voor de Monumentenzorg. Aan de ge meente zowel als aan de kerkelijke ge meente werd verzocht die initiatieven te nemen die dit object veilig stellen. Goor: Watertoren Aan B en W werd gevraagd of de grote ontsierende lichtreclame op de water toren daar tot stand is gekomen in over eenstemming met de voorschriften die gelden voor de buitenreclame. Van de gemeente ontvingen wij een afschrift van het raadsbesluit waarbij ver gunning werd verleend. Doordat deze reclame tot ver in de omtrek zichtbaar is zullen wij nagaan of de Provinciale Ver ordening tegen landschapsontsiering een dergelijke ook landschappelijke aantas ting gedoogt. Diepenheim: N.H. Kerk Binnenkort zal begonnen worden met de restauratie van deze kerk. Wij verzochten de Rijksdienst voor de Monumentenzorg bijzondere aandacht te besteden aan de zich in deze kerk nog bevindende zeer oude grafzerken zoals die van Godert van Battenberch. Zwolle: P.T.T. communicatietoren Er zijn plannen tot de bouw van een 125 meter hoge straalverbindingstoren ten behoeve van televisie- en telefoonverbin dingen bij het gebouwencomplex aan de Parkstraat en Westerlaan. Wij hebben ons tot de raad van de ge meente gewend met het verzoek een der gelijk bouwwerk niet in het stadsgebied te doen oprichten. Nagegaan zal moeten worden of deze bouw zal kunnen plaatsvinden b.v. in de omgeving van de IJsselcentrale ten zui den van de stad, aange-zien de hoogte van deze toren ongeveer gelijk is aan de schoorstenen van deze centrale. In de stad zal een dergelijk bouwwerk een ernstige aantasting van het zo beken de silhouet betekenen hetwelk nu nog bepaald wordt door de O.L. Vrouwekerk en de „Peperbus". Ook in de Tweede Kamer zijn hierover vragen gesteld. B en W van Zwolle hebben thans be richt dat e.a. in behandeling is maar dat afdoening enige tijd zal vergen. Zij zullen echter ten spoedigste hierover berichten. Goedereede: Ontwerp bestemmingsplan Zoals in onze vorige uitgave reeds ver meld heeft de gemeente onze bezwaren tegen dit plan verklaard. Wij hebben thans een adres gericht aan Gedeputeerde Staten om de goedkeuring aan het bestemmingsplan wat betreft de volgende punten te onthouden. De oude landbouwschuren vormen een integrerend onderdeel van het karakter van dit stadje. Ze behoren dan ook opge nomen te worden als beschermde bouw werken in het bestemmingsplan dat de basis vormt voor het beschermde stads gezicht. Een van de door ligging en archi tectuur belangrijkste schuren is die op de hoek van de Varkensmarkt en Achter straat. In het bestemmingsplan is sloop van dit pand voorzien waarna hier enkele woningen gebouwd zullen worden en verder enkele groen- en verkeersvoorzie- ningen zullen worden gerealiseerd. De Bilt: Huize „Sandwijck" In vervolg op het in onze vorige uit gave hierover reeds gemelde, kunnen wij mededelen dat er besprekingen zijn ge weest tussen de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, het gemeentebestuur van De Bilt en de eigenaresse de Rijks universiteit. Het pand is ontruimd door de „krakers", een aantal medewerkers van „Release". Verder verblijf was te ge vaarlijk ook door het ontbreken van voor zieningen tegen brandgevaar. Een door de Rijksuniversiteit aangevraagde afvoe ring van de Monumentenlijst om te kun nen slopen is afgewezen nadat ook de gemeente De Bilt en Gedeputeerde Sta ten van Utrecht zich hiertegen hadden verzet. Het pand is thans dichtgespijkerd en de Universiteit heeft toegezegd het gebouw wind- en waterdicht te maken en het noodzakelijke onderhoud te zullen ver richten. Zij zal zich ook beraden over een bestemming. De mogelijkheden tot behoud zien er hierdoor weer enigszins positief uit. Amsterdam: Houtkopersburgwal Tegen het plan van de Dienst P.W. om de tijdelijk gedempte Houtkopersburgwal thans in te richten als parkeerruimte met een groenstrookje werd door ons protest gestuurd aan de raad. Door de werkgroep Uilenburg, Rapen burg, Valkenburg en door het Wijkcen trum d'Oude Stadt waren reeds bezwa ren ingebracht. Ook de Stichting de Pin- to welke ter plaatse juist een groot res tauratie-plan uitvoert heeft geprotes teerd.. De demping vond destijds plaats als een tijdelijke maatregel ter vereenvoudiging van de bouw van het burgemeester Telle- gershuis het z.g. Mausoleum. In een onlangs door de Raad van de Stedebouw uitgebracht rapport inzake de demping van stadswateren wordt het tijdelijke van deze demping nog eens duidelijk onder streept. Ook wordt hier in algemene zin gesteld dat de als tijdelijk aangekondigde dempingen binnen een strak tijdschema ook daadwerkelijk weer ongedaan moe ten worden gemaakt. Juist in dit gebied zijn er in de laatste jaren vele aanslagen geweest op de leefbaarheid en karakteris tieke structuur. De verandering van een gracht in een door de buurt niet ge vraagde parkeerruimte en dan opge diend als het creëren van groenvoorzie ningen onder het hoofd „leefbaarheid Oude Stad" is wel bijzonder wrang! Zandvoort: Dorpskern Bij het gemeentebestuur bestaat het plan tot sanering van de Noordbuurt. Dit ge deelte is vrijwel het enige overblijfsel van het oude vissersdorp. Dit gebied, hoewel reeds aangetast, heeft nog de typische structuur met een woonmilieu dat een nog zo kenmerkende „geborgenheid" uitstraalt. Door dit plan zullen de straten breder en rechter worden en twee vrij grote pleinen gecreëerd die weinig karak teristiek zijn voor de structuur van deze vissersbuurt. Hiervoor zullen verschillen de panden moeten verdwijnen waardoor de kenmerkende kwaliteiten verloren gaan. Wij hebben in deze zin een schrij ven aan het gemeentebestuur gericht. St. Maarten: Bedrijfsgebouw in Eenigen- burg De gemeente heeft toestemming gegeven tot de bouw van een grote bedrijfsruimte aan de Surmerhuizerweg 8. Wij hadden hiertegen geprotesteerd omdat wij van mening zijn dat deze bouw niet in over eenstemming was met de bedoeling van de omschrijving in het bestemmingsplan althans een te ruimte interpretatie plaats vond en tevens dat een dergelijk groot schalige bouw een aantasting van het karakter van het dorp zal betekenen. De gemeente heeft dit bezwaar ongegrond verklaard maar toegezegd dat materiaal en kleur van dit bouwwerk aangepast zullen worden en dat er een afschermen de beplanting zal komen. Bij de herziening van het bestemmings plan zal aandacht worden besteed aan het vermijden van de vestiging van bedrij ven in de omgeving van de N.H. Kerk. Wij hebben ons in een schrijven tot Ge deputeerde Staten gewend met het ver zoek te willen toezien dat deze toezeg ging ook gehonoreerd wordt. 's-Gravenhage: Bebouwingsplannen Bebouwingsplannen Nieuwe Parklaan 2, 4, 6 en 8 Van Lennepweg 47 en hoek Nieuwe Parklaan/Badhuisweg. Voor de bebouwing van deze percelen welke gedeeltelijk door sloop zijn vrijge komen zijn bouwvergunningen aange vraagd. Deze bebouwing heeft betrekking op een flatgebouw aan de Van Lennepweg in 8 9 bouwlagen met 26 wooneenheden en een aan de Nieuwe Parklaan t/o de Cre- merweg met 80 appartementen. Wij ach ten een dergelijke bebouwing in dit'nog kleinschalige en bomenrijke gebied tus sen Den Haag en Scheveningen onaan vaardbaar. Voor dit gebied moet o.i. een bestem mingsplan worden vastgesteld waardoor bezwaren volgens de inspraakprocedure naar voren kunnen worden gebracht en hierover dan door de daartoe aangewe zen administratieve instanties een uit spraak kan worden gedaan. Op deze gronden verzochten wij B en W geen bouwvergunning af te geven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 44