Nieuwe aanslag op Velperweg te Arnhem Monumentenjaar 1975 Monumentenlijst uitgebreid Een van de laatste „groenplekken" langs de Velperweg te Arnhem wordt met ondergang bedreigd, nl. het fraaie park, waarin zich de voormalige Vogel- en Plantentuin bevond. Bovendien heeft de eigenaresse, de R.K. Stichting Insula Dei besloten een sloopvergunning aan te vra gen voor het gebouw, dat in het park staat. Dit gebouw dateert uit 1881. Architect was B. J. Ouendag uit Amster dam. Hij ontwierp het in de Franse second-empire stijl en uit dien hoofde verdient het bouwwerk zeker op de Monumentenlijst te komen. Tot voor enige tijd was het gebouw als politie school in gebruik. Sinds het leeg staat hebben vandalen zich er meester van gemaakt. Bovendien hebben dieven het dak van het gebouw van alle lood- en zinkwerk ontdaan. De toestand van het gebouw wordt dan ook met de dag slech ter. Een en ander is voor de Bond Heem schut aanleiding geweest pogingen aan te wenden gebouw en park te behouden. Reeds is de aandacht van de Monumen- tenraad op het dreigende gevaar van de ondergang van de voormalige Vogel-,en Plantentuin en het karakteristieke ge bouw gevestigd. De Monumentenraad is vooralsnog echter van mening, dat plaat sing op de Monumentenlijst pas dan ge wettigd is, zodra hij beschikt over een overzicht van gelijksoortige parkaanleg uit de tweede helft van de vorige eeuw. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg is op verzoek van de Monumentenraad bezig een dergelijk overzicht samen te stellen. Daarmee kan echter nog wel enige tijd gemoeid zijn en dan zou het te laat kunnen zijn. Tenzij het gemeente bestuur van Arnhem een sloopvergun ning weigert. Hierop heeft Heemschut nu zijn hoop gevestigd. Bij het gemeentebestuur van Arnhem zouden plannen liggen om na sloping van het 19e-eeuwse huis in het park een ver pleeginrichting of woningen te bouwen. Heemschut is van oordeel, dat een derge lijke aanslag op wat nog aan oude archi tectuur en parkaanleg langs de Velper weg rest, voorkomen moet worden. Gebouw v.m. Vogelen Plantentuin te Arnhem Arch. B. J. Ouendag (1881) Foto: G, J, de Marestak Twee uit 1714 daterende boerderijen in Aarle-Rixel en een voormalige smederij met woning in Leens zijn op de aanvul lende monumentenlijst geplaatst. Voorts zijn op de aanvullende ontwerp- lijst van beschermde monumenten ge plaatst een ijzeren klapbrug uit 1853 in Middelburg en de R.K. kerk O.L. Vrouw onbevlekt ontvangen in Zoeterwoude, die in 1896 in gebruik werd genomen. Op de ontwerplijst zijn verder geplaatst 18e- en 19e-eeuwse boerderijen in Hat- tem, Babberich en Steenderen. Tevens kwamen op de lijst te staan een boerderij en een koetshuis in Apeldoorn en een boerderij en zeven landarbeidershuisjes uit dezelfde periode in Oirschot. Culem- borg ziet zijn lijst aangevuld met een fragment van de middeleeuwse stads muur, Nijmegen met twee woningen uit het derde kwart van de 19e eeuw, Dode- waard met een voormalig café. Voorburg met een ijzeren ophaalbrug met brug wachterswoning en in Arnhem werd het in 1860 gebouwde Lutherse hofje op de lijst geplaatst. Verder is er een aanvullende lijst versche nen waarop de tussen 1833 en 1837 ge bouwde vestingwerken van Geertruiden- berg en een 19e-eeuwse boerderij in Sla broek zijn geplaatst. In het kader van het Monumentenjaar 1975 zijn voorlopig de volgende evenementen voorzien. Op 21 mei jl. werd aan Z.K.H. Prins Claus het eerste exemplaar van het boek van de maand voor juni, „Met het oog op onderweg", door de commissie Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek aange boden. Verschijning van het Nederlandse Kastelenboek, uitgave ANKH-Hermes, Deventer. Najaar: Verschijning van de Holland Photo Almanac 1975 met illustraties gewijd aan het Monumentenjaar. Seminars over Monumentenzorg en Platteland, in Orvelte (Drenthe). 19 oktober: Hoensbroek: Kastelendag van de Ned. Kastelenstichting. 1975 Aanvang van de restauratie van het rijksmuseum Paleis Het Loo. April: Madurodam: dia-klankbeeld; bovendien zal gedurende het gehele sei zoen een expositie in de Pergola te zien zijn. Juni: Uitgifte zomerpostzegels, serie Monumentenjaar. 26 juni: Nationale herdenking van een eeuw overheidszorg voor het cultuur beleid, Binnenhof, 's-Gravenhage. Verschijning van het boek „De Brabantse molens", een complete inventarisatie met artikelen, 600 blz. f55,— uitg. Drukkerij-uitgeverij Helmond B.V. m.m.v.h. provincie-bestuur. Augustus: Amsterdam: ingebruikstelling van het gerestaureerde Huis de Pinto ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Portugese synagoge. Aug./sept.: Zeist: in samenwerking met het gemeentebestuur, de exploitanten van het Slot, een plaatselijk dagblad, muziekkorpsen uit de omgeving, aan nemers en een groot landelijk reisbureau organiseert de Rijksdienst voor de Monumentenzorg excursies, muziekconcoursen en een tentoonstelling, waarbij ambachtslieden hun speciale vaardigheden tonen. 21 okt.: Amsterdam: aanvang slotcongres van het Europese Monumentenjaar 1975 in het RAI-Congrescentrum; tegelijkertijd zal een internationale tentoon stelling worden gehouden in de aangrenzende hallen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 36