Schoonhoven actief Ned. Herv. Kerk Diepenheim gerestau reerd Van de redactie bijzondere waardering van het publiek en speciaal van de jongere generatie. Pro gramma's van onderwijs en opvoeding be horen dan ook, meer dan tot nu toe ge schiedt, aandacht aan deze zaak te schen ken". Deze passage leeft bij de Bond Heemschut al geruime tijd en ze is dan ook bepaald niet aan dovemansoren gericht. Verheugd zijn we ook, dat de declaratie wijst op het nut van het doeltreffend func tioneren van particuliere organisaties op het gebied van restauratie én stadsvernieuwing. Alweer: voor de Bond Heemschut en zuster organisaties een uitgemaakte zaak. De declaratie van Amsterdam stelt enorm veel zaken, die met monumentenzorg min of meer een verwijderd verband houden, aan de orde. We denken aan de passages over het tekort aan geldmiddelen voor de verzorging van het bouwkundig erfgoed, aan de betekenis van de ruimtelijke orde ning, stads-vernieuwing, het geven van nieuwe functies aan historische gebouwen, de zorg voor het behoud van „levende" binnensteden. Vrij uitvoerig houdt de declaratie zich ook bezig met de voorlichting van het publiek. De Bond Heemschut verheugt zich erover, dat ook daaraan door onze organisatie in de toekomst de nodige aandacht zal worden besteed. Met deze opmerkingen zullen onze lezers misschien denken, dat we onszelf hiermee een soort brevet van voldoening geven. Wat we met dit commentaar echter bedoelen is te zeggen, dat we in de declaratie van Amster dam een belangrijke steun hebben gevonden om met kracht ons werk voort te zetten, het gehele Nederlandse volk te mobiliseren voor het behoud van ons cultureel erfgoed. v. d. W. Op voorstel van wethouder J. H. Kerremans heeft de gemeenteraad van Schoonhoven een, voorzover we weten voor ons land unieke, verordening aangenomen, nl. een ontpleisteringsverordening. Deze verorde ning richt zich niet tegen gevels van panden, die terecht gepleisterd zijn, maar tegen „ondergesmeerde fraaie baksteengevels". Omstreeks de eeuwwisseling zijn er in de Zilverstad nogal wat „plasteraars" aan de gang geweest, aangemoedigd door een ge meentelijke functionaris. Deze onderge smeerde bakstenen gevels waren - men ver geve ons de beeldspraak - een doorn in het oog van de heer Kerremans, die monumen tenzorg een goed hart toedraagt. Om de ten onrechte bepleisterde gevels hun oude aan zien terug te geven, heeft de wethouder zijn verordening ontworpen en bij de gemeente raad ingediend, die de verordening intussen heeft aangenomen. De verordening biedt de mogelijkheid tot het verstrekken van een extra gemeentelijk subsidie voor het ontpleisteren van daarvoor in aanmerking komende gevels en voor het herstellen van eveneens daarvoor in aan merking komende onderpuien en stoepen in overeenstemming met het gehele beeld en voorkomen van de gevel. Voor het toeken nen van een dergelijk subsidie zal de stede lijke welstandscommissie eerst een advies uitbrengen. Die advisering wordt in het bij zonder noodzakelijk geacht om een zo ob jectief mogelijk beoordelen van begrippen als stadsschoon en beeldondersteuning te verkrijgen. In het algemeen komen de vol gende objecten voor subsidie in aanmer king: a. monumenten, die staan op de lijst of voorlopige lijst van monumenten: 10% van de door B. en W. aangewezen subsidiabele kosten, die betrekking hebben op de gevel; 242 b. gevels welke behoren aan een object dat tot beeldondersteunend object is verklaard: 15% van de door B. en W. aangewezen subsidiabele kosten, die betrekking hebben op de gevel; c. alle overige panden, die naar het oordeel van B. en W. de plaatselijke welstands commissie gehoord, bij herstel bijdragen tot het verhogen van het stedelijke schoon: 25%. Voor de subsidiabele kosten wordt een maximum aangehouden van 25.000. Bij herstel of reconstructie van stoepen (stoepkettingen daaronder begrepen) die bij de gevel passen: 90% van de meerkosten, vergeleken met die van een tegeltrottoir. Beide subsidies kunnen worden gecombi neerd. Elk jaar zal de gemeenteraad in de begroting een bepaald bedrag voor het beoogde doel vaststellen. Wordt dit bedrag in een bepaald jaar niet verbruikt, dan kan het restant naar een volgend jaar worden overgeschreven. Zoals opgemerkt, het gaat hier om een voor ons land unieke maatregel, waarvan we dan ook wat uitvoerig melding maken, omdat deze wellicht elders navolging zal vinden. Het is bekend, dat het gemeentebestuur van Gouda voor het Schoonhovense initiatief al belangstelling heeft. Erfbeplanting B. en W. van Schoonhoven hebben nog een tweede, interessant initiatief genomen. Het college heeft namelijk een Fonds erfbeplan ting ingesteld 5.000). Het doel van dit fonds is stimulering tot het terugbrengen van karakteristieke beplanting langs wegen en op erven, anders dan sierbe planting. Gedacht hierbij wordt b.v. aan knotwilgen langs de weg, elzen om een boerderij en het inplanten van populieren, beuken, kastanjes, platanen e.d., zowel binnen als buiten de bebouwde kom. Dege nen, die dergelijke beplanting willen aan brengen kunnen aanspraak maken op een éénmalig subsidie van 50% van de aan koopsom met een minimum van 50 en een maximum van 500. v. d. W. De restauratie van de Néd. Herv. Kerk in Diepenheim, daterend uit 1679, is onlangs gereed gekomen. De kerk bestaat uit een toren met eenbeukig rechtgesloten schip. De preekstoel dateert uit 1690. Het gebouw heeft spitsboogramen en is in het bezit van verscheidene „herenbanken". De restaura tie, die geschiedde onder leiding van archi tect ir. Hoogenvest te Amersfoort, omvatte de vernieuwing van het portaal, alsmede een gewelf dat opnieuw werd ontdekt. Ook het dakvoet is hersteld. Het plafond kreeg zijn oorspronkelijke blauwgroene kleur te rug. Een oude, buitengewoon fraaie graf steen kon bij de restauratie bovendien een waardige plaats krijgen. De kosten van de restauratie bedroegen 650.000 waarvan door de bevolking 50.000 moest worden bijgedragen, een bedrag, dat bijna bijeen is. De restauratie is uitgevoerd door B.V. Aan nemingsbedrijf Woudenberg te Ameide. Correspondentie, bestemd voor de re dactie van ons tijdschrift, wordt gezon den aan het Secretariaat van de Bond Heemschut, Postbus 10525, Amster dam. De eindredacteur J. E. van der Wielen correspondeert echter ook via zijn privé-adres. In verband daarmee deelt hij mede, dat hij met ingang van 23 december 1975 verhuist naar: Granaathorst 97, Den Haag; nieuw telefoonnummer: 070- 84 92 92. Wie gewend is zijn correspondentie naar het bureau van Heemschut te zenden, kan dit onveranderd blijven doen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 5