Heemschutberichten Hollandse Rading 1974: Ontwerp be stemmingsplan De Bond heeft bezwaar gemaakt tegen de omvang van de voorgenomen bebouwingsuitbreiding van woningen. Een bebouwing waardoor een uniek landschapsbeeld verloren zou gaan. Op basis van een tiental overwegingen werd door ons aangegeven dat een derge lijke uitbreiding onnodig en ongewenst is. Enkele belangrijke punten hierbij zijn o.a. dat nog uitgegaan wordt van het in 1968 door de Provinciale Staten vastge stelde streekplan, „Vecht en Plassenge- bied" waarin nog de prognose van de groei van de Nederlandse bevolking tot 20 miljoen in het jaar 2000 als basis is genomen. Sindsdien moeten door gewij zigde inzichten in deze groei veel lagere prognoses worden gehanteerd. De ver wachting is nl. thans dat de bevolking in 2000 ongeveer 15 a 16 miljoen zal zijn. Op geen enkele wijze is aangetoond dat een belangrijke bevolkingsaanwas in Hollandsche Rading noodzakelijk is. Als aangetoond wordt dat een geringe uit breiding al noodzakelijk is dan zou het gebied aangegeven als fase I de meest westelijke strook achter de bestaande N.Z. bebouwing hiervoor kunnen wor den gebruikt. Dit echter dan wel over een veel langere periode dan thans ge raamd. Weesp: Stationsplein Wij hebben aan de Raad van deze ge meente onze verontrusting kenbaar ge maakt over de bebouwingsplannen zoals die in tekeningen en maquette zijn aan gegeven. Door de massaliteit en bouwhoogte tot 30 meter zal deze bouw detoneren in het historisch karakter van Weesp en zal ook het aspect van de Vechtzijde ernstig wor den verminkt. Ondanks ons bezwaar en de 1200 hand tekeningen tegen dit voorstel welke door een plaatselijk comité werden aange boden, nam de raad het bebouwings- voorstel aan. He^ wachten is thans op de procedure die de gemeente zal volgen om tot effectuering van dit plan te komen. In november 1973 heeft de Raad een z.g. voorbereidingsbesluit voor het Stations plein genomen. Wij achten het noodzake lijk dat het plan tot een dergelijke ingrij pende bebouwing eerst in een bestem mingsplan wordt vastgelegd waardoor een volledige inspraak mogelijk wordt. Een art. 19 procedure mag in een derge lijk geval niet worden toegepast. Rotterdam: Rechter Rottekade Naar aanleiding van ons pleidooi tot be houd van deze monumenten ontvingen wij bericht van B en W dat een nieuw stedebouwkundig plan in voorbereiding is. Het streven zal er op gericht zijn deze panden te behouden. Slechts wanneer ze redelijkerwijs niet gehandhaafd kunnen blijven zal tot sloop moeten worden overgegaan. Gehoopt moet worden dat ze nog in dit nieuwe plan harmonisch ingepast kunnen worden. Sneekermeer: Appartementenhotel In oktober 1973 hebben wij ons in een uitvoerig schrijven tot de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning gewend over de o.i. te ruime inter pretatie die gegeven wordt in verschillen de gemeentes van het begrip hotel-café- en restaurantgebouwen in de vigerende bestemmingsplannen. Het bouwen op basis hiervan van grote motelcomplexen en etagewoningen met een kleine ver koopvoorziening was o.i. nimmer de be doeling. De minister deelt in zijn antwoord mede, dat op grond met deze bestemming een hotel-restaurant en de daarbij behorende gebouwen, terreinen, andere bouwwer ken en andere werken mogen worden gebouwd, dan wel aangelegd mits het daartoe aangewezen bebouwingsvlak voor niet meer dan 60 pet. wordt be bouwd. De hoogte van de bebouwing is beperkt tot 9 meter en de dakhelling ten hoogste 30 pet. Onder bepaalde voor waarden kunnen B en W van deze be palingen echter vrijstelling verlenen. Hoe wel B en W op niet geheel juiste wijze vrijstellingen hebben verleend die op zichzelf niet in strijd zijn met het be stemmingsplan ziet de minister hierin geen grond voor vernietiging van het be sluit. Ook de bebouwingsoverschrijding recht vaardigt volgens de minister geen tussen komst zijnerzijds. Wel heeft de minister bepaald dat waar borgen in het leven geroepen worden ten einde gebruik van het appartementen hotel in strijd met de bestemming te voorkomen. Reeds plaats gehad hebben de appartementenverkoop is ongedaan gemaakt. Gebruik als woning, als tweede woning of als vakantie-woning is straf baar. Gedeputeerde Staten van Friesland zullen de totstandkoming van privaat rechtelijke garanties bevorderen. Hoewel dit antwoord voor ons niet ge heel bevredigend is kunnen wij aan nemen dat in volgende voorkomende gevallen een onjuiste toepassing van de oorspronkelijke bedoelingen in vaststel lingen van een bestemmingsplan zal wor den voorkomen. Niet genoeg kan en moet er gewaakt worden voor de bescherming van onze natuurgebieden vooral ook de Friese meren tegen een onjuiste bebouwing in de recreatiesector. Oriënteringsnota 3e Nota Ruimtelijke Ordening Aan de hand van deze Oriënteringsnota hebben wij geschreven aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening enerzijds om onze grote waarde ring uit te spreken anderzijds om ver schillende punten te benadrukken of de nog voorkomende lacunes aan te geven waardoor deze in de definitieve nota ver werkt kunnen worden. Asperen: Dorpsaanzicht Het aanzicht van het dorp vanaf de Lingedijk wordt ernstig verstoord door een aldaar gevestigde autosloperij met woonwagens. Wij schreven B en W met het verzoek maatregelen te nemen om hiervoor een andere vestigingsplaats te vinden waarbij van de plaatsvindende activiteiten een minder ontsierende werking uitgaat. De gemeente heeft plannen om te komen tot herstel van de wallen aan de Molen wal en Verlande Gracht, alleen de finan ciële middelen ontbreken nog. Wij meen den goed te doen de gemeente te wijzen op mogelijkheden ter verkrijging hiervan die ook elders resultaat hebben gehad. IJsselmuiden: Antieke wasserij Aangezien het gevaar bestaat dat deze historische wasserij zal worden gesloopt om de vrijkomende grond tot woning bouw te bestemmen volgens de wensen van de eigenaresse de Hervormde Kerk, of tot industrieterrein zoals het thans nog voorkomt in het bestemmingsplan is o.a. via het Oversticht contact opge nomen met instanties o.a. de Rijksdienst 91

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 43