en natuurgronden ten grondslag ligt aan het bewuste bestemmingsplan. Het vindt het bovendien onjuist, nadat het rijk op grond van uitvoerige studie een beslissing heeft genomen, de noodzaak tot aanleg van het wegvak van RW 15 in Wisch opnieuw ter discussie te stellen. Een nieuwe discussie zou de verkeersbelangen schaden en tot nieuwe onzekerheden leiden. Plannen Houten Heemschut is nog steeds niet klaar met het globaal bestemmingsplan Houten 1985 (ge deeltelijk goedgekeurd door GS) en heeft nu bij de Kroon bezwaar ingediend. De bond meent dat het niet goed mogelijk is reeds nu de gewenste ontwikkeling van Houten, zelfs tot na 1985, te beoordelen zonder dat een onderzoek is ingesteld naar de behoefte aan woningbouw in de hele regio. GS zijn het op dit punt overigens met Heemschut eens. Waar de bond zich vooral tegen blijft verzetten is het feit dat het Houtense plan uitgaat van een stad van tenminste 25.000 inwoners, zonder trouwens de zekerheid dat die grootte zal worden bereikt. De stad is ge pland in het cultuurhistorisch interessante gebied ten westen van Houten - een kwets baar gebied waar elke uitbreiding een ver arming betekent. Met het oog op dit alles verzet Heemschut zich ook krachtig tegen de geplande aansluiting op Rijksweg 27, die juist de verstedelijking in gang zal kunnen zetten. Onderhoud monumenten Ook GS van Drenthe hebben inmiddels ge reageerd op de oproep van Heemschut aan alle colleges van GS om bij gemeenten, die hun in eigendom toebehorende monumen ten verwaarlozen, eventueel het onderhoud af te dwingen. GS van Drenthe zeggen dat, naar de ervaring leert, dit in die provincie helemaal niet nodig is omdat de monumen ten daar de volle aandacht krijgen van de gemeentebesturen. „Het valt niet te ont kennen dat beperkte middelen soms aanlei ding zijn het onderhoud tot het strikt nood zakelijke te beperken, maar van een duide lijke verwaarlozing is nergens sprake", al dus het college. Het spreekt, integendeel, van een betrekkelijk gunstige situatie die ten dele is toe te schrijven aan het feit dat de laatste jaren in Drenthe een belangrijk aantal van de gemeentelijke monumenten kon worden hersteld in het kader van de aanvul- lende werkgelegenheidsprogramma's. Naar aanleiding van dezelfde oproep vroe gen GS van Noord-Brabant Heemschut eventueel gevallen te noemen waarin sprake is van verwaarlozing van een monument. Heemschut heeft het college teruggeschre ven: „Om slechts een enkel voorbeeld te noemen: de oude toren van Nederwetten, eigendom van de gemeente Nuenen, Ger- wen en Nederwetten, dreigt door verwaar lozing verloren te gaan. Al jaren attenderen wij het gemeentebestuur van Nuenen c.a. daarop, maar dat is steeds in gebreke geble ven". Havens Vlissingen Vlissingen moet een beslissing nemen over de wijze van versterking van de zeewering ter hoogte van de Koopmanshaven en de Vissershaven - dit alles in het kader van de Deltawet. De discussie hierover is al lange tijd gaande. Ook Heemschut neemt hieraan deel en heeft de raad een uitvoerige brief gestuurd, met daarin het standpunt van de bond. Dat standpunt luidt: laat de Koop manshaven open en sluit de Vissershaven af met een keersluis (die, als het niet nodig is, open staat). Dit houdt wel in dat aan de stadszijde langs de Koopmanshaven een muur van 7 m NAP moet worden ge bouwd, maar daar valt, vindt Heemschut, wel iets van te maken zoals een wandelpad bovenop en daarmee een mooi uitzicht op de haven en de Schelde. Wat de Vissershaven betreft: mochten de kosten van een keersluis onoverkomelijk zijn, dan kiest Heemschut ook daar voor de bouw van een muur doch mèt behoud van water van de haven. Dit is de weg tussen Groot-Schermer en Driehuizen, die de gemeente Schermer tot 5 m wilde verbreden. GS van Noord-Hol land hebben dit echter afgewezen. Het col lege is het met Heemschut eens dat de ver breding ,,uit landschappelijk oogpunt nim mer te herstellen schade zou toebrengen aan het fraaie polderlandschap" Gemeentehuis Mijdrecht Met anderen heeft Heemschut ervoor ge pleit niet zomaar het oude en voor het dorp karakteristieke raadhuis te Mijdrecht te slo pen, om er een nieuw voor in de plaats te bouwen. Akkoord, het is te klein, maar is het wel zo slecht dat het moet verdwijnen? Bestaat er geen..mogelijkheid het gebouw met een in stijl aangepaste vleugel uit te breiden? De raad vindt dat er een nieuw raadhuis moet komen, maar wat vinden GS van Utrecht ervan? GS hebben een van de groepen die, net als Heemschut, in dit geval met grote vragen zitten, het volgende laten weten: „Al in 1961 is een commissie van onderzoek tot de conclusie gekomen dat grote en kostbare verbouwingen van het gemeentehuis economisch niet verantwoord zijn in verband met de conditie van de fun dering. Een onlangs door de Provinciale Waterstaat ingesteld onderzoek leidde tot dezelfde conclusie. De toestand van de ge bouwen is zonder meer slecht te noemen". GS zijn het er dan ook mee eens dat Mij drecht een nieuw raadhuis bouwt en hebben grondtransacties, die hiervoor nodig zijn, inmiddels goedgekeurd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 23