.s® lTD w® 0 is m- '"1 (CqIcq I - 1 C3 O CJ Het is in deze tijd van het jaar druk in Willemstad. Erg druk. Maar de oude veste, uit zijn isolement verlost door de Deltawerken, heeft dan ook de meest bezochte passantenjachthaven van Nederland. Dat levert al dat zomers-bruisende vertier op. In het geval van het gaaf bewaarde Willemstad is dat modern vertier, verpakt in een historisch kader een combinatie die de bezoeker sterk aanspreekt. In Willemstad kun je, zelfs in de drukte, weer eens even ademhalen gewoon omdat al die historie om je heen, uitgedrukt in oude gevels aan straten-op-maat en omsloten door de groene wallen, als iets vertrouwds op je afkomt. Het doet weldadig aan. 1 Willemstad (beschermd stadsgezicht) is r met dit al geen levenloos historisch j monument, maar een monument dat sterker dan ooit wordt ervaren. In die ervaring grijp je als vanzelf naar de ge schiedenis die, in heel haar bewogenheid en krijgsrumoer, het stadje heeft opgele verd zoals je dat vandaag nog aantreft. Het eerste jaartal is dan 1564 toen Wil lemstad als „dorp van de Ruygenhil" werd opgetrokken in de gelijknamige polder, op een voormalig schorrengebied langs het Hollandsch Diep. In 1582, tijdens de Tachtigjarige Oorlog, kreeg Willem van Oranje het gebied in handen en hij besloot de strategische ligging ervan uit te buiten, het dorp te omwallen en er de naam Willemstad aan te geven. Zoon Maurits, al evenzeer gei'nspireérd om een steunpunt langs de scheepvaart route van Holland naar Zeeland te bé zitten, zette het werk aan Willemstad voort en had er in 1586 van gemaakt wat het nu nog is: een vesting in de vorm van een zevenpuntige ster, met twee bastions langs het water en vijf aan de landzijde. Willemstad was toen al gar nizoensstad en is dat gebleven tot 1926, zij het dan dat de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog nog eens kwamen om er zich te nestelen. Intussen blijft Prins Maurits de figuur die toch wel sterk zijn stempel op Willemstad heeft gedrukt. Eigen huis Zo maakte hij er niet alleen een bolwerk van, maar hij stimuleerde ook de woning bouw binnen de veste en gaf premies voor de bouw van stenen huizen. Hij gaf ook de aanzet tot de bouw van het oude raadhuis aan de Haven, evenals een forse stoot tot de bouw van de Koepelkerk (de eerste achtvormige in ons land). Hij was zelfs zó gecharmeerd van Willemstad dat hij er zichzelf ook een huis bouwde: het Princehof aan de hoe kan het anders Hofstraat. Het wordt wel aangeduid als jachtslot, maar heeft met het karakter van een slot als zodanig eigenlijk niets te maken. Het is, in opzet en presentatie, primair een vorstelijk buitenhuis. Al thans, dat is het nu weer. Dank zij een grondige restauratie. 7. en 2. Zo heeft het Mauritshuis er ooit ook nog eens uitgezien. 103

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 19