Geschenk voor Koningin maximum huur kan worden voorge schreven, en anderzijds huursubsidies of andere tegemoetkomingen aan de bewo ners. Om te maken dat de bevolking begrip zal opbrengen voor de situatie is het nodig, dat haar een programmering van de onderne ming wordt bekendgemaakt, die alle ver eiste aanwijzingen bevat inzake tijdelijke of definitieve huisvesting elders en in het al gemeen over de sociale kant van de plan nen. Dit zal mogelijk moeten maken, dat alle lagen van de bevolking zich betrokken voelen bij de uitwerking van de program ma's. Deze deelneming van de bevolking is een des te belangrijker affaire omdat het niet alleen gaat om de restauratie van een paar bevoorrechte gebouwen, maar integendeel om de vernieuwing van gehele wijken. In dien de zaak op deze manier kan worden benaderd zal dit betekenen dat in maat schappelijk oogpunt belangrijke winst wordt geboekt. Wetgeving I t-n aan de behoefte van de maat schappij aangepaste zorg voor het bouw kundig erfgoed brengt de noodzaak met zich mee van aanpassing van de be staande wetgeving, verordeningen en administratieve maatregelen. Aangezien het begrip „bouwkundig erf goed" in de loop van de jaren van lieverlee is uitgebreid van individueel historisch ge bouw tot een samenhangend complex van gebouwen, hetzij in de stad of op het land, alsook van historisch monument in aloude zin tot gebouwen uit nog maar kort achter ons liggende perioden, staan wij voor de noodzaak de bestaande wetgeving ingrij pend te herzien. Met deze wetswijziging dient een verbetering gepaard te gaan van de regelingen op administratief gebied. De wijzigingen moeten rekening houden met de noodzaak dat de wetgeving op het gebied van de ruimtelijke ordening enerzijds en die op het gebied van de zorg voor de oude bouwkunst anderzijds op elkaar worden af gestemd. In het licht van het bovenstaande gezien zou de wetgever in het bijzonder moeten voorzien in speciale maatregelen betref fende: de aanwijzing van waardevolle bouw kundige complexen en de begrenzingen daarvan. het vaststellen van zones voor de be scherming en het aangeven van beper kende bepalingen die daar ten bate van het algemeen belang zouden moeten gelden. de uitwerking van een planning voor maatschappelijk geïntegreerde zorg voor de oude bouwkunst en het invoegen van de hiervoor te maken beschikkingen in het planologisch beleid van bestemmings- en streekplannen. de goedkeuring van projecten en de toe stemming om de werken uit te voeren. Verdeling middelen Bovendien zou de wetgever de vereiste maatregelen moeten nemen om: als het gaat om toewijzing van budget taire middelen voor in de-stad uit te voe ren werken een evenwichtiger verdeling te verzekeren tussen vernieuwing ener zijds en nieuwbouw anderzijds. particulieren, die besluiten om een oud huis te gaan vernieuwen, subsidie te ver lenen en wel tot een zodanig bedrag dat zij hetzelfde financiële voordeel genieten als degenen,die premies etc. krijgen in geval van nieuwbouw. het systeem van financiële tegemoetko mingen van staatswege opnieuw te bekij ken gezien tegen de achtergrond van het nieuwe beleid van maatschappelijk geïn tegreerde zorg voor de oude bouwkunst alsook dat van de financiële steun van andere overheidsinstellingen. Voorzover zulks mogelijk is zou soepelheid moeten worden betracht bij de toepassing van bepalingen en voorschriften betrekking hebbende op de bouw teneinde tegemoet te komen aan de belangen van de maatschap- Een op de behoeften van de maatschappij 225 Als blijk van dank voor haar aanwezig heid werd aan Koningin Juliana door congresvoorzitter Lord Duncan-Sandys een zeer fraai wandbord aangeboden. Dit wandbord kondankzij de gulheid van één van zijn leden, door de Bond Heemschut ter beschikking gesteld wor den pelijk geïntegreerde zorg voor de oude bouwkunst. Om de uitvoeringscapaciteit van de desbetreffende afdelingen van Pu blieke Werken te vergroten is het noodzake lijk om op administratief gebied een reorga nisatie van de dienst tot stand te brengen en een apart bureau in het leven te roepen dat verantwoordelijk is voor de zorg voor het culturele erfgoed. Dit bureau moet worden bemand met vol doende gekwalificeerd personeel, alsmede worden voorzien van hulpmiddelen op we tenschappelijk, technisch erf financieel ge bied. Dergelijke bureaus zouden de lagere overheden en plaatselijke autoriteiten bij stand moeten verlenen, moeten samenwer ken met de functionarissen werkzaam op het gebied van de ruimtelijke ordening en in regelmatige verbinding moeten staan met al die instanties, publiek en privaat, die hier voor in aanmerking komen. Financieel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 15