Boek besprekingen 200 voorbeelden van Nederlandse bouw kunst. Als beheerder van populaire, maar tevens zo verguisde monumenten viel deze eer ook te beurt aan Vereeniging de Hollandsche Molen. De documentatie, bestudering en instand houding van vestingwerken door de Stich ting Menno van Coehoorn was aanleiding deze organisatie op eenzelfde wijze te on derscheiden. Niet alleen reeds langer gevestigde instel lingen als de Koninklijke Nederlandse Oud heidkundige Bond en de Nederlandse Kas telenstichting werden betrokken in de waar dering van het Nationaal Comité, maar ook recentere organisaties zoals de Stichting Monumentenwacht Nederland en het Gilde van Vrijwillige Molenaars. Voor wat betreft offerzin en verantwoorde lijkheidsgevoel was het Nationaal Comité van mening dat de Bouw- en Restauratie commissie der Nederlands Hervormde Kerk een voorbeeld gesteld had. Haar financiëel uitzonderlijk zware taak werd beloond met de ook aan bovengenoemde instellingen uitgereikte oorkonde en gedenkpenning. Deze blijken van waardering vielen ook ten deel aan het Prins Bemhard Fonds. Dit fonds heeft zich bij uitstek verdienstelijk gemaakt met haar financiële steun in zo vele uiteenlopende gevallen. Tot slot werd een dikwijls vergeten, naam loos werkende groep, met algemene in stemming voor het voetlicht gehaald, name lijk de kosters en kosteressen. Zij werden allen geëerd voor hun onnavolgbare bij drage tot het behoud, in de drie organisaties waarin zij verenigd zijn, de Vakgroep voor Kosters KABO, de Federatie voor Kosters bonden en de Protestants Christelijke Ver eniging van Kosters in Nederland. Het formele gedeelte van de bijeenkomst werd afgesloten doordr. F. H. M. Grapper- haus. Hij herinnerde de ongeveer 200 geno digden aan de voorwaarden welke Prins Claus gesteld had, alvorens het ere voorzitterschap op zich te nemen. Prins Claus had namelijk gesteld dat hij uit sluitend mee wilde werken als er voor hem een zinvolle taak weggelegd zou zijn. Nu kwam dr. Grapperhaus hem bedanken voor de wijze waarop de prins inhoud had gege ven aan zijn functie. De in feite nog lang niet afgeronde werk zaamheden van het Nationaal Comité zullen begin 1976 overgedragen worden aan de Nationale Contactcommissie Monumen tenbescherming. De stemming tijdens het informele vervolg op de slotbijeenkomst was duidelijk: We moeten doorgaan met iets, dat nog maar nét goed op gang gekomen is. OVERDIEP onder redactie van JE. van der Wielen Groot Amsterdam Boek. Het komt niet vaak voör, dat in Nederland een boek tege lijk meteen Engelse „vertaling" verschijnt. Het hier te bespreken boek is zo'n uitzon dering. In feite is het niet juist te spreken van een Engelse vertaling, want de originele tekst is in het Engels geschreven en het is in het Nederlands vertaald. De reden voor deze omkering van feiten is, dat de schrijver Jules B. Farbereen Amerikaanse journalist is, die sinds 1962 in Amsterdam woont en veel over ons land in Amerikaanse bladen, als de New York Times, de International Herald Tribune en The Christian Science Monitor heeft gepubliceerd. Bovendien staan er al enige boeken over Nederland op de naam van Farber, die in 1965 de Willem-de-Zwijgerprijs kreeg uit erkenning voor de voortreffelijke wijze, waarop hij met name het Amerikaanse volk over Ne derland voorlicht. De originele titel van het nieuwe boek van Farber luidt: Amsterdam, city of the seventies. Farber schreef op boeiende wijze de historie van Amsterdam, althans een aantal aspecten daarvan, waarbij hij zo nu en dan inhaakt op de 20e eeuw. De verbinding van oud met nieuw wordt voornamelijk door de veelal prachtige foto's (verscheidene in kleur) ge legd. Die verbinding komt overigens ook op treffende manier tot uitdrukking door het invoeren van tijdgenoten met wie hij ge sprekken heeft gehad over Amsterdam en haar bevolking. Zijn keuze van „gespreks partners" is treffend, zoals uit de volgende, niet volledige opsomming blijkt: Prinses Beatrix, Prins Claus, Roel van Duyn, B. L. Derjeu (een ras-Jordaner), de kunstenaar Piet Clement, Jo Elsendoorn (Holland Fes tival), architect H. J. Zantkuijl, jhr. M. N. van Loon (een patriciër van de 20e eeuw), de glazenwasser Hendricus Helgering, M. H. Gans (de schrijver van o.m. het Memor- boek), enz. Deze opsomming geeft aan op welke wijze Farber Amsterdam heeft benaderd. Het is echter niet zo, dat hij alleen anderen aan het woord laat. Integendeel hij is zelf diep in de historie van onze hoofdstad gedoken en geeft van deze merkwaardige stad een uiterst boeiend beeld. Voor elke Nederlan der een boek om te bezitten en de Engelse uitgave lijkt ons uitermate geschikt om be vriende relaties in het buitenland ten ge schenke te geven. (Uitg. De Haan, Bussum; Eng. editie: 49,50; Ned.: 19,50). Amsterdam Burgerweeshuis. De Rijks commissie voor de monumentenbeschrij ving heeft ir. R. Meischke het eerste deel over Amsterdam in de reeks Geïllustreerde Beschrijving van de Monumenten van Ge schiedenis en Kunst laten schrijven. Dit eer ste deel is gewijd aan het Burgerweeshuis, dat kortgeleden zo prachtig is gerestaureerd en nu functioneert als Historisch Museum van de hoofdstad. Het is een kostelijk en kostbaar werk géworden, maar het histori sche complex is zulks zeker waard. Het grootste deel is gewijd aan de bouwgeschie denis van het Burgerweeshuis, maar er is een vrij lang hoofdstuk aan toegevoegd over de huizen rondom het weeshuis, de huizen dus aan de St. Luciensteeg en de Kalver- straat, die aan de achterkant van het wees huis grenzen. Bij het lezen van dit boek is het duidelijk, dat er aan het schrijven ervan omvangrijk archiefonderzoek is voorafge gaan. Ir. Meischke had hierbij de bijstand van mej. E. B. M. Lottman. Het boek bevat veel (detail-)tekeningen en een schat aan veelal bijzonder fraaie foto's. De prachtige druk is van het Staatsdrukkerij- en uitgeve rijbedrijf, dat aankondigt, dat in de reeks nog zullen verschijnen uitgaven over het Maagdenhuis, andere armen- en weeshui zen, de Oude en de Nieuwe Kerk. Amster dam Burgerweeshuis is een van de vele boekwerken, die tijdens M 75 en het 700- jarig bestaan van de hoofdstad zijn ver schenen. Zo 't al'niet de kroon spant onder deze omvangrijke collectie, dan is het toch wel van heel bijzondere waarde. (Uitg. Staatsuitgeverij, Den Haag; 79,-). Verbeeld vertrouwen. Toen we in het mei-nummer 1975 de jubileum-uitgave van Bosch en Keuning, Baam: „Verbeeld ver trouwen" bespraken, zeiden we het te be treuren, dat dit prachtige boekwerk alleen voor relaties bestemd was. Het verheugt ons nu te vernemen, dat de uitgever voor de aandrang uit brede kring is bezweken en besloten heeft het boek ook in de verkoop te brengen. Het boek, een prachtig brok ge schiedenis van kerkbouw, omvat 300 fo to's, waarvan 75 in kleur. Het is bij de boekhandel verkrijgbaar voor 22,50; na 6 maart a.s.: 39,50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 21