Van armenhuis tot bibliotheek Het heeft misschien iets met het karakter van de instelling te maken; in elk geval is het opvallend, dat er nogal wat bibliotheken zijn, die in oude, monumentale panden zijn ondergebracht. Amsterdam kent daar enige voorbeelden van, in Den Haag is de Kon. Bibliotheek (nog) in een bijzonder fraai monument gevestigd, in Lausanne, om eens een stad in het buitenland te noemen, ken nen we een bibliotheek in een eeuwenoud gebouw, en nu mag Den Bosch zich ver heugen, de openbare bibliotheek onderge bracht te zien in het ca. zevenhonderd jaar oude, thans gerestaureerde H. Geesthuis. De directrice, mej. P. F. M. Sormani meen de, dat Heemschut wel belangstelling voor deze restauratie zou hebben en zij zond ons uitvoerig documentatie-materiaal over de geschiedenis van het pand en de instelling, waarover zij de scepter zwaait. Natuurlijk is die belangstelling er, niet alleen vanwege de geslaagde restauratie en verbouwing onder leiding van de architect ir. O. van Roggen. Eerst iets over de geschiedenis, die zoals opgemerkt, teruggaat tot omstreeks het be gin van de 14e eeuw. Aanvankelijk kwamen de armen naar het portaal onder de toren van de Sint Janskerk om daar op gezette tijden brood in ontvangst te nemen; dat gebeurde van achter een tafel, die de oude christenen de Tafel van de H. Geest noemden. Later zou die naam overgaan op de fondsen, die bestemd waren voor de ondersteuning van de armen en op de huizen, waarin zij werden bedeeld of waarin de administratie van de armenzorg gevestigd was. Dat werd uitein delijk het H. Geesthuis aan de Hinthamer straat, waar het ook bekend werd onder de naam Geefhuis. Wat er van het oorspronke lijke huis over is, vindt men terug in de westelijke vleugel, aan de zijde van de St. Jozefstraat. Dit gedeelte bevat tal van merkwaardige bouwfragmenten, daterend uit verschillende bouw- en verbouwingspe rioden, waaronder met name de 15e-eeuwse kap vermelding verdient. Men rekent deze vleugel tot de interessantste middeleeuwse 4 monumenten van Den Bosch. Helaas is niet bekend hoe het oorspronkelijke gebouw er aan de zijde van de Hinthamerstraat heeft uitgezien; er is geen afbeelding of beschrij ving van bewaard gebleven. In elk geval werd in 1825 dit deel gesloopt om plaats te maken voor het tegenwoordige gebouw. Aan de achtergevel daarvan bevindt zich in de boog, boven de poort nog de sluitsteen, die het jaartal van deze verbouwing ver meldt. Nog herhaalde malen, tot in deze eeuw tóe is er aan het pand verbouwd met het doel om meer ruimte te scheppen voor de verpleging van oude mannen en vrou wen, een taak, die reeds in de Franse tijd aan dit tehuis was opgelegd. Dat duurde tot 1970, maar de vleugel in de St. Jozefstraat werd in 1856 bestemd tot onderdak van arme mannen en jongens. Die bestemming hield het tot 1907; in het volgend jaar kwa men er arme vrouwen en meisjes. De vleu gel kreeg toen tot naam Sint Annastichting. Het H. Geesthuis werd overigens ook wel Huize Leonardus genoemd. Binnenplaats In december 1972 kwam het complex in het bezit van de Stichting Openbare Biblio theek. In nauw overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is het restauratie- en uitbreidingsplan opgezet. Er diende zich daarbij wel een principieel probleem aan, nl. welk standpunt moest worden ingeno-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 10