Heemschut in actie Endelhoven Maarssen Heemschut heeft B en W en de raad van Maarssen een brief geschreven over de trieste ontwikkeling rond het Vecht-huis „Endelhoven" dat sinds 1963 eigendom van de gemeente is. Het monument staat er slecht bij en het feit, dat het gebouw leeg staat, verergert die toestand alleen maar. Al eerder is gewezen op de mogelijkheid om uitbreiding te geven aan het gemeentehuis „Goudestein" door het ernaast gelegen „Endelhoven" erbij te betrekken. Heem schut tot het gemeentebestuur: „Door be stemmingen te geven aan gebouwen zoals het cultuurhistorisch en architectonisch be langrijke „Endelhoven", met aanpassing aan de eisen van deze tijd maar met respect voor het karakter ervanzoudt u als gemeen tebestuur blijk geven positief te staan in uw verantwoordelijke taak zoals die zeker na M 75 verwacht mag worden". Oude Schild Heemschut kan niet instemmen met het ontwerp bestemmingsplan „Oude Schild" en heeft dit de raad van Texel laten weten. De bezwaren van de bond gaan vooral uit tegen de geprojecteerde doorbraak tussen Bolwerk en Bontiusstraat, naast het pand DeRuyschstraat 103. Heemschut: „Juist de gevelwand van deze straat vormt, met het ervoor gelegen grasveld, een gaaf geheel. Doorbreking van deze wand en doorsnijding van de open ruimte ervoor zal een ernstige aantasting van het beeld betekenen. We vragen ons af of de bevolking wel zo geluk kig zal zijn met zo'n doorbraak en of men niet de voorkeur zou geven aan het behoud van de rust en het gave karakter van de woonomgeving boven het relatief geringe ongerief van een kleine omweg per auto". Dijk Zuilichem Het Polderdistrict Bommelerwaard heeft een principeplan opgesteld voor versterking van de Waaldijk in Zuilichem. Daarop heeft de Stichting „Dorp en landschap Bomme lerwaard" gereageerd met een alternatief plan waarin het nieuwe tracé iets meer naar de kant van de rivier is verlegd. Heemschut aan het bestuur van het Polderdistrict: „Wij zijn van mening dat de Stichting met het alternatieve plan een uitstekende bijdrage heeft geleverd tot een reële oplossing van de problemen. De Stichting heeft getracht niet alleen rekening te houden met uw eisen, maar tevens zoveel mogelijk het landschap pelijk aspect te bewaren en daarbij een zo groot mogelijk aantal woningen, die zo ka rakteristiek zijn voor de streek, te behou den". Kortom, Heemschut is het met het alternatief helemaal eens. Boerderij „Teriet" Heemschut heeft B en W van Arnhem om steun gevraagd voor instandhouding van de boerderij „Teriet" aan de Apeldoomse- weg. Arnhem zou al veel doen als het de boerderij, met schaapskooi, op de gemeen telijke monumentenlijst zou zetten. Motie ven daarvoor: de fraaie ligging in het land schap, het Saksische karakter, de histori sche waarde en, na restauratie, de mogelijk heid om er voor de recreatie iets mee te doen. „Wij denken hierbij", aldus Heem schut, „aan de mogelijkheid opnieuw een kudde in de schaapskooi onder te brengen, waarbij de herder de boerderij kan exploite ren als pleisterplaats voor fietsers en wande laars". Silo's Losser De raad van Losser heeft een bestemmings plan „Buitengebied" aangenomen dat in bepaalde gevallen de mogelijkheid biedt tot de bouw van torensilo's voor groenvoer. Heemschut had daartegen bezwaren inge diend. De bond vindt dat, zo torensilo's al aanvaardbaar zouden zijn, deze alleen mo gen voorkomen in gebieden van een geringe landschappelijke waarde (en zeker niet dichtbij natuurgebieden) en niet hoger mo gen zijn dan 20 m. De raad van Losser dacht er anders over en wil zekere ontwikkelingen in de agrarische sector niet in de weg staan. Het Vecht-huis Endelhoven" te Maars sen, dat ernstig in verval verkeert. Overigens hoeft Heemschut niet -bang te zijn, aldus B en W, dat er nu als het ware een vrijbrief zou zijn voor de oprichting van torensilo's: er zijn waarborgen. Gelet op de sterkte van de bedrijven zal het in Losser, zo meent het college, slechts om een zeer ge ring aantal torensilo's gaan. Heemschut kan zich echter helemaal niet vinden in het ant woord van het college en heeft GS van Overijssel gevraagd hun goedkeuring aan het plan van Losser te onthouden. Daarbij herhaalt de bond zijn bezwaren. En verder Heemschut heeft tegenover B en W van Deventer zijn grote waardering uitge sproken dat voor de oude stad, als ver volg op de prestaties in het Bergkwartier, een rehabilitatieplan is vastgesteld. B en W van Gouda berichten dat het bouwplan voor een bedrijfsruimte met zeven bovenwoningen tussen Blekers- singel en Boelekade alsnog zal worden aangepast. B en W van Bloemendaal delen mee dat zij, niettegenstaande het pleidooi van Heemschut voor behoud, geen aanlei ding zien de sloop van de villa „Beau Regard" tegen te gaan. B en W van Dordrecht schrijven dat GS van Zuid-Holland geen bezwaar hebben tegen toepassing van artikel 19 WRO om aldus de bouw van 120 woningen aan de Grote Markt mogelijk te maken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 24