Oude Hollandse kerken Onlangs verscheen in een van de dagbladen een interview met een bekende zangeres, die bij deze gelegenheid trots haar ver bouwde boerderij toonde. In het interieur waren gedeelten verwerkt van een doophek, afkomstig uit een Noordhollands kerkje! Hoewel onze kerkelijke monumenten met hun inventaris bij de wet zijn beschermd, is deze wet vrijwel machteloos als de eige naar, de kerkvoogdij, niet in staat is de las ten van het onderhoud te dragen, laat staan bij te dragen in de kosten van restauratie. Bestemmingsverlies tengevolge van ont kerkelijking of ontvolking is hier meestal aan voorafgegaan. Het kerkgebouw wordt gesloten en onderhoud blijft achterwege. Koperwerk en meubilair worden vaak ver kocht of bij particulieren ondergebracht, waardoor het uit het gezicht verdwijnt. In gevallen waar nog wel regelmatig ge bruik wordt gemaakt van het kerkgebouw, moet de kerkvoogdij kiezen tussen het in standhouden van de predikantsplaats of het kerkgebouw, waar dan begrijpelijkerwijs voor het eerste wordt gekozen. Een radicale oplossing, zoals in Rusland, waar onlangs de kathedraal van Novgorod door de Staat buiten gebruik werd gesteld en na restauratie als museum is gaan functione ren, is in Nederland onmogelijk en onwen selijk. Ten eerste zijn de kerkgebouwen hier geen staatseigendom; de Rijksdienst voorde Monumentenzorg heeft slechts een advise rende taak. Ten tweede huldigt men in Ne derland nog steeds het standpunt, dat de beste bestemming voor een kerkgebouw de oorspronkelijke is. Niettemin lijkt hier de kern van het pro bleem te liggen, want de bestemming van een woonhuis of een stadsdeel ligt veel dui delijker en raakt een bredere bevolkings groep dan een bepaald kerkgenootschap. Gelukkig is mede door het werk van de Bond Heemschut overal het besef doorge drongen, dat kerkgebouwen naast hun ge bruiksfunctie ook een algemene functie vervullen als onmisbare componenten in stads- en dorpsbeeld, de laatste restjes indi vidualiteit in onze gelijkvormige woonge- 12 meenschappen Het kerkje van Lambertschaag: school voorbeeld van ernstig verval, waartoe zelfs de onbeholpen voorzieningen, zoals die in wendig zijn getroffen, nog bijdragen. He laas gaat het hier niet om een uitzonde ring (foto Rijksdienst v. d. Monumenten zorg) Waar de kerkelijke gemeente in gebreke moet blijven, staat nu een provinciale stich ting gereed om initiatieven te nemen tot behoud van de kerkelijke monumenten in verval. De stichting neemt het gebouw met lasten en al over, waarvoor het kerkbestuur dan een afkoopsom betaalt. Vervolgens kan de restauratie-procedure op gang worden gebracht. Een dergelijke stichting is een gemakkelijker gesprekspartner voor de Rijksdienst voor de Monumentenzorg dan een kerkbestuur zonder enige restauratie ervaring. Bovendien is een neutrale stich ting beter in staat fondsen te werven en in bredere kring belangstelling te wekken dan een kerkelijke instelling. Een heel belang rijk voordeel is verder, dat binnen het bezit van de stichting de meest urgente restaura ties voorrang kunnen krijgen, terwijl anders restauraties worden aangevangen in volg orde van aanvrage. Gewetensbezwaren Toch stuit de overdracht van een kerkge bouw bij vele kerkbesturen nog op gewe tensbezwaren. Hoe zal het gewijde gebouw in de toekomst gebruikt gaan worden? Vele generaties zijn tenslotte begraven in de kerk. Het is dan ook daarom dat de stichting in haar statuten de bepaling heeft opgenomen, dat het gebruik van de door haar verworven kerkgebouwen zoveel mogelijk in overeen stemming dient te zijn met de aard van het gebouw. Bovendien kan het kerkbestuur voorwaarden stellen bij de overname, zoals rechtop huuri.v.m. kerkdiensten. Een door de stichting te benoemen plaatselijke com missie draagt zorg voor toezicht en beheer. Het is nu al weer bijna een jaar geleden, dat de Stichting Oude Hollandse Kerken werd opgericht. Van alle tot nu toe opgerichte provinciale stichtingen ziet zij zich mis schien wel voor de zwaarste taak gesteld. Juist in Zuid- en Noord-Holland is de ont kerkelijking het grootst en staan door ont volking van stadscentra en platteland velë grote en kleine kerken ongebruikt. Nergens ook zijn de kerkgebouwen zo kostbaar in onderhoud als juist hier. De problemen van Dordrecht, Den Haag, Leiden, Haarlem en Amsterdam zijn genoegzaam bekend. En wie kent niet de miserabele staat waarin de kerkjes van het Noordhollandse platteland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 18