Heemschut onderscheiden Op 16 december 1975één der laatste dagen van het Monumentenjaar 1975, is de Bond Heemschut door het Nationaal Comité Mo numentenjaar 1975 onderscheiden. De plechtigheid, slotbijeenkomst van het Monumentenjaar, vond plaats in de stijlvol gerestaureerde Ronde Lutherse Kerk aan het Kattegat te Amsterdam. De bijeenkomst ving aan met een korte inleiding door de heer E. van Heyst, secretaris van het Natio naal Comité Monumentenjaar 1975. Hij memoreerde de voortreffelijke samenwer king tussen het comité, haar. 14 werkgroe pen, de 11 provinciale comités en de 15 voorbeeldsteden. Niet onvermeld wilde hij de medewerking laten, vanuit het bedrijfs leven ontvangen. Bovenal echter vroeg de heer Van Heyst onze aandacht en waarde ring voor het anonieme werk van aanne mers, architecten, arbeiders en ambtenaren. „Zonder hen, zaten we nu nog op de puin hopen Hierna was het woord aan Dr. F. H. M. Grapperhaus, de voorzitter van het Natio naal Comité M'75. Hij belichtte in een enkel woord de activiteiten van kleine groepen en particulieren, welke toch dikwijls, na een lange en moeizame weg, een voortreffelijk resultaat wisten te bereiken. In dit verband reikte de heer Grapperhaus aan een achttal aanwezigen een oorkonde en gedenkpen ning uit, ter onderstreping van het respect dat het comité heeft, voor hun doorzettings vermogen in de strijd voor het behoud van ons erfgoed. Na de uitreiking van deze onderscheidin gen, werd het woord verleend aan Dr. N. Bolkestein, vice-voorzitter van het Natio naal Comité M'75. Dr. Bolkestein had zich tot taak gesteld een resumé te geven van 12 maanden monumentenjaar. „Maar in ge zelschap van zoveel bekenden en medewer kers zou dat slechts een ophalen van herin neringen worden." Een voortzetting van ons werk is echter meer gebaat bij conclusies en constaterin gen, was de strekking van de overpeinzin gen van de heer Bolkestein. Eén van die constateringen was, dat de belangstelling 14 voor het monument niet alleen groter, bre der was geworden, maar ook zoveel dieper. Bovendien vérgroten de historische en bouwkundige discussies de meningsver schillen. Daarnaast constateerde Dr. Bol kestein, dat het grote aantal niet meer voor de eredienst in gebruik zijnde kerkgebou wen in alle delen van ons land, een oneigen lijk gebruik in de hand werkten. Juist hierin vond hij aanleiding om zijn bewondering uit te spreken voorde medewerking en inventi viteit van het gehele bedrijfsleven. Het hierop volgende intermezzo werd ge bruikt om de aanwezigen te verrassen met de première van een nieuwe film over mo numentenzorg. De film, getiteld: „Monu mentenzorg, een slopend bestaan", en ver vaardigd in opdracht van het Ministerie van C.R.M. werd met algemene bijval ontvan gen. Vervolgens was het woord aan de ere voorzitter van het Nationaal Comité Mo numentenjaar 1975, Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus. Het slot van het Mo numentenjaar is ook naar de mening van Prins Claus het signaal voor een nieuw be gin. „De zorg en bezorgdheid voor het mo nument in al haar aspecten gaat onvermin derd door" aldus de prins. „Er is daartoe in de afgelopen jaren door velen monumentaal veel werk verzet. De mens blijft de maat van alle dingen, en in een tijd waarin soms de maat - of de onmatigheid - van de dingen Na de prijs uitreiking, v.l.n.r. dr. F. H. M. Grapperhaus, Z.K.H. prins Claus, E. van Heijst en dr. R. Hoe gen. om hem heen bepalend dreigen te worden voor de mens, is deze mate van inzet en betrokkenheid bovenmate verheugend, te meer omdat zij niet aan dat jaar gebonden is." In aansluiting hierop sprak prins Claus zijn waardering uit voor het werk van een aantal landelijke organisaties, welke hij met name noemde. „In de eerste plaats is dat wel de Bond Heemschut. Sedert haar oprichting in 1911 fungeert deze wijdvertakte en veelzij dige vereniging als het geweten van ons volk wanneer er sprake is van de aantasting van stad of land. Informatiebron en vraag baak bij uitstek neemt zij als overkoepelend orgaan van talloze kleinere en plaatselijke verenigingen en instanties in het ingewik kelde stramien der belangenbehartiging van milieu en monument een unieke plaats in Een even terechte onderscheiding viel ten deel aan de Vereniging „Hendrick de Key- ser" voor de respectabele aanpak van ver werving, herstel en beheer van omstreeks

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 20