Amsterdam uit de koers Woonschepen-misère in grachten Hij scharrelt al jaren in afgedankte auto's en schroot. Eerst zat hij met zijn handeltje in een hol onder een vervuild treinviaduct maar toen daar een nieuwe weg kwam, moest hij vertrekken. Maar waarheen? In een krottenwijk kon hij nog wel een loodsje krijgen, maar de sloper was al te dichtbij. Dat was dus niks. En waar wijk je in Amsterdam dan naar uit? Juist, naar het water. Het water van de grachten, een beetje in het centrum liefst. Onze scharrelaar tikte een oude schuit op de kop (ruim genoeg voor z'n schrootboeltje en met nog een „aardig" optrekje om in te wonen) en meerde, een tikkeltje on opvallend, het gevaarte af. En daar ligt het nu, aan de voet van een rij monumentale gevels. Sc.hroot tegen schoonheid En zo is er dan weer een „woonschip" in de gracht bijgekomen, met tegelijk een aanstotelijk stukje handel. Op het water niet alleen, maar ook op de kade. Beter is dan ook eigenlijk de vaststelling dat er weer een probleem is toegevoegd aan dat hele gróte probleem van de woonschepen in de oude, Amsterdamse grachtengor del. Dat probleem speelt al lang, telt vele kanten en is zelfs zó groot en zó com plex geworden dat de stedelijke autori- f teiten het hoofd maar in de schoot heb ben gelegd. Wat een paar jaar geleden nog illegaal heette (officieel dan is inmiddels „gelegaliseerd". En daarmee heeft het stadsbestuur dan toegegeven dat het de greep op het welig tierende grachten-gebeuren heeft verloren. De materie van de woonschepen is ge regeld in de Woonwagenwet van 1918. In die tijd beschouwde men het rondtrek kende volkje, met schuit dan wel wagen, als een randverschijnsel en de wet (met het daarop gebaseerde reglement dat de voorschriften wat nader uitwerkt) gaat dan ook niet erg diep. De wet stelt dat alleen goedgekeurde woonschepen be woond mogen worden en legt daarmee de bewoners de verplichting op hun sche pen ter goedkeuring aan te bieden. Is de goedkeuring er, dan levert dat een drie Een rijtje nette arken, als voorbeeld van hoe het óók kan v-ïCfJ.V «85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 37