behoud van het architectonisch erfgoed, wellicht enige be vreemding wekken, al zijn we dan in de prettige omstandigheid, dat vele 65 -ers tot onze trouwe vrienden behoren. Maar over hen gaat het niet. Ditmaal dienen we de schijnwerpers te richten op onze Bond Heemschut, die in februari a.s. zijn 65e verjaardag bereikt. Er zijn in ons land meer particuliere organisaties, die deze leeftijd hebben of al hebben overschreden. Om die reden zou er misschien niet eens zoveel aan leiding zijn bij dit jubileum stil te staan. Wanneer wij dat niettemin toch doen is dat, omdat Heemschut terug mag zien op een periode, waarin belangrijk werk is verricht; een periode vooral, waarin onze bond erin is geslaagd grote belangstelling te wekken voor het behoud van onze architectonische monumenten en ons steeds schaarser wor dende landschapsschoon. Heemschut is voor die belangstelling natuurlijk dankbaar, maar we zijn bepaald niet voldaan. Het le dental van onze bond zou aanzienlijk groter moeten zijn, gegeven het feit, dat juist de laatste tijd de interesse van ons volk voor monumenten en voor het behoud van de historische binnensteden zo sterk is toege nomen. Veel meer mensen worden hierbij in toenemende mate betrokken. Ook en vooral de Bond Heemschut. En die zou dus door veel meer leden gesteund behoren te wor den. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Heemschut werd een jubileumboek uit gegeven. Ton Koot presenteerde daarin de „verlies- en winstrekening". We zouden ook nu de balans kunnen opmaken over hetgeen in de afgelopen vijftien jaren is ge schied. We zullen dat niet doen. Wel kun nen we constateren, dat de instelling t.a.v. monumentenzorg een wijziging ten goede heeft ondergaan. Niettemin worden nog steeds aanslagen op ons monumentenbezit gepleegd, maar gelukkig worden er ook res tauraties verricht. Alleen, ons werk en dat van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg wordt belemmerd door een gebrek aan financiële middelen. Er is door de Bond Heemschut van het pril le begin af veel strijd geleverd. Dat was drin gend nodig en helaas worden we genood zaakt die strijd onverminderd voort te zet ten. Voor Heemschut geldt zeker niet, dat we op 65-jarige leeftijd op onze lauweren kunnen gaan rusten. In tegendeel; we blij ven strijden, maar wel op een enigszins an dere basis. In het verleden waren we op „Heemwacht", thans is „Heemschut in ac tie". Dat is een belangrijke accentverschui ving, die men, menen we, moet zien in het licht van een sterk veranderende maat schappij, hetgeen men niet moet uitleggen in de zin als zou de Bond in het verleden geen actie hebben gevoerd. Integendeel. Maar wèl komen er nu veel meer gevallen op ons af, waarbij vooral aandacht wordt gevraagd voor de leefbaarheid (in ons woonmilieu). Degenen, die aan de wieg van Heemschut stonden, waren, volgens Koot, „erudie- ten". „Deze eruditie", zo schreef Koot vijftien jaar geleden, „heeft lang een gro tere expansie van het ledental in de weg gestaan Die tijd is - en we constateren het met voldoening - voorbij. Nog klinkt hier en daar wel eens de beschuldiging, dat we te elitair zijn, een ander woord voor eenzelfde begrip als „eruditie". Het is echter bepaald niet juist meer. De daadwerkelijke belang stelling van jongeren duidt daar onmisken baar op. Er is juist onder de jongeren een begin van begrip voorde achtergronden van de doelstelling van Heemschut. Een geluk kig verschijnsel, dat zeker niet mag worden afgedaan met een schouderophalen in de trant van „och het is een modeverschijn sel". Het bewaren van werkelijke waarden is niet aan mode en tijd gebonden. Het is een stuk cultureel beleven, waaraan we ook nog esthetische vreugde kunnen beleven. Bij het zestigjarig bestaan was het nationale jubileumgeschenk van de Bond Heemschut een plan tot restauratie van Woudrichem. Vijfjaar later kunnen we met gepaste trots maar toch ook wel met bescheidenheid, constateren: de ontwikkeling van het Woud- richemproject laat zich gunstig aanzien, dank zij veler medewerking, niet het minst van de zijde van onze leden. Ondanks onze 65 jaren hebben we nog een taak te vervullen. We beschouwen die taak als een uitdaging. Met veler medewerking zal het waarachtig wel gaan. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 7