men ten aanzien van de binnenplaats. Deze werd voor het goed functioneren van de hoofdbibliotheek onmisbaar geacht. De Rijksdienst achtte het toen ten volle verant woord de binnenplaats op te offeren in het licht van de belangrijke winstpunten die daar tegenover stonden: door de nieuwe be stemming van het gebouw en daardoor noodzakelijk geworden restauratie zou het in zijn totaliteit weer gaan functioneren in het stadsbeeld en daarin een fraai en levend element worden. Bij de restauratie is er naar gestreefd de herinnering aan de oorspronke lijke binnenplaats levend te houden. Daar toe dragen bij de daklantarens, die door hun ruime beglazing de blik open houden op de omringende vleugelgebouwen, het „pla veisel", de gerestaureerde middeleeuwse muur aan de binnenplaatszijde van de St. Jozefstraat-vleugel, het „straatje" rechts, dat de afscheiding van de oostelijke binnen plaatsmuur bijna intiem markeert. Bij de restauratie is voor zoveel mogelijk gebruik gemaakt van nog aanwezig, dus origineel materiaal. Het trappenhuis in de hoek Hint- hamerstraat-St. Jozefstraat is gemaakt naar het model van een trap, die ca. 1880 in dit gedeelte bestond. De meeste gegevens voor dit verhaal zijn ontleend aan een boekje - met nog veel meer historische documentatie - dat ge schreven werd doordrs. P. Th. J. Kuyer. Er 2 is in de restauratie en verbouwing (uitge- De westelijke vleugel, aan de zijde van voerd door Bouwbedrijf Van der Linden, de St. Jozefstraat St. Michielsgestel) een bedrag van 3,5 2 en 3. De overige vleugels van de biblio- miljoen gestoken, een bedrag, dat er op theek duidt, dat hier een belangrijk werk tot stand is gekomen, waarvan de afsluiting ge schiedde in M 75. v j y/ 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 11