Nederland restaureert Tubbergen. De bakspieker (broodbakkershuisje) aan de Uelserweg zal met medewerking van CRM en de provincie, worden gerestaureerd. Dit als bouwwerk van belang uit een oogpunt van oudheidkundige en volkskundige waarde omschreven monument is „een fraaie vakwerkbakspieker op plint van Bentheimer steen". Het monument is ei gendom van mevr. J. M. Nijhuis- Weenders. Heeg. Het „Hellinghuis" in dit Friese dorp, behorende tot de gemeente Wymbrit- seradeel zal voor ca. honderdduizend gld. worden gerestaureerd. Het huis dateert van 1699. Workum. De scheepswerf De Hoop, waar van het oudste deel uit 1711 dateert, zal worden gerestaureerd. De werf was inder tijd niet op de beschermingslijst geplaatst, maar de Rijksdienst acht de werf zeer be langrijk voor de scheepsbouwkundige ge schiedenis en is nog de enige in haar soort in de lage landen aan het IJsselmeer. De werf- loods heeft een gemetselde borstwering met steunberen, waarop zich een houten blok vormige bouw bevindt. De gevel aan de hellingzijde is uitneembaar, opdat schepen als smakken, koffen en galjoten in de tim- merloods gebouwd konden worden. Na res tauratie zal de werf een soortgelijke be stemming krijgen. Dordrecht. Hendrick de Keyser heeft het rondeel Engelenberg aangekocht met de be doeling deze laatst overgebleven toren van de Dordtse stadsmuur te restaureren. Het rondeel werd gebouwd in 1492, toen de stad werd uitgelegd. Twee eeuwen later werd de stad opnieuw uitgelegd en verloor de toren zijn betekenis. Er zal een restauratieplan worden gemaakt door architect E. H. Weber te Amsterdam. De vereniging Oud- Dordrecht heeft zich met Hendrick de Key ser bijzonder ingespannen voor het behoud van het rondeel. Nijmegen. Voor vier complexen in de be nedenstad is een restauratie- en rehabilita tieplan opgesteld. Onder de hiertoe beho rende panden zijn ook enige monumenten. Het gaat om de bouwblokken aan de Foto boven: De Rattentoren te Roermond zoals hij door restauratie moet worden. Foto rechts: De Rattentoren te Roermond Ganzenheuvel-Lange Hezelstraat, Lage Markt en Priemstraat. Bij de te restaureren panden behoort het Jezuïetenhuis. Van de zijde van het Rijk zijn zowel door CRM als door Volkshuisvesting subsidies toegezegd. Limburg. In het kader van het extra werk gelegenheidsbeleid zullen in deze provincie drie monumenten onder handen worden ge nomen. Het zijn de Bovenste Molen in Me- chelen, de St. Martinuskerk in Geulle en de Basiliek in Meerssen. De Bovenste molen dateert uit de 18e eeuw en is nog in gebruik Tholen. In het kader van het extra werkge- legenheidsprogram zal het interieur van de Ned. Herv. Kerk in Sint Maartensdijk wor den hersteld. Ook de boerderij 't Huis Ver- muyden aan de Kettingdijk bij Tholen zal onder handen worden genomen. De naam van deze hofstede is ontleend aan een ge slacht, dat in de 17e eeuw er bezitter van was. Roermond. Ook hier een restauratie in het kader van het extra werkgelegenheidspro- gram: de Rattentoren, die uit de 16e eeuw of nog eerder dateert. De toren zal na de res tauratie het aanzien hebben van de toestand van vóór 1554, toen een groot deel van de binnenstad door brand werd verwoest. Den Haag. Al verscheidene jaren wordt een deel van de wand van de Lange Vijverberg - een van de oudste delen van de hofstad - ontsierd door een aaneengesloten complex huizen, de nrs. 4 tot en met 7. Niet dat de huizen op zich een ontsiering vormen, maar ze vertonen zowel uitwendig als inwendig een sterk verwaarloosd beeld. Het is ver heugend, dat daarin nu op korte termijn ver andering zal komen. Met behoud van de beschermde gevels, die overigens wel een opknapbeurt behoevenzullen de panden tot moderne kantoorruimten en zgn. kantoor suites worden verbouwd. Nr! 7, waarvan het interieur, zij 't verwaarloosd, nog in tact is, zal grotendeels in zijn oude, eind-16e eeuwse luister worden hersteld. Met de res tauratie zijn de architecten if. L. J. de Klerk en R. Bolten belast, die eerder al nr. 3 voor wat het uitwendige betreft, goed hebben gerestaureerd. Als het werk gereed is, zal de wand van de Lange Vijverberg, waar in vroeger eeuwen bekende families woonden, weer een gaaf geheel vormen. v.d.W. 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 25