route ANWB-prijs voor „Hendrick de Keyser" Er moest de staatssecretaris, speciaal met het oog op bijzondere groepen, nog wel iets van het hart. Meijer: „De stadsrand, veelal het domein van het snelverkeer, functio neert als barrière voor fietsers en wande laars die het landelijk gebied willen berei ken. Dit is gebleken uit het onderzoek naar ,Het recreatieve gebruik van fietspaden'. Het .overslaan' van de stadsrand namelijk (dat wil zeggen: de vouwfiets in de auto) is slechts op zeer weinigen van toepassing. Dit, gezien het feit dat bij het onderzoek 99% van de ondervraagden op toeristische fietspaden vertelde zijn fietstocht thuis te zijn begonnen." Of anders: het wegnemen aandacht moeten worden besteed aan de be reikbaarheid van recreatievoorzieningen." Dit zal ertoe leiden dat, méér nog dan in het verleden, in de toekomst nieuwe recreatie projecten in de directe nabijheid van de ste delijke gebieden zullen worden gesitueerd. Op 't water Meijer signaleerde dat de ontwikkelingen in het recreatieverkeer te water die op het land achterna blijken te gaan. Hij: „Het water toerisme is de laatste jaren zeer sterk toege nomen. Sommigen gaan ervan uit dat dit samenhangt met de nog steeds bestaande, grotere vrijheid op het water. Men vlucht als het ware voor het sterk gereglementeerde wegverkeer en zoekt het water op. Maar we moeten oppassen: een te grote drukte op het water leidt ook daar tot een vermindering van het genoegen en tot sterke bedreiging van natuur en landschap. Een dergelijke ontwikkeling zal dan helaas slechts dooreen nog verdergaande reglementering aan ban den kunnen worden gelegd!' G. W. anwb van de barrières, die de fietsers op hun weg naar natuur en landschap tegenkomen, is een eerste voorwaarde om deze vorm van recreatie te bevorderen. De staatssecretaris benadrukte dat het sterk toegenomen wegverkeer vele oorspronke lijk aanwezige recreatiemogelijkheden minder bereikbaar en soms onmogelijk heeft gemaakt. Zo kan de straat al niet lan ger als speelterrein worden benut. Meijer: „Weliswaar kwamen er hier en daar afzon derlijke voorzieningen, zoals speelstraten en promenades, maar niettemin zijn de min der mobiele groepen, zoals de jongeren, de bejaarden en de autolozen, in de knel geko men. Voor hen zal dan ook nadrukkelijk De Edo Bergsma-ANWB-prijs is dit jaar toegekend aan de vereniging „Hendrick de Keyser", een bewijs van waardering voor haar grote verdiensten op het gebied van de monumentenzorg. De prijs bestaat uit een penning en een bedrag van 2.500,-. Andere ANWB-onderscheidingen zijn dit jaar toegekend aan Simon Carmiggelt voor zijn gehele toeristische oeuvre, aan Lord Montagu of Beaulieu voor zijn bijzondere verdiensten op het gebied van de ontwikke ling van de auto, tot uitdrukking gebracht in het Nationaal Motor Museum en aan de NV Uitgevers Mij Elsevier voor haar uitgaven op toeristisch gebied, met name het boek „Three faces of lndonesia". De voorzitter van de ANWB, mr. K. H. Gaarlandt heeft de prijzen in Den Haag uitgereikt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 13