■■1 El ■■9 ine llrlUlüfll IlilHKfilI dat zij aan de hogere overheid moeten vragen speciale fondsen in het leven te roepen. Het systeem van subsidies en leningen van overheidswege, beschik baar gesteld voor particulieren, zou er in de eerste plaats op gericht moeten zijn laatstgenoemden over de streep te trek ken en te stimuleren tot deelname. vertegenwwoordigers aan te wijzen, die van overheidswege verantwoordelijk heid op zich nemen voor alle zaken, die met het architectonisch erfgoed te maken hebben, daarbij inbegrepen stads- en dorpsgezichten. de stichting te bevorderen van een spe ciale en directe bemiddeling tussen hen, zouden methoden als openbare vergaderin gen, tentoonstellingen, opiniepeilingen met gebruik van massa-media in gebruik moeten zijn, evenals andere mogelijkheden die nut tig zouden zijn. Gemeentebesturen zouden de initiatieven van groepen of individuele burgers, die met neven voorstellen of alter natieven komen, moeten beschouwen als belangrijke bijdragen voor de planning van de toekomst van de wijk. Bij de opvoeding van de jeugd moet de kennis inzake het milieu een van de punten zijn en zij behoort van jongsaf aan vertrouwd te worden ge maakt met de zaken die het behoud van het bouwkundig erfgoed betreffen. leiding te zijn tot het treffen van een verge lijking met de kosten die gemaakt moeten worden om nieuw te bouwen in een be staande wijk of met de bouwkosten in een buurt waar nog geen infrastructuur aanwe zig is. Bovendien moet men bij de vergelij king vooral het aspect van de maatschappe lijke kosten niet uit het oog verliezen. Het gaat hier om de belangen van eigenaren en huurders maar ook van middenstanders, ondernemers en ambachtslieden, die maat schappelijk gezien mede het leven van de wijk uitmaken en economisch gezien de in standhouding ervan verzorgen. fi tt fit rnrnrrKC ■■■■■■raaaBia BB Sb lIBaaBi ■aaHi ■■■■iiaaaBnaBaa a a i bh aas a MKB die gegadigden zouden kunnen zijn voor het gebruik van bepaalde gebouwen en de eigenaren van deze gebouwen: de stichting te bevorderen alsook het doeltreffend functioneren van particu liere organisaties op het gebied van res tauratie en stadsvèrnieuwing. Opinie peilen De lagere overheid behoort ernaar te streven de methoden te verbeteren voor het peilen van de opinie van hen, die betrokken zijn bij de plannen en het beleid ten aanzien van de oude bouwkunst, en vanaf het begin van de uitvoering rekening te houden met hetgeen de opiniepeiling oplevert. De informatieve taak van de overheid ten opzichte van het publiek brengt met zich mee, dat beslissin gen in het openbaar moeten worden geno men, zodat de plaatselijke bevolking kennis kan nemen van de argumentatie, zelf een oordeel kan vormen over en waardering krijgen voorde motieven en achtergronden. 224 Ten ondersteuning van een dergelijk beleid Maatschappelijk Het succes van eén maatschappelijk geïn tegreerde zorg voor hét bouwkundig erf goed zal steeds afhankelijk zijn van de vraag of de maatschappelijke aspecten voldoende in aanmerking worden geno men. Een beleid gericht op het behoud van de oude bouwkunst impliceert dat het architec tonisch erfgoed wordt geïntegreerd in het maatschappelijk leven. De prestaties op het gebied van restauratie en stadsvernieuwing moeten niet alleen worden getaxeerd op grond van de cultuurwaarde van de gebou wen maar ook op grond van hun gebruiks waarde. De maatschappelijke problemen van een sociaal geïntegreerde zorg voor het erfgoed kunnen slechts worden opgelost in dien men zich voldoende rekenschap geeft van de twee zojuist genoemde waarden in onderling verband. Indien vernieuwing van oude bebouwing door zorgvuldige restauratie een kostbare onderneming is dient er in ieder geval aan- 3De Nybrogade in Kopenhagen: Stijlvolle bebouwing De huren Om te voorkomen, dat de wet van vraag en aanbod zonder meer vrij spel heeft in vernieuwde buurten, wat tot gevolg zou hebben, dat de oorspronkelijke bewo ners, die de verhoogde huur niet meer kunnen betalen, hun woningen moeten verlaten, is het van belang, dat de over heid tussenbeide komt om het econo misch mechanisme af te remmen. Iets wat altijd gebeurt in de sociale woonsec- tor. Zulke maatregelen van financiële aard moeten ertoe leiden, dat het verschil tussen de vroegere en de nieuw te betalen huur wordt verminderd of zelfs opgehe ven doordat naast elkaar worden toege past enerzijds restauratie-subsidies, ver strekt aan de eigenaren, waardoor een

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 14