De Haagse Boterwaag 2 Het heeft lang, al te lang, geduurd, maar nu gaat het er dan toch van komen: de Boterwaag met naaste omgeving, aan de Prinsengracht in Den Haag, zal worden gerestaureerd. De Boterwaag staat al ge ruime tijd leeg en dat komt zó'n oud ge bouw niet ten goede. Het laatst verleende het huisvesting, aan het Oranje- Nassaumuseum, dat thans in Delft is on dergebracht. Het gebouw dateert uit het midden van de 17e eeuw en is alleszins de moeite van res tauratie waard! In dit verband is het wel merkwaardig op te merken, dat de Prinsen gracht nimmer de allure heeft gekregen, die de Amsterdamse grachten hebben. Zeker, er staan aan deze Haagse gracht (al lang gedempt) verscheidene waardevolle pan den, zoalsaandeoverkantvandeWaag, het Museum Bredius, of verderop de Koren beurs, waarin eens de dienst voor sociale zorg was gehuisvest. En nog wat verder, 8 aan dezelfde kant: de Drie Stoepen en vooral het Hofje van Nieuwkoop. Zo zijn er nog wel wat panden te noemen, maar in het algemeen was het zo, dat de voorname Haagse families in vroeger eeuwen in het algemeen geen belangstelling toonden voor het bouwen van grote huizen aan de Prin sengracht. Men zocht het meer aan het Voorhout en de Princessegracht. Wellicht was het zo, dat de Prinsengracht wat uitmid delpuntig van het oude centrum gelegen was, hoezeer ook in de naaste omgeving nu als monument aangemerkte gebouwen tot stand kwamen. Bij de restauratie van de Boterwaag gaat het overigens om veel meer en dat is begrijpe lijk, omdat het 17e-eeuwse gebouw eigen lijk deel uitmaakt van een complex met een lang verleden, zoals het z.g. Stukken Bo- terhuis aan de Grote Markt en de pandjes aan de Boterstraat. Ook wordt bij de restau ratie betrokken Prinsengracht nr. 5, eens het huis van de familie Luchtenburgh (17e eeuw), dat er nu schandelijk verwaarloosd bijstaat. Niet eenvoudig De Amsterdamse architecten G. Prins en J. D. Mol gaan het restauratieplan maken; geen eenvoudige opgaaf, want er moet nog heel wat historisch onderzoek worden ver richt. j Ongeveer op de plaats van de Boterwaag moet eerder eén klooster Sint Elisabeth hebben gestaan; opgegraven skeletten wij zen er op, dat daartoe ook een kleine be graafplaats behoorde. Van het grootste belang bij de voorgenomen restauratie van het complex is natuurlijk de toekomstige bestemming. Daarover heeft de heer L. Molhuysen, directeur van de Bond Heemschut, bepaalde denkbeelden, die samen te vatten zijn in het begrip "In formatiecentrum historische binnenstad". Te denken valt aan de zetel van het op te richten gemeentelijke monumentenbureau, de stichting Monumentenfonds Den Haag e.o., Stadsherstel, Die Haghe, enz. Er zou ook ruimte kunnen worden gemaakt voor het houden van tentoonstellingen wellicht ook voor een (historische) bibliotheek en wat dies meer zij. De op het stuk van de monumentenzorg actieve wethouder G. C. Wallis de Vries laat over de toekomst van het complex ook z'n ge dachten gaan. Zo denkt men van de huisjes achter de Waag en de daar verder beschik bare ruimte zo'n 45 appartementen te ma ken, die dan weliswaar nogal ingesloten komen te liggen, maar die b.v. uitermate geschikt zouden kunnen zijn voor de huis vesting van studenten van het Kon. Conser vatorium (nu nog aan de Beestenmarkt, maar over enige jaren in een nieuw gebouw in het Bezuidenhoutkwartier, bij het station Den Haag Centraal).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 14