Beverwijk: „onvoldoende historisch besef" Gorcums binnenstad 1Poortje Boterwaag. 2. Boterwaag. 3. Prinsengracht 5. Architect Prins drukte zich onlangs aldus over de toekomst van het complex uit: „De nieuwe bestemming van een gebouw als deze Boterwaag moet eigenlijk groeien. We plegen zo'n oud pand wel eens te gemakke lijk een bepaalde functie op te dringen. Maar het heeft al een eigen stuk leven achter de rug. We mogen het nu repareren, en het ook voor een deeltje van zijn bestaan ge bruiken. Dan toont zich al doende wel, waartoe het straks 't beste kan worden ge bruikt." Dat is een voorzichtige, maar wel verstandige benadering, in aanmerking ne mende, dat wensen en mogelijkheden, ook financiëel, nog nadere overweging vragen. Dat is niet erg; het belangrijkste is, dat er in dit deel van oud-Den Haag wat staat te ge beuren. We moeten aan deze constatering wel „eindelijk" toevoegen, maar daarmee willen we niet ondankbaar zijn. Integen deel, het is verheugend, dat met vereende krachten, Den Haag over enige jaren er weer een waardevol en functioneel histo risch monument bij zal hebben. v. d. W. ca. 1800 daterende verdedigingslinie, die uniek voor ons land wordt geacht, omvatte vroeger veertien lunetten tussen het Wij- kermeer en de voet der duinen en elf in het duinterrein. Daarvan zijn er nu nog zeven over, die in een treurige tot erbarmelijke staat verkeren. Aanbevolen wordt in sa menwerking met de gemeente Heemskerk tot restauratie over te gaan van wat nog rest. Gerestaureerd moet ook worden de 18e eeuwse Lutherse Kerk in de Koningstraat. Voor plaatsing op de Monumentenlijst ko men volgens het genootschap in aanmer king: de R.K. kerk aan de Arendsweg, de R.K. kerk aan de Breestraat, het oude raad huis, de dr. Schuitfontein, het voormalige oudeliedenhuis aan de Wijk aan Zeeër Gast huisstraat en het uit de 17e eeuw daterende pand Koningstraat 164. Het genootschap somt ook nog een aantal grensgevallen op en het vraagt tevens aan dacht voor enige Jugendstil-panden. v.d.W. De obelisk aan de Linie in Beverwijk. Op verzoek van de Culturele Raad Noord- Holland heeft het Historisch Genootschap Midden-Kennemerland een onderzoek in gesteld naar de staat, waarin zich het ge meentelijk monumentenbezit van Bever wijk bevindt. In het aan B en W toegezon den verslag schrijft het genootschap de stel lige overtuiging te hebben, dat „de ge meente veel aan charme en betekenis heeft ingeboet doordat in het verre en nabije ver leden architectonische en stedebouwkun- dige beslissingen zijn genomen, die onvol doende werden gedragen door een helder historisch besef". Om verder onheil te voorkomen heeft het genootschap een aanbeveling gedaan om een aantal panden alsnog op de Monumen tenlijst te doen plaatsen. Op de lijst staan Breestraat 96, 100 en 101, Kerkstraat 21,27 en de Wijkertoren; Koningstraat 117, 119 en 121Nieuwstraat 4; Velserweg 2, 14-16 en 20; de Ned. Herv. Kerk in Wijk aan Zee; de resten van het kasteel Foreest; Huis Fuynwijk; het theehuisje van Betje Wolff en Aagje Deken en de zgn. Linie van Bever wijk met de aan de Creutzberglaan staande obelisk. De toestand waarin deze Linie zich bevindt, wordt bedroevend geacht. Deze uit Al is M 75 dan nu officieel achter de rug, telkens ontvangen we nog produkten van activiteiten, die in het afgelopen jaar zijn ondernomen. Het was helaas niet mogelijk aan al die activiteiten in ons tijdschrift aan dacht te besteden, maar de brochure Gor cums binnenstad verdient - al is het dan laat - vermelding. De brochure is tot stand ge komen op initiatief van de historische ver eniging „Oud Gorcum" en de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de geschie denis, afd. Gorinchem en omstreken. In be knopte vorm geeft de brochure heel wat informatie over de geschiedenis van de stad en haar monumenten. Vóór de grote brug er kwam, moest men wel dwars door de stad en zo kenden velen de charme ervan. Nu is dat door verkeersomleiding anders en dat is te betreuren, want al heeft Gorcum nieuwe woonwijken, de binnenstad is gelukkig ten dele nog bewaard, evenals de oude ves tingwallen. In de 19e eeuw is er helaas nogal wat gesloopt, zoals de St. Maartens kerk en het stadhuis en drie van de vier stadspoorten werden geslecht. Bovendien werden grachten en havens gedempt. Maar een rondwandeling door de binnenstad le vert nog heel wat bezienswaardigs op, zoals de Hoofdwacht, het museum „Dit is in Be- thlehem", huize „Matthijs-Marijke", het tolhuis en de Dalempoort. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 15