eL-r=/ i^xSi^-V^r »^y-T*r -.i W-r» i *"33$ gevel weer op te bouwen, maar dat zie ik nu niet meer zo zitten. De gevel past eigenlijk, vind ik, ook niet zo goed in Middelburg, In Den Haag wel. Dan nog blijft het natuurlijk de vraag: wat bouw je erachter? Herbouw Bij de herbouw in de oude stad is Mid delburg weloverwogen en zorgvuldig (dit laatste overigens niet overal) te werk ge gaan. In de beleidsstukken, die kort na het bombardement al op tafel lagen, lezen We: Gezien de door de historie overgeleverde en nog aanwezige vormen is het verantwoord te streven naar een herbouwplan, dat met de grootst moge lijke piëteit en bescheidenheid aansluit bij hetgeen gespaard is gebleven of geres taureerd zal worden, en is bewust het streven naar een .moderne' stad achter wege gelaten." Middelburg wilde, zo staat scherp omlijnd in de stukken, geen imitatie van het verwoeste, „maar wel moet het mogelijk zijn om met behoud van de thans nog waardevolle elementen uit vroegere perioden een voor heden daags gebruik doelmatige stad te ontwer pen." Ir. Snoey: „Vooral als men het bekijkt in het licht van die tijd vind ik het heel knap wat Middelburg gedaan heeft. Daar kan men hu nog helemaal achter staan. Er is duidelijk gezocht naar aanpassing, en dat heeft opgeleverd wat er nu staat. Daar zit het oude ritme in, en afwisse ling. Nergens platte daken, maar overal kappen. Ook de materialen zijn aange past. Nogmaals, ik vind dit heel wat. En de gemeente had de zaak goed in de hand ook. Er was een ijzeren regiem: dat mag wel en dat niet." De nadruk lag bij het opvullen van de (grote) gaten op de bouw van woningen en winkels. Geld, tempo van herbouw én woningnood zul len daarbij stellig een hoofdrol hebben gespeeld. Daarin zou dan meteen de oor zaak liggen dat een aantal grote, verwoes te monumenten geen plaats in het Middelburgse stadsbeeld heeft terug gekregen. Er zal wel niemand zijn die. dit als een minpunt van het beleid zal willen aan merken. Iets anders is het echter gesteld met het stratenplan. We citeren eerst even wat er in een beleidsstuk van 1940 staat: „Het stratenplan in Middelburg is zuiver gotisch gebleven, behoudens de vestinggordel die de oudere stad afsloot en later in een singelgordel is omgewerkt. De akkers en weiden met hun verre ver schieten reiken nog hier en daar aan deze gordel. Er zijn in ons land weinig voor beelden van een zo gaaf behouden, zo merkwaardig stadsplan van een echte stad. Gelukkig blijkt dit plan ook merk waardig bruikbaar, zodat voor geweld dadige aanranding geen aanleiding be staat." Nu heeft aanranding in die mate ook niet plaatsgevonden, „maar het oude stratenplan is wel drastisch veranderd," stelt ir. Snoey vast. „Dat is geen verwijt aan de herbouwers. Hun bedoelingen waren goed. Maar het blijft erg jammer, die ingreep. Straten (straatjes) weg, straten erbij, straten verbreed, dat zou den we tegenwoordig beslist niet meer doen." Motieven, die bij de herziening van het oude stratenpatroon een rol hebben ge speeld, zijn het verkeer en, in weer een ander geval, het openen van een fraaiere kijk op een monument. Maar géén grote doorbraken door hartje Middelburg. Ge zegd moet zelfs worden dat de- herbou wers, ondanks de wijzigingen, het ook op dit punt gezocht hebben in aanpassing en beslotenheid. Ir. Snoey stipt intussen even aan hoe Middelburg het nu doet. Er lag nog een oud plan om via de (smalle) Spuistraat eén doorbraak te maken, waarbij ook enige monumentale wonin gen zouden moeten sneuvelen. Hij: „Dat plan was, toen het weer eens ter sprake kwam, in één keer van de tafel. Voor Middelburg hoefde het al niet meer. Dat 129

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 19