Heemschut in actie Boerderij Hoofddorp Destijds heeft Heemschut er bezwaar tegen gemaakt dat bij realisering van het uitwer kingsplan ,Hoofddorp-Pax Xa" de be bouwing de boerderij Hoofdweg 743 zó dicht zal naderen dat dit monument visueel in de knel komt. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg steunde Heemschut daar in. GS van Noord-Holland hebben B en W van Hoofddorp nu laten weten dat zij waar dering hebben voor de stedebouwkundige vormgeving van het uitwerkingsplan, maar met de aantekening: „Wel merken wij op dat de afstand tussen de geprojecteerde woonbebouwing en de monumentale boer derij aan de Hoofdweg 743 wat krap is, waardoor een visuele aantasting van dit mo nument zal kunnen optreden. Wij zullen het zeer op prijs stellen indien uwerzijds wordt bezien of een zodanige situering kan wor den verkregen, dat de afstand tot de boer derij wordt vergroot". Kerk Enschede In Enschede is een heroriëntatie ontstaan over de handhaving van de Sint Jozefkerk. Naar aanleiding hiervan heeft Heemschut B en W en de raad een overweging toegezon den waarin staat: „Het is, in het algemeen, opmerkelijk hoezeer de bevolking de kerk niet uit het stadsbeeld wil zien verdwijnen, ook al is het gebouw niet bijzonder oud (laat 19e of begin 20e eeuw) of architectonisch niet van uitzonderlijke kwaliteit. Door het hele land begint men, al of niet met succes, acties tot behoud van kerken waaronder vele uit de 19e eeuw. Natuurlijk kunnen niet alle kerken op de monumentenlijst worden ge plaatst, zoals wel gebeurde met 136 19e- eeuwse kerken die begin 1974 werden op gevoerd. Maar wél zou met hulp van de plaatselijke en provinciale overheden een ombuiging van de kerkbestemming tot stand kunnen komen. Geen ontluisterende, maar een opluisterende bestemming. Wel licht toch een ontmoetingscentrum, maar dan in moderne zin, bij voorbeeld als cultu reel centrum, congrescentrum of openbare bibliotheek". Heemschut realiseert zich overigens dat niet alléén een ombuiging van de kerkbestemming nodig is, maar ook een ombuiging van mentaliteit. Plan Buren Buren (Gld) wil vergunning geven voor de bouw van een school tussen Molenwal en Zoetendaal. Heemschut heeft daar bezwaar tegen. Weliswaar is getracht bij de vormge ving van de school massaliteit te vermijden, „maar.de te bebouwen oppervlakte is veel te groot voor het bestaande, gevoelige ge bied. Temeer geldt dit waar ook nog met uitbreiding rekening is gehouden. Het te bebouwen oppervlak is zó groot, dat, ruim telijk gezien, het molenhuis maar ook pan den Zoetendaal 1 en 3 (alle drie monumen ten) in de verdrukking komen"In het verre verleden bestond dit terrein uit siertuinen en later ook moestuinen, waardoor er op na tuurlijke wijze een evenwicht bestond tus sen bebouwing en directe omgeving. Nu nog bestaat die samenhang grotendeels, maar scholenbouw zal haar verstoren waarbij op enkele plaatsen de achtergevels van de oude panden tot goothoogte achter de nieuwbouw zullen verdwijnen en vrijwel alle open ruimte verloren gaat. Uitbreiding Vught Vught wil uitbreiden, en wel in de Vughtse Hoeven. Dat is een fraai kampen- en hoe- venlandschap dat in hoge mate bijdraagt tot de identiteit van Vught. Heemschut zou het liefste zien, dat er in dit oorspronkelijke en waardevolle gebied helemaal niet wordt ge bouwd, maar als Vught het dan toch wil zou het anders moeten dan men nu van plan is. Daarom is tegen de plannen bezwaar aange tekend. Heemschut vindt dat, als er wordt gebouwd, deze bebouwing zo dicht moge lijk moet aansluiten op de bestaande be bouwing aan de Escheweg, er een grote bufferzone moet komen tussen de nieuwe bebouwing en het natuurgebied en een grote verkeersweg ter ontsluiting van de nieuwe wijk helemaal achterwege moet blijven om dat daarmee aan het gebied nóg meer schade zal worden berokkend. Wat de ontsluiting van de nieuwe bebouwing betreft zou ge bruik kunnen worden gemaakt van de Escheweg. Markerhof Venhuizen „Onze bezwaren richten zich vooral tegen de aantasting van het bestaande, vlakke polderland met de aansluitende Westfriese Zeedijk door een geplande bebouwing van circa zeshonderd zomerhuizen", aldus Heemschut tot de raad van Venhuizen. Aan de raad wordt gevraagd te overwegen of de belangen van de recreatie wel moeten uit gaan boven die tot behoud van het land schap. Daar komt nog iets bij. Volgens het Streekplan West-Friesland Oost mogen in het bewuste gebied 1800 zomerverblij ven worden gebouwd. Maar dat Streekplan is al een jaar of tien oud, en inmiddels zijn er nieuwe inzichten in de behoefte aan recrea tieve bestemmingen. Molen Valkenswaard Een tijd geleden heeft Heemschut zijn be zorgdheid uitgesproken over de slechte staat waarin de Dommelse watermolen in Val kenswaard verkeert. B en W laten nu weten dat de raad aan het eind van het oude jaar heeft besloten de molen te kopen, voor de prijs van één gulden. Voorwaarde is dat de molen als monument en watermolen behou den blijft, hij gerestaureerd wordt en het bijbehorende terrein intact blijft. Voor di rect noodzakelijk onderhoud is ruim twaalf mille nodig. Algehele restauratie komt later en het plan daarvoor is in voorbereiding. Stationsweg Den Bosch Met vergunning van B en W worden in Den Bosch de panden Stationsweg 8 en 10 ver bouwd en dat gebeurt, vindt Heemschut, op een zodanige wijze dat de verbouwde gevels afbreuk zullen doen aan de gave eenheid van de zuidelijke wand van de Stationsweg tussen de Van der Does de Willeboissingel en de Oranje Nassaulaan. Heemschut be treurt dit, ook al omdat de zuidelijke gevel- wand van de weg er beter uitziet dan de noordelijke die al is geschonden. De bond vraagt B en W geen vergunningen meer te verlenen voor ingrepen die het stadsbeeld ter plaatse zouden kunnen schaden. RW 15 in Wisch Destijds heeft Heemschut bezwaren ge maakt tegen het bestemmingsplan voor het buitengebied van de gemeente Wisch. Dat plan houdt nauw verband met de aanleg van Rijksweg 15. Heemschut vindt, dat door trekken van deze weg tot Varsseveld geen soulaas zal bieden voor het drukke verkeer door de kommen van Gaanderen en Ter- borg. Overigens, de bond acht RW 15, wat het veel vergende tracé in en voor het oosten van het land betreft, niet nodig omdat RW 50 en RW 1 alternatieven bieden. De raad van Wisch heeft echter, zo laten B en W weten, het bezwaarschrift van Heemschut afgewezen. Het gemeentebestuur stelt dat een zo groot mogelijk behoud van cultuur- 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 22